Späť na zoznam
Externé
Autor: Soňa Kaletová
01.12.2020 18:35

Decembrové ťaháky Slovenského národného múzea

Odvrátená tvár Slovenska – výstava známeho slovenského dokumentaristu a fotografa Tomáša Hulíka v priestoroch Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave od 16.decembra. Trianon 100 – Zrod novej hranice v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade od 11. decembra. Či IN NOMINE CIVITATIS LEUTSCHA... o tých,
čo zanechali svoju stopu – výstava SNM – Spišského múzea v Levoči od 6. decembra. To sú názvy troch decembrových ťahákov nových výstavných projektov, ktoré po znovuotvorení 18.novembra 2020 sprístupní budúci mesiac pre svojich návštevníkov Slovenské národné múzeum.

„Dúfam, že aj vďaka novým projektom sa k nám po mesiacoch neistoty, spôsobenej oboma vlnami pandémie, budú návštevníci vracať rýchlejšie. Hulíkove fotografie im priblížia súčasný stav kultúrneho a prírodného dedičstva na Slovensku po období socializmu. V Historickom múzeu to bude nielen o podpise mierovej zmluvy po I. svetovej vojne, ale aj o neľahkom procese začleňovania Slovenska do nového československého štátu. V Levoči predstavíme desať osobností mesta desiatimi medailónmi a originálnymi predmetmi, ktoré charakterizujú ich osud, život, činnosť," priblížil pripravované výstavy generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Pútavý program čaká milovníkov múzeí aj v ostatných špecializovaných múzeách SNM po celom Slovensku. SNM – Hudobné múzeum láka do kaštieľa v Dolnej Krupej na výstavu  PRIPRAVIŤ SA, POKLAD, ŠTART! PUTOVANIE ZA HODNOTAMI, ktorá predstavuje viac než dve stovky exponátov z troch múzeí (okrem Hudobného múzea aj zo SNM – Historického múzea a z Rakúskeho národopisného múzea vo Viedni) a tiež z rakúskeho mesta Marchegg. V SNM – Múzeu Bojnice pripravili pre návštevníkov obľúbené Vianoce na zámku, ale tiež rozšírenie Zámockého okruhu. Galerijný okruh v Bojniciach naďalej ponúka možnosť pre návštevníkov „dotknúť sa" umenia prostredníctvom dotykových monitorov. V Etnografickom múzeu v Martine sa môžu návštevníci výstavy Na piatok i na sviatok stále dozvedieť, ako sa obliekali Turčania vo všedné aj vo výnimočné dni. V SNM – Múzeu Betliar je možné navštíviť stálu expozíciu Apartmány grófskej rodiny, v SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku do konca januára budúceho roku výstavu umeleckej tvorby najvýznamnejšieho predstaviteľa moderného umenia ukrajinskej diaspóry v bývalom Československu Ivana Kuleca.

„Možností pre návštevníkov je naozaj veľa. Z ďalších prebiehajúcich výstav či expozícií môžem spomenúť napríklad výstavu Futbal pod hákovým krížom: Príbeh Leopolda „Jima" Šťastného v SNM – Židovskom múzeu, výstavu SNM – Archeologického múzea Poklady z Malých Karpát. Nálezy z vrchov a nížin, výstavu Odboj v SNM – Múzeu Slovenských národných rád alebo pamätnú výstavu Sándora Máraia v SNM – Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku v Košiciach," doplnil z ponuky špecializovaných múzeí SNM Branislav Panis.

Aktuálna ponuka sprístupnených výstav a expozícií vo všetkých 18 špecializovaných múzeách SNM je uvedená na www.snm.sk.

Na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva stále platí, že počet návštevníkov v múzeu nesmie v jednom okamihu presiahnuť koncentráciu jeden návštevník na 15m2. Pre vstup do múzeí SNM ostávajú naďalej v platnosti aj ostatné protipandemické opatrenia – prekrytie horných dýchacích ciest a dezinfekcia rúk.

Zdroj text:  Zuzana Vášáryová, vedúca Centra múzejnej komunikácie

Zdroj foto: pexels.com

Súvisiace články

06.11.2018 17:56

Čarovné vianočné trhy na zámku Schloss Hof

Vianoce – bezpochyby tie najobľúbenejšie a najkrajšie sviatky v roku – sa nezadržateľne blížia. Unikátnym miestom, na ktorom si môžete plnými dúškami vychutnať čarovnú predvianočnú atmosféru, je aj malebný zámocký areál Schloss...
27.02.2018 16:37

Projekt Tatranskí rytieri rozvíja ekologické správanie u žiakov

Každý z nás chce mať krásnu a zdravú prírodu okolo seba, no nie každý má priestor pre to aj niečo urobiť. Žiaci základných a stredných škôl z celého Slovenska, ktoré sa zapojili do environmentálneho projektu Tatranskí rytieri n...
12.12.2017 12:17

Rétor v politike, politik v rétorike

PREHOVOR, ČLOVEK, TAK, ABY SOM ŤA VIDEL