Blog
0

Deň zdravej školy

Spojená škola internátna na ulici Sama Chalupku 315/16 v Kremnici sa v jeden májový deň zmenila na Zdravú školu, plnú všakovakých vôní ovocia, zeleniny a pečených koláčikov. Na našej škole v súčasnosti prebieha projekt pod názvom: „Bezpečne a kreatívne v škole pre žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami“. Tento projekt nám bol schválený v rámci programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, kľúčová akcia 1 – mobilita pre zamestnancov v školskom vzdelávaní. Ako hlavné témy pre Zdravej školy  sme si v rámci tohto projektu vybrali: Bezpečnosť triedy a Prevencia šikanovania.

Na náš deň sme sa pripravovali už počas prvých jarných mesiacov. Učitelia chodili so žiakmi zbierať liečivé bylinky, ktoré si následne sušili. Z jesene sme mali pripravené aj sušené šípky alebo trnky. Samozrejme nechýbali ani orechy a jabĺčka z našej školskej záhradky. Žiaci sa učili o zdravej výžive, rozprávali sa o pohybe, strave, spánku a o správnom a zdravom trávení voľného času. V rámci Zdravej školy nás navštívila  JUDr. M. Novodomcová zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva so sídlom v Banskej Bystrici.

Deň zdravej školy pripadol na 20.5.2021. Daný deň sme mohli zrealizovať aj vďaka elektrospotrebičom (jogurtovač, mixér, odšťavovač, smoothie mixér), ktoré boli zakúpené z finančných prostriedkov zo spomínaného projektu Erasmus +. Začal sa príhovorom pani riaditeľky PaedDr. J. Hricovej v školskom rozhlase, kde oboznámila žiakov s priebehom dňa a zopakovala im pár informácií o význame zdravej výživy a zdravého životného štýlu. A naše aktivity sa mohli začať. Každá trieda si mohla so svojim triednym učiteľom vybrať, na čo sa v tento deň zameria. Mladší žiaci si vyrábali a pripravovali skvelé jogurty pomocou jogurtovača. Potom začali pripravovať vynikajúce zdravé nátierky, ako bryndzovú, syrovú alebo avokádovú. V ďalšej triede už rozvoniavali rôzne druhy smoothie nápojov. Niektorí žiaci dali prednosť odšťavovaču a vyrábali si ovocné a zeleninové šťavy. Ani jednoduché ovocné a zeleninové misy neostali bez povšimnutia a hneď boli zjedené. Samozrejme nesmela chýbať ani výroba zmrzliny,  pečenie zdravých koláčikov alebo príprava čajov z liečivých byliniek. Ej veru, bolo sa na čo pozerať a slinky len tak tiekli. Ten, kto mal ešte chuť a vôľu, mohol pokračovať v aktivitách v školskom klube alebo v školskom internáte. Už teraz sa všetci tešíme, kedy si budeme môcť takýto skvelý deň zopakovať.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu