Z domova
0

Diskusia s Mgr. Katarínou Roth Neveďalovou na Obchodnej akadémii v Lučenci

Dńa 27.10.2022 sa žiaci Obchodnej akadémie v Lučenci zúčastnili v rámci súťaže EUROSCOLA 2023 diskusie so zaujímavým hosťom zo Slovak Business Agency a to Mgr. Katarínou Roth Neveďalovou, ktorá obohatila našu tému „Čo ponúka EÚ mladým ľuďom“ o zaujímavý pohľad človeka, ktorý viac rokov žil a pracoval v zahraničí.

S pani Roth Neveďalovou sme sa už niekoľkokrát stretli v rámci súťaže Euroscola a oslovili sme ju opäť, aby naším žiakom porozprávala svoje osobné skúsenosti so životom a prácou v zahraničí, so štúdiom v zahraničí a pod. Privítala nás v dobrej nálade, keďže je aj ona absolventkou obchodnej akadémie a žiakov poinformovala o svojom pôsobení v Európskom parlamente, kde pôsobila v rokoch 2009 – 2014 ako najmladšia europoslankyňa. Žiakom porozprávala o tom, ako od mladého veku pracovala v rôznych iniciatívach spojených s Európskou úniou a ako sa jej v 26-tich rokoch podarilo dostať sa ako europoslankyni do Európskeho parlamentu.

Žiakom v skratke porozprávala o histórii vzniku Európskej únie od roku 1950 a dôvodoch jej vzniku a formovania. Porozprávala im aj o svojich osobných skúsenostiach so štúdiom, či prácou v zahraničí, o problémoch a náročných podmienkach, ktoré museli vtedy študenti spĺňať. Povzbudila ich, že dnes je to omnoho jednoduchšie, či sa to už týka samotného cestovania alebo štúdia.

Ďalej sa venovala programu ERASMUS+, ktorý bol v minulosti určený primárne pre vysokoškolákov a dnes je už otvorený pre žiakov od základnej školy až po vysokoškolákov, či pedagógov. Spomenula im aj podmienky v rôznych krajinách, kde môžu prostredníctvom tohto programu vycestovať. Nemusia to byť len krajiny EÚ, ale do programu sú zapojené aj mnohé krajiny mimo Európskej únie.

Dnes Mgr. Roth Neveďalová pracuje v Slovak Business Agency na Slovensku, kde sa venuje podpore podnikania. Dozvedeli sme sa, že agentúra ponúka aj programy pre podnikateľov prostredníctvom programu ERASMUS+ formou stáží v zahraničných firmách. Ako vynikajúcu formu ako si vyskúšať život v zahraničí odporúča formu dobrovoľníckej činnosti, kde vycestujete do zahraničia, máte zabezpečené základné životné potreby (ubytovanie, stravu), ale získavate množstvo jazykových skúseností, zážitkov. V rámci Európskej únie existuje Európska dobrovoľnícka služba, kde sa môžete zapojiť do veku 35 rokov. Oboznámila žiakov s možnosťou získavania stáže v Európskom parlamente a možnostiach zapojeniach sa. Porozprávala im zaujímavé skúsenosti zo života a práce v zahraničí.

Nasledovala diskusia, kde sme sa pýtali na pôsobenie Mgr. Roth Neveďalovej v Slovak Business Agency, absolventskú prax a mnoho iných zaujímavých vecí. Viac informácií o diskusii sa dočítate v Euronovinkách, ktoré nájdete na našom webe.

S Mgr. Roth Neveďalovou sme sa po diskusii rozlúčili, poďakovali sme jej za zaujímavé informácie, ktoré nám sprostredkovala a budeme radi, keď sa aj naďalej budeme stretávať, napríklad aj  v rámci súťaže Euroscola.

 

Autor: Jana Macháčková

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu