Z domova
0

Diskusia so zástupcom organizácie EURES Ing. Jánom Gerátom na Obchodnej akadémii v Lučenci

V rámci súťaže EUROSCOLA 2023 sme 21. októbra 2022 zorganizovali stretnutie “euroscolákov” so zástupcom EURES (European Employment Services) v Lučenci Ing. Jánom Gerátom. EURES je európska sieť služieb zamestnanosti koordinovaná ELA (Európskym orgánom práce), ktorej cieľom je uľahčiť voľný pohyb pracovných síl v rámci krajín EÚ/EHP a Švajčiarska, ako aj podporovať spravodlivú pracovnú mobilitu. EURES poskytuje bezplatné služby uchádzačom, ktorí si hľadajú pracovné uplatnenie v Európe a európskym zamestnávateľom, hľadajúcim pracovnú silu v rámci týchto krajín.

EURES poradcovia poskytujú záujemcom o prácu v Európe informačné, poradenské a sprostredkovateľské služby. Európskym zamestnávateľom so záujmom o pracovníkov z krajín EÚ/EHP a zo Švajčiarska ponúka sieť EURES profesionálne poradenstvo a pomoc pri nábore.

Počas stretnutia nás Ing. Gerát poinformoval o sieti EURES, ktorá pôsobí na Slovensku od 1. mája 2004, kedy sa Slovenská republika stala členom Európskej únie. Žiaci sa dozvedeli, kde sú služby siete EURES na Slovensku dostupné a kde pôsobia EURES poradcovia a kontaktné osoby a podrobné informácie o pracovných portáloch, ktoré spravuje EURES Slovensko a Európska komisia (eures.sk a eures.europa.eu).

Poradca EURESu nás tiež podrobne informoval o web stránke, o všetkých štyroch sekciách, ktoré ponúka. EURES ponúka svojim klientom databázu overených voľných pracovných miest v rámci celej Európy, informácie o životných a pracovných podmienkach v štátoch EÚ/EHP, o situácii na európskom trhu práce, registračných procedúrach, daniach, sociálnom a zdravotnom zabezpečení, ako aj profesionálne poradenstvo pri tvorbe životopisu a uchádzaní sa o prácu vo vybranej krajine a finančnú podporu pracovnej mobility.

Žiaci sa do diskusie na tému práca, brigády a štúdium v rámci krajín EÚ aktívne zapájali svojimi  zaujímavými otázkami a podnetmi. Ing. Gerát im na otázky odpovedal ako skúsený poradca v tejto oblasti. Veríme, že toto stretnutie našich žiakov obohatilo o nové informácie o možnostiach vyhľadávania voľných pracovných ponúk v rámci EÚ v prípade, že sa pre takúto možnosť v živote rozhodnú. V neposlednom rade sa chceme poďakovať zástupcu EURESu Ing. Jánovi Gerátovi za čas strávený s našimi žiakmi a organizácii EURES prajeme mnoho spokojných klientov.

 

Autor: Ing. J. Macháčková

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu