Späť na zoznam
Blog
Autor: SkusamZaVas
25.03.2018 10:06

Daj vedieť či to funguje (1)

Ako množstvo žien, aj ja mám rada čisto. A ako množstve žien...ani mne sa nechce. Sedemkrát meniť vodu, dusiť sa v kúpeľni z výparov či týždeň rehabilitovať popraskané rozožraté ruky. Hľadala som iné riešenia a rozhodla sa, že vám, milé čitateľky, DÁM VEDIEŤ ČI TO NAOZAJ FUNGUJE. Vitajte v mojom blogu!

Môj ideálny partner na jarné upratovanie by mal nahradiť všetky saponáty a chemikálie. Mal by byť spratný, ako tak ekologický a hlavne účinný.

V prvom rade, žiadna chémia 

Nepáči sa mi predstava vypúšťania silnej chémie do vodovodu. Nemám rada rozožraté ruky  a bytostne neznášam desaťminútový záchvat kašľa zo všetkých výparov. Okrem toho mi nie je ľahostajné množstvo plastového odpadu po čistiacich prostriedkoch, ktoré s takou obľubou používam. Samostatný prostriedok na wc, na vodný kameň, na usadeniny, na zrkadlo, na mastnú špinu, na mydlovú špinu, na zažratú špinu. Pre pána...

 

Musí sa to dať aj inak...

Potrebujem dezinfikovať

Som alergik, mám psa, chodia k nám malé deti...

__________
Postupom času zisťujem, že psie mláďa sa v niektorých momentoch nápadne ponáša na to človečie. Obzvlášť pri upratovaní. Všade za mnou chodí, všetko sleduje, všetko skúša, všetko „dáva do pusy".  Aktívne sa snaží piť saponátovú vodu, olizuje fľaše s chémiou a s radosťou mi kradne a schováva handričky. Nesmieš, nerob, nechaj, sa po pol hodine upratovania mení na daj pokoj, zmizni a končí partnerskou hádkou v mene: „Pre boha, ber si toho psa!" Musí sa to dať aj inak...
___________

Potrebujem aby moja domácnosť bola bez zbytočných baktérii. Ale ako dostatočne vydezinfikovať podlahu po „mláčke" bez chémie?

Predsa PAROU!

Vodná para účinne dezinfikuje 99,9% mikróbov a baktérií, pričom to zvyšné 0,1% vám nezaručí žiaden existujúci čistiaci prípravok. 

Po stopách ideálneho vodného naparovača

Na trhu ich je mnoho. Treba si rozmyslieť čo konkrétne od svojho vysneného partnera potrebujete. Existujú malé naparovače, parné mopy, ich kombinácie a dokonca aj parný vysávač. 

Parametre môjho ideálneho naparovača sa odvíjali od toho, čo všetko potrebujem vyčistiť:

 • Podlahy
 • Špáry
 • Kachličky
 • Sanitu
 • Sedačku

Hm...netrvalo dlho a našla som víťaza. 

BLACK & DECKER!!

 Black&Decker FSMH1351SM 

 

Značka ma pomerne zaskočila nakoľko sa mi spája skôr s pánskym náradím ako s dezinfekčným mopom, ideálnym pre rodiny s deťmi. Ale! Vyzerá dobre, nestojí veľa a má mnoho nadstavcov.  Okamžite som ho vyskúšala a ako sa hovorí „parila som až do rána!" Všetko...a veľa...

Technické parametre:

Maximálny príkon 1 300 W
Dĺžka kábla  6 m
Objem nádoby 0,5 l
Doba predohrevu 15 s
Doba prevádzky  20 min
Váha 2,7 kg
Rozmery š 68 / v 32 / h 15

    
Pri tomto konkrétnom modeli výrobca neudáva koľko stupňov má para. Jeho mladší brat, Black&Decker FSMH 1621R, však parí na 120 až 136 stupňov. Predpokladám, že tu je to podobné. Na začiatku som sa bála, že para bude príliš nebezpečná avšak opak je pravdou. Dokonca aj to moje zvedavé šteňa, ktoré musí všade pchať svoj malý ňufák, prežilo bez ujmy na zdraví. Má to však jednu nevýhodu. Nakoľko para nepáli, zabudla som sa a srtčila som pod ňu prsty, v snahe spláchnuť malú špinku. Zlý nápad...

Nákup

Prekvapilo ma, koľko typov parných mopov značky Black&Decker existuje. Chvíľu mi trvalo kým som sa zorientovala. Treba sa vždy pozerať koľko súčastí daný mop má. Niektorí predajcovia uvádzajú 9v1 (môj mop), inde som videla aj 15v1 (za ten istý mop). Nenechajte sa oklamať, sledujte príslušenstvo!

 

Malá okrúhla kefa 

 

Stierka na čistenie okien so snímateľným návlekom z mikrovlákna na čalúnený nábytok/odev

 

Kefa na čistenie špár

 

 

Flexibilná hadica

 

Parná rukavica SteaMitt 

 

 

Hlavné typy:

Black&Decker FSMH1351SM Môj
Black-Decker BDS1616R Parný mop bez vyberateľného ručného naparovača
Black-Decker FSMH1621R Mladší brat. Prepracovanejší, výkonnejší. Ovládanie na rukoväti, krajší dizajn...ale, nedá sa zohnať (aspoň ja som ho nenašla) a taktiež si nie som istá koľko nadstavcov obsahuje balenie

 

Upratovanie

Reklama predajcu je jedna vec, ale reálne upratovanie druhá. Musím však povedať, že ma mop príjemne prekvapil v týchto bodoch:

 • Váha - naozaj je veľmi ľahký
 • Ovládanie - nie len to, že je nastavovanie intenzity naparovania jednoduché, veľmi ľahko sa s ním čistí. Mám na mysli najmä podlahy. Bála som sa, že bude zadrhávať avšak pekne kĺže. Nezanecháva mokré stopy a naozaj umýva nečistoty. Keď som používala klasický mop, musela som tlačiť aby som dostala špinu preč. Tu si len postávam, jednou rukou držím rukoväť a nechávam paru aby pracovala za mňa
 • Intenzita pary - pokiaľ sa bojíte, že vaša "lacná laminátová podlaha" neunesie silu pary, poteším vás. Intenzita sa dá dať na minimum a naparovanie je naozaj...jemné

Samozrejme, toto je blog a nie reklama pre Black&Decker, takže vám zhrniem aj mínusy:

 • Kvapkajúca voda - pri ručnom naparovaní, najmä v čase kým sa stroj zahreje, kvapká voda z nadstavca. Vôbec mi to neprekáža keď umývam kúpeľňu a voda dopadá na dlážku či do vane. Nepríjemné to môže byť pri umývaní okien, kedy máte parapet od vody. Prípadne keď idete naparovať gauč. Nie je to však nejaká katastrofa, utriete a hotovo.
 • Napĺňanie nádobky na vodu - keď chcem naparovať podlahu, musím odmotať kábel z mopu, vybrať ručný naparovač, napustiť vodu, dať ho späť a natočiť si opäť kábel aby mi nezavadzal. Vyriešiť sa to však dá jednoducho - ak máte malú nádobku na napúšťanie vody do žehličky, sem s ňou. 
 • Žmolky - nedá sa povedať, že by som to brala ako nevýhodu, nakoľko je to absolútne logické. Ide o MOP, nie vysávač. Stačí pred tým dobre povysávať a problém vyriešený. 

Tento konkrétny naparovač zoženiete do 130 eur u väčšiny predajcov. To považujem za naozaj lichotivú cenu keď vezmem do úvahy, že mi nahradil skoro všetky čistiace produkty v domácnosti. 

Nápady na upratovanie

Okrem bežných vecí ako je sanita, podlaha, zrkadlá, toaleta atď som naparovač využila aj pri čistení:

 

Dezinfekcia psej misky

 

Dezinfekcia štetca na make-up

 

 • psej misky - nerozpustil síce zaschnuté sliny, ale aspoň vydezinfikoval. Takto môžete jednoducho dezinfikovať aj detský príbor či hračky. 
 • štetca na make up - pozostatky vodeodolného makeupu vám samozrejme para len tak nezmyje. Avšak, aspoň mám lepší pocit, že je štetec bez zbytočných baktérií
 • zubných kefiek - naparujte len chvíľu, nech sa vám ten plast neroztopí
 • zaschnuté zvyšky jedla, ktoré neumylo v umývačke riadu - nechce sa mi to odmáčať a zoškrabávať. Para okamžite rozpustí, jednoducho opláchnem a hotovo. 

Záver

Skvelý pomocník do domácnosti. Jednoducho dezinfikuje všetky povrchy bez akejkoľvek chémie či veľkej námahy. Ideálny na mastnú, a mydlovú špinu, ale popasuje sa aj s vodným kameňom. Skvelý na špáry či zatečenú špinu, ku ktorej sa neviete dostať. Podľa môjho názoru je ekologický, nakoľko nesplachujete chemikálie a nemáte plastový odpad zo všetkých prípravkov.

Pomer cena a výkon - dávam 8 bodov z 10

Viac informácií na dajvedietcitofunguje@gmail.com

Súvisiace články

01.03.2018 08:30

Poznáme víťaza !!!

Blogujte, súťažte a vyhrávajte
01.12.2017 10:55

Poznáme víťaza !!!

Súťaž Bloguj o knihu má ďalšieho víťaza :)
12.10.2017 20:24

XX. ročník Olympiády ľudských práv klope na dvere

Dňa 11.októbra sa v priestoroch Gymnázia vo Vrábľoch zišlo viac ako 20 stredoškolských učiteľov a učiteliek, multiplikátorov ľudských práv a demokratického občianstva, koordinátorov poverených organizovaním Olympiády ľudských p...