V dnešnom svete, ktorý ovláda informačný pretlak a na deti sú kladené omnoho vyššie nároky, je vytváranie bezpečného prostredia dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.
O tomto súčasnom fenoméne sme sa porozprávali so správcom Nadácie pre deti Slovenska Ondrejom Gallom a predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom poisťovne KOOPERATIVA Vladimírom Bakešom.
Poisťovňa a Nadácia sa spojili vďaka spoločnému grantovému programu Bezpečne v komunite, bezpečne doma. Ako napovedá už samotný názov, program sa zameriava na bezpečnosť detí a mladých ľudí. Práve pocit bezpečia je dôležitý pri prekonávaní každodenných výziev a nových situácií v ich životoch.
Vladimír Bakeš: Poisťovňa KOOPERATIVA sa dlhodobo venuje projektom, ktoré podporujú bezpečnosť detí a mladých. Bezpečnosť chápeme zo širšej perspektívy – nie len ako reflexné vesty či bezpečné priestory na ihriskách. Ide aj o duševnú bezpečnosť. Vytvoriť bezpečný priestor pre deti je jedna vec, ony sa však svojou neznalosťou samy vystavujú rizikovým a nebezpečným situáciám. V dnešnom zložitom svete je preto nutné podporovať ich kritické myslenie, ktoré im pomôže lepšie sa orientovať, argumentovať, vyhodnocovať a triediť informácie.
Ondrej Gallo: Keď hovoríme o bezpečnom prostredí, nehovoríme iba o fyzickej stránke – aj keď tá k tomu určite patrí tiež. Hovoríme o prostredí, kde sa dieťa cíti slobodne, môže prejavovať svoje postoje a názory, môže sa vyjadrovať k tomu, ako si predstavuje tráviť svoj voľný čas. A samozrejme, dostáva aj spätnú väzbu, čo je možné a čo nie – no dostáva ju konštruktívne a s rešpektom.
Vladimír Bakeš: Prevencia patrí k základným aktivitám spoločenskej zodpovednosti našej poisťovne. Je našou povinnosťou pripraviť deťom bezpečné prostredie pre šťastné detstvo. Prostredníctvom Nadačného fondu Deti v bezpečí pomáhame zvyšovať kvalitu života širokému spektru sociálnych skupín. Prostredníctvom financovania konkrétnych zaujímavých projektov priamo v regiónoch reálne pomáhame zabezpečiť zníženie vzniku bežných rizikových situácií v rôznych kútoch Slovenska.
Ondrej Gallo: Vyžaduje si to veľkú ochotu počúvať a snažiť sa porozumieť téme. A veľmi často aj čas. O to lepší je ale výsledok. Ak sa firma rozhodne dlhodobo a strategicky rozvíjať tému, umožní to robiť zásadné systémové zmeny. Program sa potom dá vyskladať z rôznych prvkov, ktoré sa navzájom dopĺňajú ako napr. grantová podpora, vzdelávanie, osveta v téme a podobne.
Poisťovňa KOOPERATIVA je hlavným partnerom grantového programu Bezpečne v komunite, bezpečne doma, ktorý je súčasťou Nadačného fondu Deti v bezpečí. Cieľom programu je vytváranie bezpečného prostredia pre deti a mladých ľudí v rodinách, školách a komunitách. V jeho piatom ročníku bude medzi zaujímavé projekty prerozdelená suma viac ako 25 000 €. Počas prvých štyroch ročníkov grantového programu sa podarilo podporiť 92 projektov z celého Slovenska.
Grant môžu získať občianske združenia, školy, samosprávy, neziskové organizácie, materské a komunitné centrá, ktoré:
O grant je možné požiadať prostredníctvom online aplikácie na stránke www.nds.sk. Podrobné informácie sú uverejnené v dokumente Grantové podmienky programu.
Dôležité termíny:
Viac informácií o nadačnom fonde Deti v bezpečí a grantovom programe Bezpečne v komunite, bezpečne doma, nájdete na www.nds.sk/programy-detail/bezpecne-v-komunite-bezpecne-doma/.