Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
22.04.2020 09:40

Čaká vás nakupovanie obuvi pre dieťa cez internet? Dodržte tieto pravidlá a vhodnú veľkosť či strih neminiete.

Nakupovanie obuvi pre dieťa možno predstavuje pre niektorých rodičov určitú výzvu, no častokrát tieto pocity prežívame zbytočne. Ak si človek osvojí pár dobrých rád, ide to hravo aj cez internet.

Radí Mária Halajová, PR zástupca najväčšej siete predajní s obuvou na Slovensku.

Prvá fáza online nákupu – vyhľadávanie

„Odporúčam pri každej kúpe dĺžku chodidiel znova premerať, nespoliehať sa na hodnotu ani spred mesiaca, nie to ešte spred pol roka.
Vždy je potrebné merať obe nohy v stoji - hovoríme tomu, že pri zaťažení, nie v sede, nie poležiačky.
Zistenú dĺžku nikdy neznižovať. Práve naopak, odporúča sa pridať jeden centimeter alebo maximálne jeden a pól, ktorý zaručuje dostatočne voľný pohyb prstov za chôdze a slúži ako dostatočná rezerva pre rast chodidla. Vieme, že najmenším deťom môže chodidlo za rok narásť aj o celé tri čísla, takže myslieť na tento prídavok je vhodné a naozaj v poriadku.
Netreba zabúdať ani na meranie šírky chodidiel. Ak ich má dieťa užšie, musíme sa obzerať po obuvi užšieho strihu. Ak má chodidlá širšie, potom vyberáme z obuvi širšieho strihu. To je dôvod, prečo sa obuv do e-shopov fotí z rôznej perspektívy – z boku, zhora či zospodu," vyratúva to najdôležitejšie z pravidiel vyhľadávania vhodnej veľkosti obuvi pre najmenších Halajová.

Druhá fáza online nákupu – doručenie domov a vratka

Bez skúšania to nejde, ale v dnešnej dobe už nie je problém objednať si všetko nevyhnutné až na adresu, domov a tu si favorizovanú obuv v pokoji vyskúšať.

„Povedala by som, že je to ešte o niečo výhodnejšie, než skúšanie obuvi na predajni. Na vyskúšanie máte viac času, ak je dieťatko chvíľku roztopašné, môžete počkať na vhodnejší okamih a pokiaľ obuv nesplní ďalšie očakávania, máte dostatok dní na to, aby ste ju mohli vrátiť a boli vám vrátené aj vaše peniaze. Skúšame vždy nohy obuté v ponožkách, na čistej ploche, alebo na koberci, tak aby sme obuv nepoškodili. Zameriavame sa nielen na prstíky, ale aj na päty, sledujeme či sa obuv z nich pri chôdzi nešmýka," upozorňuje odborníčka.

U zimnej obuvi sme mali výber vhodnej veľkosti trošku zložitejší, pretože sme do nej nevideli, neraz sme museli byť kreatívni a pomôcť si buď meradlom v predajni, alebo, ak to bolo možné, vkladaním a vyberaním stielky a jej primeriavaním ku chodidlám.

„V prípade jarnej a letnej obuvi je to omnoho jednoduchšie. Obuv je vyrobená z tenšieho materiálu a vieme cezeň ľahko rozloženie chodidiel nahmatať. Alebo je otvorená a môžeme jej vhodnosť zreteľne pozorovať," hovorí poradkyňa.


Prečo sa neodporúča detské topánočky dediť?

Mária Halajová ponúka vysvetlenie na úrovni biológie a fyziky, ktorá jednoducho nepustí. „Každá noha má 28 kostí, 107 väzov, 19 svalov a tiež kĺby a šľachy, ktoré zabezpečujú pohyblivosť a oporu. Napriek tomu je každé chodidlo iné. Pri chôdzi a pri behu býva zaťažené násobkom telesnej hmotnosti, a tak nemôže byť topánka, ktorá sa prispôsobila nosením jednej nohe a jednej váhe rovnako vhodná aj pre nohu ďalšiu, s iným váhovým zaťažením. Obzvlášť, ak volíme materiály ako koža a textil, ktoré sa prispôsobujú nohe prvého majiteľa o čosi veľkorysejšie. Základné pravidlo teda znie, že obuv sa má prispôsobiť nohe, a nie naopak, noha obuvi," zdôrazňuje Halajová.

Šetrenie, ktoré sa vypláca

„Moja mama pochádza z desiatich detí, takže sme naozaj extrémne početná a šťastná XXL rodina. Detí je u nás mnoho a preto viem, že o hračky a všelijaké zbytočnosti, vrátane obrovského kvanta oblečenia a prebytku maškŕt dnes nie je núdza. Poviem to takto. Šetrime radšej na tých hračkách alebo oblečení, ktoré sa podediť dajú, ale obuv im kúpme zakaždým novú. Dokonca, dobré je mať v zálohe ešte jeden pár navyše a topánočky z hygienických dôvodov meniť. Samozrejmosťou je, aby si dieťa denne obliekalo čisté a poriadne dosušené ponožky. A ak je dieťa príliš dlho na nohách, treba mu dopriať blahodarnú masáž alebo relaxačný kúpeľ. Aby sa posilnilo svalstvo, môžeme nechať deti behať chvíľku aj na boso a cvičiť s nimi gymnastiku nôh," radí ešte na záver hovorkyňa najrozšírenejšej siete predajni obuvi na Slovensku i v Európe.

Okrem správne zvolenej veľkosti, si všímame aj toto:

Hmotnosť obuvi by mala byť v rámci možností čo najnižšia.

Čo sa týka materiálu, je najlepšie voliť textil a useň. Useň je príjemne mäkká, dokáže sa prispôsobiť tvaru nôžky a zároveň je aj priedušná.

Stielku voliť zo savých materiálov. Textil a useň výborne absorbujú vlhkosť. Aj malým deťom sa potia nožičky.
U prvých topánočkách je dôležitý aj opätok. Vyšší pevný opätok slúži k pevnému fixovaniu nožičky a nedochádza k vybočeniu päty.

Podošva by mala byť ohybná a protišmyková.

Obuv by mala byť samozrejme zdravotne nezávadná.


Pre zaujímavosť. Takto rýchlo rastie detská noha:

  • 2. a 3. rok života - 2 až 3 veľkosti.
  • Predškolský vek – dve veľkosti.
  • Školský vek – 1 až 2 veľkosti.


Zdroj foto: Deichmann
 

Súvisiace články

09.04.2018 13:00

Najväčšia učiteľská konferencia klope na dvere

Najväčšie stretnutie učiteľov na Slovensku sa tento rok koná pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Odborným garantom je Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave, spoluorganizátorom Veľvyslanect...
20.12.2019 10:57

Tatra banka prichádza s projektom na rozvoj finančnej gramotnosti žiakov

Tatra banka je už druhý rok generálnym partnerom inovatívneho vzdelávacieho produktu, ktorý si pod názvom Fenomény sveta vyskúšalo už viac ako 800 škôl z celého Slovenska. V spolupráci s neziskovou organizáciou EDULAB a spoločn...
03.06.2018 12:05

Verejné detské dopravné ihrisko v Stupave naučí deti správnym návykom v premávke a zachráni životy

Najväčšie detské dopravné ihrisko v regióne vyrástlo v areáli ZŠ kpt. Jána Nálepku v Stupave. Nadácia Volkswagen Slovakia ho za prítomnosti zástupcov samosprávy, štátnych a regionálnych inštitúcií slávnostne odovzdala mestu Stu...