Späť na zoznam
Externé
Autor: ucn
29.11.2018 08:30

Do poradní na Trhu kože prišlo konzultovať svoje problémy s lekármi 469 ľudí.

Zistené boli aj dva prípady rakoviny kože!

Už po druhýkrát sa počas druhej novembrovej nedele konalo úspešné preventívne a osvetové dermatologické podujatie pod názvom Trh kože. Stará tržnica na námestí SNP v Bratislave sa zmenila na prednáškovú miestnosť o kožných problémoch, ožili diskrétne poradne s dermatológmi a nechýbali ani stánky popredných firiem, ktoré sa zaoberajú liečbou rôznych kožných diagnóz.

Počas jedinej nedele navštívilo od 10. do 18. hodiny túto akciu 720 návštevníkov, z ktorých 105 využilo odborné konzultácie s kožnými lekármi v diskrétnych a 364 vo verejných poradniach kože. Odborným garantom Trhu kože bola opätovne Slovenská dermatovenerologická spoločnosť.

,,Na podujatí sa zúčastnilo, prednášalo, alebo rôznou formou poskytovalo konzultácie až 26 kožných lekárov," hovorí Mgr. Lele Zemanová, ktorá je autorkou celej tejto myšlienky a zároveň spoluorganizátorkou podujatia. ,,Záujem verejnosti bol mimoriadny, veď termíny do diskrétnych poradní, do ktorých bolo možné prihlasovať sa online, boli obsadené do niekoľkých hodín," dodáva. ,,V tomto roku pribudla aj poradňa, kde prebiehali ultrasonografické vyšetrenia kĺbov pri podozrení na diagnózu psoriatickej artritídy, ktorá sa vyskytuje u viac ako 30 % pacientov postihnutých autoimunitným zápalovým kožným ochorením psoriáza."
 

Zistenia lekárov boli alarmujúce.

,,V diskrétnej poradni ma navštívili skôr starší pacienti, väčšina bola v dôchodkovom veku," hovorí onkodermatologička z Onkologického ústavu sv. Alžbety MUDr. Katarína Poláková, PhD. ,,Väčšinou konzultovali nezhubné kožné útvary a existujúce znamienka." Mladší túto možnosť využili v rámci ušetrenia času, ktorý by inak museli stráviť čakaním na termín do dermatologickej ambulancie, prípadne v samotnej čakárni. Doktorka Poláková okrem bežných neškodných znamienok v jednom prípade diagnostikovala aj kožnú rakovinu - bazocelulárny karcinóm!

,,Mnohí záujemcovia boli prekvapení, keď sa od nás na tejto akcii dozvedeli, že materské znamienka sa v kožných ambulanciách vyšetrujú celoročne," tvrdí MUDr. Monika Heizerová, PhD., dermatovenerologička z Bratislavy. ,,Niektorí si prišli preveriť názor svojho dermatológa, čiže využili akýsi second opinion, druhý názor lekára. Priniesli si so sebou lekárske správy. Viacerí spomínali, že si chodia dávať cielene kontrolovať znamienka práve na akcie takéhoto typu."

,,Na Trhu kože som vyšetrila dvakrát viac pacientov, ako bolo oficiálne objednaných," smeje sa dermatovenerologička MUDr. Regína Paulínyová z Bratislavy. ,,Väčšina konzultovala znamienka, ale pýtali sa aj na iné kožné problémy či ťažkosti s kĺbmi." Reumatologička MUDr.

Katarína Sisol vyšetrovala záujemcov ultrazvukom, pričom polovica sonografovaných mala psoriázu alebo už psoriatickú artritídu. Príznaky novozistenenej psoriatickej artritídy malo šesť pacientov. MUDr. Margita Štajerová, kožná lekárka z Kúpeľov Smrdáky, objavila pacientke na ramene spinocelulárny karcinóm (tzv. spinalióm)! Tú rovno nasmerovala do ambulancie onkodermatologičky, buď do Národného onkologického ústavu na Klenovej ulici, alebo do Onkologického ústavu sv. Alžbety na Heydukovej ulici v Bratislave. Zároveň sa u nej viacerí záujemcovia informovali na možnosti kúpeľnej liečby kožných ochorení a platieb na poisťovňu.

prednas prof šimaljakova a a dr. Mičeková

Na hlavnom pódiu Starej tržnice prebiehali prednášky a odborné diskusie. Odborníci aj s pomocou profesionálnych moderátoriek z RTVS v rámci akýchsi talkšou prezentovali vybrané témy ako nová éra liečby psoriázy, starostlivosť o pacientov s atopickou dermatitídou, infekčné ochorenia kože, akné a podobne. ,,Už prvý ročník ukázal, že ľudia zanedbávajú návštevy kožných ambulancií, ktoré je predsa možné navštevovať po celý rok, nielen pred začiatkom leta, keď zvykneme obnažovať pokožku a vystavovať ju slnečným lúčom. Aj minulý, aj tento rok nie zriedkavo prichádzali na Trh kože s pokročilými štádiami rôznych kožných problémov. Týmto podujatím ich chceme v prvom rade naučiť nezanedbávať svoje zdravie, neskrývať svoje problémy a riešiť ich s odborníkmi - nie s doktorom Googlom," uvádza prezident SDVS doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD.

Podujatie Trh kože je zámerne orientované predovšetkým na zdravotnícke aspekty týkajúce sa problematiky kože, menej na estetickú dermatológiu. Jeho úlohou je šíriť najmä povedomie o prevencii i možnostiach liečby rôznych kožných ochorení, a nie robiť propagáciu rôznym komerčným estetickým klinikám či firmám vyrábajúcim skrášľujúce prípravky. Tým sa výrazne odlišuje od rôznych beauty výstav, hoci nie je vylúčené, že v budúcnosti by mohli pribudnúť aj takéto témy. Základom však je a vždy bude medicína. Viac na www.trhkoze.sk  alebo na www.facebook.com/trhkoze.

Súvisiace články

23.11.2018 12:31

Nový projekt pomáha mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením.

Majú zdravotné znevýhodnenie, ale musia plnohodnotne žiť medzi nami. Sú znevýhodnení od narodenia alebo im nejaká udalosť zmenila život. Sú to mladí ľudia a majú pred sebou ešte veľa príležitostí a radostí. A aj napriek tomu sm...
03.10.2017 15:35

Už jedenástykrát hľadáme na celom Slovensku Expertov,

ktorí tušia, na ktorých miestach na zemeguli sa pretínajú rovník a nultý poludník. Zamýšľajú sa nad tým, či môže klamať ten, čo tvrdí, že nikdy neklame alebo prečo sa počas letných večerov tráva zarosí a prečo vzniká dúha. Vedi...
28.10.2019 15:18

Škola v prírode Wachumba - šetríme váš čas a vy sa môžete viac venovať deťom

Plánujete so svojou triedou školu v prírode? Dajte na rady od stoviek vašich kolegov a vyberte si školu v prírode od profesionálov na detské pobyty - CK Wachumba.