Blog
0

…z histórie spodnej bielizne ČO SA SKRÝVA POD ŠATAMI…

Od 10. februára do 22. apríla 2023 majú možnosť návštevníci Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch si prehliadnuť zaujímavú výstavu, nesúcu názov Čo sa skrýva pod šatami. Táto výstava prevedie návštevníka naprieč históriou spodnej bielizne od bedrových rúšok až po negližé a umožní mu nahliadnuť pod šaty z obdobia od polovice 19. storočia až po polovicu 20. storočia.

Slávnostné otvorenie putovnej výstavy, ktorá mala premiéru v roku 2019 v Leviciach, sa uskutočnilo dňa 9.2.2023 . Počet účastníkov vernisáže nasvedčoval tomu, že téma výstavy vzbudila medzi milovníkmi histórie veľký záujem. Mgr. Margaréta Nováková, autorka výstavy priblížila účastníkom podujatia históriu spodného odevu. Dozvedeli sa, že  v minulosti mal spodný odev funkciu chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi a spĺňal predovšetkým praktickú funkciu. Postupom času sa začala formovať i jeho estetická funkcia a mohol napomáhať k dosiahnutiu dobovým ideálom krásy, ako napríklad útlemu pásu, požadovanej veľkosti poprsia, alebo šírke bokov. Históriu spodnej bielizne návštevníci môžu sledovať na textových paneloch a obrázkoch od praveku až po novovek.

Výstava prezentuje históriu spodnej bielizne zhruba do 50.-tich rokov 20. storočia, elegantné aj každodenné kúsky, ktoré tvorili súčasť šatníka dám z vyššej spoločnosti v mestách, ale aj obyčajných žien z dedín. Výstava nezabúda sa ani na pánov, sú na nej originály, ale aj repliky toho, čo nosili muži.

Základ výstavy tvoria časti spodného oblečenia, tvoriace súčasť výbavy nevesty v 19. storočí, ktoré dostávali bohaté dievčatá pri výdaji. Tento súbor doplnila autorka výstavy, Margaréta Nováková, vlastnoručne ušitými replikami a predmetmi zo zbierok Tekovského múzea v Leviciach. Po slávnostnom otvorení výstavy riaditeľom Múzea Jána Thaina, Mgr. Tomášom Biharim, nasledovala samotná prehliadka výstavy, počas ktorej návštevníci podujatia aktívne diskutovali s autorkou výstavy, ktorá im priblížila históriu jednotlivých vystavovaných častí spodného oblečenia.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu