Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
03.10.2017 07:00

Zamestnávatelia diskutovali so školami o zákone o duálnom vzdelávaní

Skúsenosti so zákonom o duálnom vzdelávaní, ktorý je v platnosti od roku 2015, si dnes počas konferencie na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) vymenili zástupcovia stredných škôl, zamestnávateľov, okresných úradov, stavovských a profesijných organizácií či združenia odborových zväzov.

Žilina 2. októbra (TASR) – ŽSK chce podľa jeho predsedu Juraja Blanára poskytovať okrem kvalitného gymnaziálneho aj kvalitné odborné vzdelávanie. "Zvolali sme odborníkov z celého Slovenska, aby sme si vymenili skúsenosti za obdobie, odkedy je zákon o duálnom vzdelávaní v praxi. Pretože aplikačná prax priniesla mnohé skúsenosti, ktoré je potrebné do tohto zákona zapracovať," povedal Blanár.

Doplnil, že ŽSK má celkovo v duálnom vzdelávaní v prvom, druhom a treťom ročníku 744 žiakov. "To sú potenciálni zamestnanci, ktorí pôjdu do 24 firiem, ktoré s nami spolupracujú. V tomto trende je potrebné pokračovať a podporovať odborné vzdelávanie. Možno aj použitím starého známeho porekadla našich predkov, že remeslo má zlaté dno. Aby aj títo ľudia boli schopní zamestnať sa. Ale v prvom rade, aby sme v odborných školách vychovávali žiakov, ktorí nepôjdu na úrad práce, ale ku konkrétnemu zamestnávateľovi," zdôraznil predseda ŽSK.

"Oproti bývalému školskému roku máme na Slovensku v systéme duálneho vzdelávania nárast o 27 percent žiakov. Posledné čísla hovoria zhruba o 1300 žiakoch, ktorí nastúpili do systému v tomto školskom roku. Vybrali sme sa dobrou cestou, záujem zamestnávateľov, žiakov, škôl či samosprávnych krajov sa pretavil do tohto pozitívneho čísla a verím, že to budúcoročné bude ešte lepšie," podotkol riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michal Bartók.

Riaditeľ odboru riadenia ľudských zdrojov Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Mário Oleš uviedol, že v prvom a druhom ročníku majú aktuálne 61 žiakov duálneho vzdelávania. "Z nich je 30 prvákov a 31 druhákov. Samozrejme, je to beh na dlhé trate, pretože prvé výsledky nás budú čakať až o dva roky. Ako jeden z lídrov na trhu duálneho vzdelávania ale dúfame, že práve týmto systémom budeme vedieť získavať značnú časť nových zamestnancov," dodal Oleš.
 

Zdroj: TASR

 
 

Zdroj: Minedu

Súvisiace články

17.11.2017 08:30

ŠPECIFICKÉ PORUCHY UČENIA (ŠPU)

Druháčka Betka má ťažké depresie, hovorí, že sa radšej nemala narodiť, keď sa musí tak trápiť v škole a aj tak dostáva len štvorky. Každé ráno plače, bolí ju bruško a nechce ísť na vyučovanie. Podobnú psychickú traumu dennodenn...
04.10.2017 11:10

Vysoké školy zaznamenali takmer sedempercentný pokles študentov

Vlani študovalo v slovenských vysokých školách o 10.979 vysokoškolákov menej ako v roku 2015. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles. Konštatuje ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) v správe...
18.01.2018 10:49

Nezamestnanosť mladých zostáva dôležitou výzvou

Plénum Európskeho parlamentu (EP) sa bude dnes zaoberať aj efektívnosťou fungovania podporných mechanizmov na znižovanie nezamestnanosti mladých ľudí. Iniciatíva na podporu zamestnanosti, ako aj záruky pre mladých fungujú už ni...