Späť na zoznam
Externé
Autor: Soňa Kaletová
14.11.2020 19:51

Fotopublikácia predstaví Trenčín a jeho okolie netradičnou formou

Fotopublikácia mesta Trenčín a jeho okolia bude inšpiráciou nielen pre turistických návštevníkov, ale stane sa aj vhodnou pomôckou pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu. Netradičnými pohľadmi na samotné mesto, ako jedno z najvýznamnejších v celej slovenskej histórii, odhalí čitateľovi grandióznosť tohto slávneho kúta krajiny.

Pilot Milan Paprčka: „Projekt je zameraný na letecké fotografie poukazujúce na vznešené mesto Trenčín a jeho okolie, teda región horné Považie. Tento letecký pohľad chceme poskytnúť všetkým tým, ktorí túto časť našej krajiny, nášho Slovenska milujú. My sme už vydali viac ako sto titulov s takýmito leteckými snímkami regiónov Slovenska, Česka a dokonca aj Poľska. Takýmto spôsobom tvoríme najväčšiu edíciu leteckých kníh na svete a okolie Trenčína je ďalší čriepok do jej naplnenia."

Príbeh o tom, ako sa tohto mesta dotkli dejiny jednej z najpovestnejších ríš v doterajších ľudských dejinách, priamo rozpráva legendárny nápis na trenčianskej hradnej skale. Práve Rimania vedeli, že údolie stredného Váhu bolo veľmi dôležitou zemou. Putovali ňou karavány naložené jantárom z Baltského mora smerujúce až k africkým brehom. Na bralnatom kopci vyrástol jeden z najväčších hradov v Európe. Úzku spojitosť s týmto skvostom má legendárne meno Matúš Čák. Ako jeden z najslávnejších majiteľov zo svojho sídla vládol viac než trom desiatkam ďalších svojich hradov.

„Kľúčová poloha na križovatke obchodných ciest rozvíjala mesto Trenčín po ekonomickej, spoločenskej či kultúrnej stránke. Navštevníci dnes obdivujú architektúru dýchajúcu históriou, blúdia uličkami mesta, spoznávajú vzácne hodnoty Trenčianskeho hradu a kochajú sa ľudským umením," hovorí média manažérka Andrea Farkašová.

V pripravovanej publikácii chcú autori priblížiť nielen tú kultúrnu hodnotu mesta, ale aj jeho prírodné bohatstvo a jedinečnosť okolitých obcí.

„Nebudú chýbať zábery ani na bodovské rybníky, rozhľadňu s vysielačom na vrchu Inovec, lesopark Brezinu či na rozprestierajúce sa Biele Karpaty. Jedinečné kaštiele v Záblatí, Adamovských Kochanovciach, Drietome či Horných Motešiciach prezradia svojou očarujúcou architektúrou výnimočnosť sídiel, ktoré patrili významným grófom a barónom," spresňuje redaktor Matej Schwarzbacher.

„Vydaním tejto ojedinelej publikácie chceme pomôcť rozvoju turizmu na hornom Považí a spropagovať Trenčín a jeho okolie jedinečným pohľadom na krajinu, z neba," dodáva Paprčka. Využiť ju budú môcť aj školy, ako didaktickú pomôcku pri dejepise či geografii. Podľa slov Farkašovej sa na tvorbe publikácie môžu spolupodieľať aj samosprávy, školské zariadenia či podnikatelia, ktorí budú mať svoju činnosť priblíženú v prezentačnej časti.

Zdroj text:  Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Zdroj foto: Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Súvisiace články

17.09.2018 17:29

V SNM nájdete vlasy Franza Liszta aj Bratislavskú líru

Autori profilovej výstavy SNM-Hudobného múzea po lete opäť osobne privítajú návštevníkov výstavy Klenoty z múzea. Ako sa zbiera hudba. V utorok 18. septembra o 17.00 h v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave ...
22.12.2018 18:59

Ministerka Martina Lubyová sa oboznámila s postupom rekonštrukcie ŠD Mladá Garda

Rekonštrukcia izieb vysokoškolského internátu Mladá Garda patriaceho Slovenskej technickej univerzite v Bratislave je v plnom prúde. Presvedčila sa o tom v rámci kontrolného dňa aj ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR...
17.05.2018 08:24

VŠMU pozýva na skladateľskú AsynChróniu

Tvorbu študentov kompozície konzervatórií, vysokých hudobných škôl a mladých skladateľov z celého Slovenska ponúkne všetkým záujemcom už od štvrtka Vysoká škola múzických umení (VŠMU) v Bratislave.