Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
22.05.2018 14:27

Hovoriace knihy ako nový spôsob vzdelávania detí

Klasické knihy sa pomaly, ale isto stávajú pre najmenších doslova prežitkom. Listovanie strán sa im zdá popri počítači, kde sa hýbu obrázky a rozpráva sa vo videách, pomerne nudné. Niektoré deti dokonca listovať strany v knihách ani nevedia, pretože im rodičia odmalička zapínajú tablet, ktorý ponúka variabilnejšie možnosti, ako potomka zabaviť. Je to však skutočne ten najlepší spôsob, ako by deti mali tráviť čas? Ako ich vrátiť späť k čítaniu a zároveň naučiť niečo nové?

Jednou z možností môžu byť hovoriace knihy IRS. Sú to moderné knihy s hovoriacim perom, kompatibilným so všetkými produktmi zameranými na najmenšie deti, školákov až po stredoškolákov, ktorí sa týmto spôsobom môžu učiť napríklad fyziku alebo jazyky. Rozdiel medzi tabletom a hovoriacou knihou je ten, že v prípade tabletu ide v podstate o malý počítač, ktorý vysiela žiarenie a deti upúta hovorením a prehrávaním videí. Pri hovoriacich knihách ide skutočne o reálne papierové knihy, ktoré prostredníctvom hovoriaceho pera IRS reprodukujú informácie 
z knihy.

Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že elektronické hry ako napríklad tablet sú prospešné, no neodškriepiteľný fakt je, že pri tomto spôsobe zábavy nedochádza k interakcii človeka s človekom. 

Navyše elektrosmog z tabletu môže vplývať na zvýšenú hyperaktivitu dieťaťa, dokonca vyvolávať agresivitu. Často sa prejavujú aj symptómy ako nespavosť, nesústredenosť, či dokonca tráviace ťažkosti. Naproti tomu klasická a hovoriaca kniha podobné negatívne dôsledky nezaznamenávajú. 

Základom je hovoriace pero IRS

Základom celého radu produktov je spomínané pero, ktoré si stačí zakúpiť len raz, a to s prvým nákupom hovoriacej knihy. Jeho používanie je jednoduché a zvládne ho každý, navyše je k nemu množstvo návodov vo videách na internete. Do vnútornej pamäte hovoriaceho pera sa dajú po pripojení k počítaču pomocou USB kábla jednoducho nahrať akékoľvek mp3 súbory a prehrávať ich možno cez zabudovaný reproduktor alebo slúchadlá. Tie sa dajú pohodlne pripojiť priamo k peru a deti si môžu zábavu s knihou vychutnať bez toho, aby rušili svoje okolie. Všetky aktuálne knihy sú v pere už nahraté, stačí ho len priložiť k jednej z hovoriacich kníh IRS a plnohodnotne používať. V prípade, že niektorý z produktov používateľ v pere nenájde, môže si ho kedykoľvek zadarmo stiahnuť priamo na stránke wwww.hovoriaceknihy.sk. Hovoriace pero IRS sa dá nabíjať štandardnou USB nabíjačkou alebo aj pomocou počítača.

Ako to funguje? 

„Pero je potrebné najskôr priložiť k IRS logu na obálke knihy, ktorú bude dieťa čítať. Na stránkach je vytlačený voľným okom neviditeľný kód, ktorý sa po priložení pera načíta. Dôležité je pozrieť si, ako sa kniha správne používa, čo je vždy uvedené na začiatku knihy," ozrejmuje Marián Ďurišin, zakladateľ spoločnosti Hovoriace knihy IRS. Na to, aby sme vedeli, ktoré miesto na pero reaguje, si treba pozorne vypočuť úlohu. Hovoriace pero sa zastaví, keď sa priloží na neozvučené miesto. „Chceli sme deti odtrhnúť od obrazoviek a vrátiť ich späť ku knihám. Hovoriace pero IRS, ktoré interaguje, rozpráva sa s nimi a dáva im úlohy, je dôležitým impulzom, aby ich papierová kniha zaujala," dodáva Ďurišin. 

Zábava a učenie v jednom

Hovoriace knihy sú pre deti dvojako prospešné. V prvom rade sa s vizuálnym impulzom učia nové slovíčka, riekanky a zaujímavosti, pomocou ktorých si cvičia pamäť a zároveň sa zabávajú. Druhým prínosom je učenie na základe úloh. Deti musia vysvetľovať, premýšľať, počítať, odpovedať a pomenúvať. Knihy sú vhodné pre deti od troch rokov, ale niektorí rodičia ich využívajú aj pre menšie deti.

Pomocou pera si drobci zdokonaľujú jemnú motoriku rúk. Pero by mali správne držať tak, ako keď kreslia alebo idú písať, čo uľahčuje trafiť v knihe na miesta, kam chcú, a zároveň si fixujú motorické držanie pera alebo ceruzky do budúcnosti. Navyše sa učia správne vyslovovať vety a rozprávajú namiesto toho, aby len pasívne počúvali, ako je to v prípade spomínaných tabletov. Predchádza sa tak prípadnému vzniku problémov s rečou. Ak ich deti náhodou majú, trénujú si jazyk a postupne sa zlepšujú. Na výber je široká paleta kníh ako Mia na farme, Mia v meste, séria viacjazyčných kníh OBJAVKOVO (Zvieratká, Čísla, Tvary a farby, Ročné obdobia) a mnoho ďalších. Niektoré z kníh  zo série Mia pútavo nahovorila Patrícia Jarjabková, známa z relácie Od Kuka do Kuka, a herečka Zuzana Tlučková. 

Pre väčšie deti sú vhodné cvičebnice z rôznych predmetov ako biológia či fyzika alebo jazyky. K dispozícii je angličtina, nemčina, maďarčina a slovenčina. Ide v podstate o alternatívu pre rodičov i deti, aby sa zabavili a zároveň svoj čas trávili plnohodnotne. Diela sú v súlade so školským vzdelávacím programom. 

Hovoriace nálepky

Okrem hovoriaceho pera a hovoriacich kníh sú deťom, rodičom aj pedagógom, ktorí majú o produkty záujem, k dispozícii i hovoriace nálepky. „Po prečítaní knihy v nej zostávajú miesta na nálepky. Niektoré slúžia ako doplnková aktivita k úlohám. Iné nálepky po ich zakúpení nalepíme na určené miesto v knihe a priložením pera IRS sa aktivujú nové úlohy. Nálepky tak napríklad v knihách MIA úplne zmenia zvuky a úlohy na jednotlivých stranách. Dieťa zrazu akoby sa hralo s ďalšou knihou a zároveň s obrázkami, na ktoré je už zvyknuté," konštatuje Marián Ďurišin s tým, že pre deti je to zábavná aktivita navyše, pri ktorej sa učia, ktorú nálepku je potrebné priradiť 
ku konkrétnej strane. 

Pre odborníkov

Knihy pri práci s deťmi využívajú aj odborníci ako logopédi či špeciálni pedagógovia. Deti spájajú vizuálnu informáciu s tým, čo počujú. Projekt je presne rozpracovaný tak, aby sa vedelo, koľko slov sa deti naučia. „Vo vývine reči dieťaťa je veľmi dôležitá hra. Hra sa považuje za spontánnu, dobrovoľnú, pre deti príťažlivú aktivitu, ktorá v sebe zahŕňa radosť a zároveň poskytuje sociálny základ na vývin rečových schopností dieťaťa. V príbehoch hovoriacich kníh IRS, napríklad Mia na farme a Mia v meste, sa dieťa stáva aktívnym účastníkom rozprávkového deja a hier, ktoré s ním súvisia. Dieťa sa naučí prerozprávať a pretvoriť rozprávkový príbeh, hľadá jeho nové ukončenia, učí sa zahrať úlohu postavičky, hovoriť za ňu tak, aby to bolo vážne, ale aj vtipné," ozrejmuje PhDr. Zuzana Jandová, PhD., klinická logopedička, krajská odborníčka na logopédiu a riaditeľka súkromného logopedického centra. 
 

Súvisiace články

25.09.2018 19:00

Európska noc výskumníkov 2018. Festival vedy v SNM-Prírodovednom múzeu

V piatok 28. septembra 2018 sa uskutoční medzinárodné podujate Festival vedy – Európska noc výskumníkov 2018. Na Slovensku už XII. ročník priblíži verejnosti najzaujímavejšie výsledky a osobnosti slovenskej vedy, ktoré sa pres...
27.07.2018 17:58

Vyhodnotenie súťaže Do práce na bicykli 2018 v rámci Bratislavy

Hlavné mesto sa aj v roku 2018 zaregistrovalo do národnej kampane Do práce na bicykli. Vo štvrtok 26. júla primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal počas slávnostného vyhlásenia výsledkov ocenil víťazov 5. ročníka tejto cyklistickej ...
05.05.2020 10:29

AMAVET zorganizoval JUNIOR INTERNET aj napriek krízovej situácii

15. ročník súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET sa uskutočnil online prostredníctvom videokonferencie