Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
03.10.2017 07:00

Zamestnávatelia diskutovali so školami o zákone o duálnom vzdelávaní

Skúsenosti so zákonom o duálnom vzdelávaní, ktorý je v platnosti od roku 2015, si dnes počas konferencie na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) vymenili zástupcovia stredných škôl, zamestnávateľov, okresných úradov, stavovských a profesijných organizácií či združenia odborových zväzov.

Žilina 2. októbra (TASR) – ŽSK chce podľa jeho predsedu Juraja Blanára poskytovať okrem kvalitného gymnaziálneho aj kvalitné odborné vzdelávanie. "Zvolali sme odborníkov z celého Slovenska, aby sme si vymenili skúsenosti za obdobie, odkedy je zákon o duálnom vzdelávaní v praxi. Pretože aplikačná prax priniesla mnohé skúsenosti, ktoré je potrebné do tohto zákona zapracovať," povedal Blanár.

Doplnil, že ŽSK má celkovo v duálnom vzdelávaní v prvom, druhom a treťom ročníku 744 žiakov. "To sú potenciálni zamestnanci, ktorí pôjdu do 24 firiem, ktoré s nami spolupracujú. V tomto trende je potrebné pokračovať a podporovať odborné vzdelávanie. Možno aj použitím starého známeho porekadla našich predkov, že remeslo má zlaté dno. Aby aj títo ľudia boli schopní zamestnať sa. Ale v prvom rade, aby sme v odborných školách vychovávali žiakov, ktorí nepôjdu na úrad práce, ale ku konkrétnemu zamestnávateľovi," zdôraznil predseda ŽSK.

"Oproti bývalému školskému roku máme na Slovensku v systéme duálneho vzdelávania nárast o 27 percent žiakov. Posledné čísla hovoria zhruba o 1300 žiakoch, ktorí nastúpili do systému v tomto školskom roku. Vybrali sme sa dobrou cestou, záujem zamestnávateľov, žiakov, škôl či samosprávnych krajov sa pretavil do tohto pozitívneho čísla a verím, že to budúcoročné bude ešte lepšie," podotkol riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michal Bartók.

Riaditeľ odboru riadenia ľudských zdrojov Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Mário Oleš uviedol, že v prvom a druhom ročníku majú aktuálne 61 žiakov duálneho vzdelávania. "Z nich je 30 prvákov a 31 druhákov. Samozrejme, je to beh na dlhé trate, pretože prvé výsledky nás budú čakať až o dva roky. Ako jeden z lídrov na trhu duálneho vzdelávania ale dúfame, že práve týmto systémom budeme vedieť získavať značnú časť nových zamestnancov," dodal Oleš.
 

Zdroj: TASR

 
 

Zdroj: Minedu

Súvisiace články

10.12.2017 15:15

NR SR: Komisia pre boj proti fašizmu vidí problém v humanitnom analfabetizme

BRATISLAVA - Členovia Komisie NR SR pre boj proti fašizmu sa dnes s ministerkou školstva Martinou Lubyovou zhodli na tom, že Slovensko musí čeliť problému s tzv. humanitným analfabetizmom. Ako povedal dnes pre agentúru SITA pr...
15.08.2017 12:27

Najväčšia výstava o ľudskom tele Body The Exhibition otvorila svoje brány

Výstava, ktorá zmení váš život. Aj tak by sa dala popísať unikátna expozícia výstavy Body The Exhibition, ktorá bola otvorená vo štvrtok 10. augusta v Incheba Expo Bratislava v Hale B2. Táto nová výstava prišla na Slovensko v n...
30.06.2017 11:10

Aj vysvedčenia majú svoju históriu

Je koniec júna, je čas hodnotenia žiakov a študentov za celoročné snaženie. Odovzdávanie vysvedčenia, tento školský rituál sa opakuje v každom školskom roku zas a znova. Vysvedčenie odzrkadľuje usilovnosť, ale aj kvalitu vedomo...