Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
12.04.2020 08:08

CVTI SR pomáha v súčasnej situácii výrobou ochranných štítov a vývojom „lifeBoxu“

CVTI SR sa aj praktickou formou zapája do pomoci v súčasnej situácii pandémie. Jeho kreatívna dielňa Fablab pomáha pri výrobe ochranných pomôcok. Distribuovať sa môžu aj vďaka školám zapojeným do národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.

 Kreatívna dielňa Fablab je často označovaná za miesto, kde sa zhmotňujú sny. V aktuálnej situácii šírenia sa koronavírusu môžeme povedať, že aj miestom „zhmotňovania záchrany."

Prvou ochranou pomôckou, ktorú dnes vyrábajú kolegovia vo Fablabe je ochranný štít. Prostredníctvom 3D tlačiarní sa vo Fablabe vyrába základ pre tento štít, do ktorého je vkladané plexisklo. Číru fóliu – plexi – potrebnú k finalizácii ochranného štítu, darovalo dielni občianske združenie AGNICOLI. Materiál v hodnote takmer 800 eur malo združenie k dispozícii od spoločnosti peerIT, s.r.o.

„Vyrobené ochranné štíty môžeme zdravotníkom distribuovať aj cez školy zapojené do národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Poslali sme tak napríklad  100 kusov Gymnáziu Ľudovíta Štúra vo Zvolene, po 50 kusov štítov sme odoslali  Spojenej škole sv. Jána Bosca v Novej Dubnici,  Gymnáziu – Gimnáziu v Kráľovskom Chlmci a Katolíckej spojenej škole v Rajci. Školskému výpočtovému stredisku v Banskej Bystrici sme odoslali 60 kusov tejto fólie. Žilinská univerzita v Žiline, ako partner národného projektu, mala záujem o plexisklo pre 250 kusov štítov. Pripravujeme distribúciu aj ďalšieho plexiskla na ochranné štíty, do ďalších škôl, ktoré takto pomôžu zdravotníkom prvého kontaktu," uvádza Eva Kalužáková, manažér publicity národného projektu IT. Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie.

Fablab vznikol v roku 2014 aj za aktívnej spolupráce Hlavného mesta Bratislava. Pomyselnú pomocnú ruku si podali Fablab a hlavné mesto aj v súčasnej situácii. Prvé z ochranných štítov boli venované magistrátu. Štíty z Fablabu boli odovzdané tiež krízovému štábu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.  Fablab môžu inovátori využiť i pri vývoji vlastného prototypu a overiť si tak jeho kvalitu a funkčnosť. Niečo podobné existuje vo Fablabe aj dnes. Kolegovia pracujú na pomôcke pre endotracheálnu intubáciu. Je to život zachraňujúci proces pri zlyhávaní dýchania. „Ide o priehľadný box s hrúbkou asi 4,5 milimetra. Zdravotníci ho môžu využiť, keď u pacienta infikovaného novým vírusom nastávajú respiračné komplikácie a je potrebné spriechodniť dýchacie cesty takzvanou intubáciou. Pacientovi sa touto pomôckou pokryje hlava a zdravotnícky personál je tak chránený pred nákazou," upresňuje Jozef Vaško, vedúci Fablab. Aj to je dôvod prečo sa tejto pomôcke hovorí práve LifeBox. Vo Fablabe prototyp tejto pomôcky aj testovali.

Zdroj: minedu

Súvisiace články

21.05.2019 22:34

Vo Fashion Point Café prebieha unikátna výstava

Nič nie je nemožné - v Košiciach predstavujú svoje úžasné diela hluchoslepí výtvarníci
04.09.2018 18:15

Poľovnícke dni 2018 na hrade Modrý Kameň

Slovenské národné múzeum-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v spolupráci Obvodnou poľovníckou komorou Veľký Krtíš, Slovenským poľovníckym zväzom, okresnou organizáciou Veľký Krtíš a Lesmi SR pripravilo v sobotu 8. septembra 20...
03.06.2018 12:05

Verejné detské dopravné ihrisko v Stupave naučí deti správnym návykom v premávke a zachráni životy

Najväčšie detské dopravné ihrisko v regióne vyrástlo v areáli ZŠ kpt. Jána Nálepku v Stupave. Nadácia Volkswagen Slovakia ho za prítomnosti zástupcov samosprávy, štátnych a regionálnych inštitúcií slávnostne odovzdala mestu Stu...