Späť na zoznam
Externé
Autor: Soňa Kaletová
31.10.2020 17:41

Do Vysokých Tatier sa dá zaletieť aj počas lockdownu!

Naše Vysoké Tatry momentálne zívajú prázdnotou. Ak nie ste z okresu Poprad, dostanete sa tam len ťažko. Ale je to naozaj tak? Vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality tam môžete ísť aj hneď.

Traja nadšenci zo skupiny Slovensko z neba – pilot Milan Paprčka, kartograf Bohuš Schwarzbacher a grafik Milan Jančovič si dali tú námahu a vytvorili i pre verejnosť sprístupnili 360° virtuálnu leteckú video-mapu Vysokých Tatier. Podľa Milana Paprčku sú Vysoké Tatry zrejme prvým a zatiaľ jediným pohorím na svete, ktoré sa môžu popýšiť takouto virtuálnou leteckou video-mapou.

Hovorí pilot a letecký fotograf Milan Paprčka: „Nápad vznikol celkom spontánne. V septembri som chcel žene môjho života spraviť radosť na naše výročie a zobral som ju lietadlom nad Vysoké Tatry. Na brucho lietadla som zároveň umiestnil 360° kameru, ktorá sníma všetko okolo seba. Je to podobné ako google autíčko, ktoré má takú kameru na streche a chodí po uliciach. My sme ale leteli ponad hrebeň Tatier a mali kameru na bruchu."

Let však bola iba prvá, tá jednoduchšia časť. Následne bolo treba do 360° videa umiestniť popisy tatranských štítov, dolín, chát a plies tak, aby držali stále na svojom mieste a zobrazovali sa správne pri pohľade diváka do akejkoľvek strany. Toto stálo desiatky hodín práce grafika a počítačového animátora Milan Jančoviča.

„Výber kartografických popisov mi urobil kolega Bohuš Schwarzbacher a ja som sa pustil do práce. No poviem vám, vedel som, do čoho idem, ale nevedel som úplne čo ma čaká. Výroba takéhoto videa s projekciou nápisov je nesmierne náročná aj na čas animátora aj na výkon počítača. Mnohokrát mi spadla mašina, zabralo to niekoľko desiatok hodín práce a spôsobilo mi to pár vrások na čele, ale myslím, že výsledok stojí za to." konštatuje Milan Jančovič.

Virtuálny let začína Kriváňom a v nadmorskej výške 3000 m lietadlo pokračuje ponad vrcholky štítov až nad Lomnický štít. Jeho preletom, po približne siedmych minútach, video končí. Sú to veľmi zaujímavé pohľady, napríklad aj na Gerlachovský štít, ktorý je snímaný zo severu a nie z typickej južnej strany, ako ho ľudia obyčajne poznajú. Na video-mape veľmi pekne vidno aj poľskú časť Vysokých Tatier. Zvuková stopa videa je tvorená zvukom autentického leteckého motora, doplneného zasnenou hudbou pre príjemnejšie vnímanie letu nad našimi veľhorami.

„V súčasnosti majú ľudia dosť negatívnych správ, chŕliacich sa z každej strany. Vyhľadávajú tak spôsob, akým možno niečo zažiť alebo aspoň myslieť pozitívne. Toto špeciálne video by im to mohlo umožniť. Keď už nás zavreli doma a znemožnili Tatry navštíviť osobne, môžu si ľudia nad nimi zalietať aspoň virtuálne." dodáva Paprčka.

Pilot Milan Paprčka

Stačí, ak máte k dispozícii kvalitné pripojenie na internet. Na nižšie uvedenom odkaze si môžete pozrieť celú 360° video-mapu priamo na stránke Youtube. Ide to v bežnom počítači, alebo smartfóne. Skutočný virtuálny svet však zažijete nasadením si okuliarov na virtuálnu realitu, ktoré vás pohodlne usadia priamo pod trup lietadla, odkiaľ si vďaka interaktivite tejto technológie, môžete prelet ponad veľhory sami režírovať. Pozor, slabším žalúdkom sa pri kolmom pohľade do hlbokých dolín môže urobiť aj mierne nevoľno! V orientácii vám pomôže aj animovaný kartografický popis krajiny. Dúfame, že nemáte strach z výšok.

Video si môžete pozrieť TU.

Fotografie a nahrávky tvorcov video-mapy nájdete TU.

Zdroj text: Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Zdroj foto:  Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Zdroj: www.cbs.sk

www.vku-mapy.sk

Súvisiace články

30.01.2019 08:27

Spilenbergerovo dielo o „uhorskej chorobe“ vychádza prvýkrát po slovensky

Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vydala vskutku unikátne dielo – štvorjazyčnú latinsko-slovensko-maďarsko-nemeckú publikáciu venovanú záhadami opradenej tzv. uhorskej chorobe.
12.11.2019 17:09

Zázračné kľúče od hravého čítania. Ako nestratiť detského čitateľa a ako sa nestratiť v detskej literatúre.

Nezisková organizácia OSMIJANKO a Mestská knižnica mesta Piešťany pozýva pedagógov a knihovníkov na celoslovenský seminár.