Späť na zoznam
Aktuality
Autor: UCN
20.12.2017 18:00

Žilina: Považské múzeum má osvedčenie ministerstva školstva na vedu a výskum

Žilina – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR vydalo Považskému múzeu v Žiline osvedčenie o spôsobilosti vykonávať vedu a výskum na základe publikovaných výsledkov vedeckej práce, edukačných a prezentačných aktivít, ktoré posudzovala komisia odborníkov z rôznych vedných disciplín. TASR o tom informovala marketingová pracovníčka Považského múzea Michaela Koláriková.

"Veda a výskum vždy mali a majú i dnes v našom múzeu pevné miesto. Výsledky mnohých výskumov sú prijímané vedeckou obcou s uznaním, o čom svedčia desiatky odborných článkov a štúdií publikovaných v odborných periodikách a vedeckých monografiách. Dlhoročná, systematická a svedomitá výskumná práca poslednej generácie múzejníkov bola v uplynulých dňoch korunovaná úspechom," uviedol riaditeľ Považského múzea Michal Jurecký.
      

Ziskom osvedčenia sa podľa neho múzeum zaradilo medzi etablované vedecké a vzdelávacie inštitúcie na Slovensku. "V najbližších šiestich rokoch sa môže vďaka tomu uchádzať o priame dotácie svojich výskumných projektov prostredníctvom Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV). Otvára sa tak jedinečná príležitosť stať sa integrálnou a plnohodnotnou súčasťou modernej svetovej vedy," podotkol Jurecký.
      

Vedné odbory, zastúpené v Považskom múzeu v Žiline, sa úspešne rozvíjali už koncom päťdesiatych rokov minulého storočia. "Vtedajšie prírodovedné oddelenie sa aktívne zapájalo do multidisciplinárnych výskumov, počas ktorých pracovníci tohto oddelenia spolupracovali s poprednými vedeckými inštitúciami vtedajšieho Československa. Podobne aj archeológovia už v tomto období nadviazali úzku spoluprácu s Archeologickým ústavom v Nitre, ktorá úspešne pokračuje dodnes. Historické vedy a etnológia so zameraním na drotárstvo sa v našom múzeu úspešne rozvíjali taktiež vďaka mnohostrannej spolupráci s podobne zameranými inštitúciami nielen doma, ale aj v zahraničí," dodala Koláriková.
 

 

TASR

Súvisiace články

19.12.2017 12:33

ŠPÚ bude sa bude podieľať na realizácii projektu Európska a národná identita v kontexte európskej integrácie

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk sa dohodol s riaditeľom Ústavu politických vied (ÚPV) SAV Miroslavom Pekníkom a prof. Jozefom Lysým z Katedry etickej a občianskej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Ko...
21.05.2019 17:51

Unikátna výpravná publikácia Leonardo 500

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci.
23.08.2017 09:13

Anjeli na dosah s Lornou Byrne

Anjeli jej povedali, že si musíme viac užívať život, jednoduché veci ako je povedzme spevvtákov v daždi. Sme tu iba na chvíľu a prečo si nechať unikať život pomedzi prsty? Hmotnéveci si aj tak nemôžeme vziať so sebou do neba. „...