Späť na zoznam
Externé
Autor: Soňa Kaletová
14.11.2020 19:51

Fotopublikácia predstaví Trenčín a jeho okolie netradičnou formou

Fotopublikácia mesta Trenčín a jeho okolia bude inšpiráciou nielen pre turistických návštevníkov, ale stane sa aj vhodnou pomôckou pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu. Netradičnými pohľadmi na samotné mesto, ako jedno z najvýznamnejších v celej slovenskej histórii, odhalí čitateľovi grandióznosť tohto slávneho kúta krajiny.

Pilot Milan Paprčka: „Projekt je zameraný na letecké fotografie poukazujúce na vznešené mesto Trenčín a jeho okolie, teda región horné Považie. Tento letecký pohľad chceme poskytnúť všetkým tým, ktorí túto časť našej krajiny, nášho Slovenska milujú. My sme už vydali viac ako sto titulov s takýmito leteckými snímkami regiónov Slovenska, Česka a dokonca aj Poľska. Takýmto spôsobom tvoríme najväčšiu edíciu leteckých kníh na svete a okolie Trenčína je ďalší čriepok do jej naplnenia."

Príbeh o tom, ako sa tohto mesta dotkli dejiny jednej z najpovestnejších ríš v doterajších ľudských dejinách, priamo rozpráva legendárny nápis na trenčianskej hradnej skale. Práve Rimania vedeli, že údolie stredného Váhu bolo veľmi dôležitou zemou. Putovali ňou karavány naložené jantárom z Baltského mora smerujúce až k africkým brehom. Na bralnatom kopci vyrástol jeden z najväčších hradov v Európe. Úzku spojitosť s týmto skvostom má legendárne meno Matúš Čák. Ako jeden z najslávnejších majiteľov zo svojho sídla vládol viac než trom desiatkam ďalších svojich hradov.

„Kľúčová poloha na križovatke obchodných ciest rozvíjala mesto Trenčín po ekonomickej, spoločenskej či kultúrnej stránke. Navštevníci dnes obdivujú architektúru dýchajúcu históriou, blúdia uličkami mesta, spoznávajú vzácne hodnoty Trenčianskeho hradu a kochajú sa ľudským umením," hovorí média manažérka Andrea Farkašová.

V pripravovanej publikácii chcú autori priblížiť nielen tú kultúrnu hodnotu mesta, ale aj jeho prírodné bohatstvo a jedinečnosť okolitých obcí.

„Nebudú chýbať zábery ani na bodovské rybníky, rozhľadňu s vysielačom na vrchu Inovec, lesopark Brezinu či na rozprestierajúce sa Biele Karpaty. Jedinečné kaštiele v Záblatí, Adamovských Kochanovciach, Drietome či Horných Motešiciach prezradia svojou očarujúcou architektúrou výnimočnosť sídiel, ktoré patrili významným grófom a barónom," spresňuje redaktor Matej Schwarzbacher.

„Vydaním tejto ojedinelej publikácie chceme pomôcť rozvoju turizmu na hornom Považí a spropagovať Trenčín a jeho okolie jedinečným pohľadom na krajinu, z neba," dodáva Paprčka. Využiť ju budú môcť aj školy, ako didaktickú pomôcku pri dejepise či geografii. Podľa slov Farkašovej sa na tvorbe publikácie môžu spolupodieľať aj samosprávy, školské zariadenia či podnikatelia, ktorí budú mať svoju činnosť priblíženú v prezentačnej časti.

Zdroj text:  Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Zdroj foto: Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Súvisiace články

04.10.2019 13:20

LingvaFest’2019 – skutočne úspešné pokračovanie jedinečného festivalu cudzích jazykov na Slovensku

Oslavy Európskeho dňa jazykov, ktorý každoročne spadá na 26. septembra, nezostali na Slovensku ani tento rok bez povšimnutia. Ekonomická univerzita v Bratislave sa totiž opäť na dva dni premenila na centrum cudzích jazykov a ku...
29.11.2018 08:30

Do poradní na Trhu kože prišlo konzultovať svoje problémy s lekármi 469 ľudí.

Zistené boli aj dva prípady rakoviny kože!
14.09.2018 14:38

Výstava výtvarných prác študentov SSUŠAT

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby bude prezentovať výstavu výtvarných prác študentov na tému HOMMAGE à KLIMT, SCHIELE, MOSER v CC Centre v Petržalke 4. - 24.10.2018 vernisáž 4.10.2018 o 14 h.