Späť na zoznam
Aktuality
Autor: Dominika Dubovanová
16.12.2020 09:52

Zbierky, ktoré môžete podporiť pred Vianocami

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku. Tento rok budú však pre mnohých iné. Viaceré charitatívne projekty, neziskové organizácie, občianske združenia či zbierky mali problém pokračovať v ich činnosti, nakoľko všetky spoločenské podujatia boli zrušené.

V tomto článku Vám predstavíme projekty a združenia, ktoré sa zameriavajú najmä na vzdelávanie a pomoc deťom.

UNICEF SK & Fakulta ekonomiky a manažmentu v Nitre: Darujme vzdelanie

Na Slovensku máme možnosť vzdelávať sa vďaka novým digitálnym technológiám, dostupným študijným materiálom, a v neposlednom rade aj vďaka kvalitnej úrovni pedagogických zborov. V mnohých častiach sveta deti túto možnosť nemajú. Ich domovy zasiahli vojenské konflikty, prírodné katastrofy alebo pochádzajú z veľmi chudobných rodín. Pandémia COVID-19 ich situáciu ešte viac zhoršila. UNICEF SK a študenti Fakulty ekonomiky a manažmentu v Nitre prišli s iniciatívou Darujme vzdelanie. Táto iniciatíva vyzýva ľudí, aby pomohli svojím príspevkom podporiť vzdelanie detí z vojnových oblastí a chudobných krajín sveta.

Viac na: https://unicefslovensko.darujme.sk/darujme-moznost-vediet-dd2c8/

Občianske združenie DIVÉ MAKY – podpora talentovaných rómskych detí a ich vzdelania

Občianske združenie DIVÉ MAKY už štrnásť rokov podporuje mimoriadne nadané rómske deti zo sociálne znevýhodneného prostredia v rozvoji vzdelania a talentu. Prostredníctvom štipendijného programu sa snažia podporiť budúcnosť rómskych detí, zlepšiť ich spoločenské postavenie a pomáhajú vytvárať pozitívne vzory v ich komunitách. Prostredníctvom komplexnej podpory sa snažia pomôcť štipendistom rozvíjať ich špecifický talent (hudba, tanec, šport) a vzdelanie (internát, ZUŠ, školské potreby, cestovné). Poskytujú odborné doučovanie detí v problematických predmetoch aj individuálnu spoluprácu detí s vyškolenými mentormi, ktorí sa deťom venujú na pravidelnej báze, motivujú ich, zdieľajú s nimi dôležité životné kroky, ale aj každodenné radosti či starosti.

Viac na: https://divemaky.darujme.sk/fond/

ZMUDRI: podpora online vzdelávania zábavnými formami a videami

Neziskovú online platformu ZMUDRI vytvorili siedmi mladí ľudia z rôznych kútov Slovenska. Ich cieľom je vytvárať vzdelávacie videá na dôležité praktické aj občianske témy, ktoré pomáhajú učiteľom a študentom v online vzdelávaní. Opierajú sa o myšlienku toho, že mladí ľudia trávia väčšinu svojho času na internete. Všetko čo vidia na internete formuje ich osobnosť, vkus, názory a pohľady do budúcnosti. Preto sa rozhodli pre tvorbu plnohodnotného obsahu, ktorý ich môže niečo naučiť a poskytnúť im informácie potrebné pre bežný život. Ich video kurzy sú bezplatné. Každý týždeň sa snažia prinášať nový video kurz, ktorý sa dostane k tisíckam mladých ľudí v regiónoch. Z online priestoru sa chcú posunúť aj k osobným návštevám škôl, či poskytovať učiteľom konzultácie k tvorbe vlastných videí. Pravidelné dary sú pre nich kľúčové preto, aby vedeli zabezpečiť pravidelnú tvorbu nových videí.

Viac na: https://zmudri.darujme.sk/podpora-zmudri-sk/

Šťastný autista medzi nami

Autis o.z. sa snaží od roku 2012 o začlenenie malých autistov do života. Prevádzkuje špecializované zariadenie pre predškolákov a základnú školu pre autistov, ktorú navštevuje spolu denne cca 40 detí. Venujú sa vzdelávaniu a výchove, ponúkajú deťom terapie ako hipoterapiu, felinoterapiu, snoezelen terapiu, arteterapiu. Momentálna situácia im žiaľ nedovoľuje organizovať akcie, na ktorých vedeli vyzbierať financie od rôznych podporovateľov. Akákoľvek finančná alebo materiálna pomoc je pre nich teraz dôležitejšia ako nikdy predtým.

Viac na: http://www.autis.sk/

 

Ďalšie zbierky si môžete prezrieť tu:

https://www.givingtuesday.sk/

zdroj obrázka:

pexels.com

Súvisiace články

01.10.2017 19:35

V Bratislave sa diskutovalo o prevencii diskriminácie a segregácie vo vzdelávaní

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zorganizovalo v spolupráci s Európskou komisiou v Bratislava v dňoch 26. a 27. septembra 2017 Peer learning aktivitu s názvom Identifikácia výziev a spôsobov prevencie diskrimin...
10.01.2020 11:53

Skúška sirén

V piatok 10. januára 2020 o 12. hodine bude vykonané pravidelné preskúšanie varovnej siete sirén na území Slovenskej republiky.