Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
12.07.2019 13:53

Jediný jazykový festival na Slovensku je späť už o necelé tri mesiace!

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý každoročne spadá na 26. septembra, sa už po druhýkrát uskutoční jediný festival svojho druhu na Slovensku: LingvaFest’2019. V priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave si teda 26. a 27. septembra budeme zas a znova môcť bezplatne vychutnať bohatý výber prednášok, rýchlokurzov a tvorivých dielní zameraných na učenie a spoznávanie cudzích jazykov.

Prečo je tento ročník LingvaFestu výnimočný? Rok 2019 bol vyhlásený Organizáciou Spojených Národov (OSN) za Medzinárodný rok domorodých jazykov. Pri tejto príležitosti chce naše podujatie dať do popredia problematiku ohrozenia a vymierania jazykov, no taktiež aj význam, ktorý svetové jazyky predstavujú pri formovaní identity,kultúrnej histórie a tradícií každého z nás, ako aj ich schopnosť zabezpečiť rozvoj či dosiahnuť mier. LingvaFest'2019 sa tak zaraďuje do svetových podujatí zameraných na túto problematiku, ktoré prebiehajú tohto roku. Aj z týchto dôvodov sa náš festival rozhodlo podporiť Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku ako hlavný partner programu.

Ako minulý rok je samozrejme aj LingvaFest'2019 organizovaný najmä pre žiakov základných a stredných škôl, no program bude vhodný pre všetkých, vrátane vysokoškolákov či účastníkov univerzít tretieho veku. Počet účastníkov festivalu sa
bude pohybovať od 2000 až 4000. Pointou festivalu je okrem iného predstaviť slovenskej mládeži svetové jazyky a kultúry s nimi spojené, no taktiež sa snaží zvýšiť u nich záujem o cudzie jazyky a motivovať k ich učeniu. Účastníci festivalu si zo
sebou budú môcť odniesť bohaté skúsenosti a cenné rady od mnohých slovenských i zahraničných jazykových nadšencov a polyglotov, teda ľudí ovládajúcich hneď viacero cudzích jazykov.

Za podujatie taktiež prebrali záštitu:

 • Slovenská komisia pre UNESCO
 • Martina Lubyová - ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
 • Ferdinand Daňo - rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
 • Juraj Droba - predseda Bratislavského samosprávneho kraja
 • Matúš Vallo - primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
 • Ľudovít Hajduk - riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu

Súčasťou programu budú opäť:

Prednášky – môžeme sa znova tešiť na veľké množstvo polyglotov, jazykovedcov,tlmočníkov a prekladateľov, známych i neznámych, zo Slovenska ale aj z celého sveta, ktorí na našom festivale budú pre všetkých zdieľať svoje metódy, rady
a postrehy o učení jazykov. Títo ľudia majú významný prínos pre výučbu jazykov, keďže ovládajú okrem svojho materinského jazyka aj mnoho cudzích rečí a majú chuť sa stále učiť nové.

Jazykové rýchlokurzy – pripravujeme pre Vás znova bohatý výber rýchlokurzov, počas ktorých budete môcť nahliadnuť do rôznych svetových jazykov, o ktorých ste možno doteraz ani nepočuli. Nielen, že si dané jazyky budete môcť vypočuť, ale
budete mať možnosť sa priamo naučiť niečo povedať, či získať o nich informácie a tipy, ako sa ich učiť.

Tvorivé dielne – LingvaFest'2019 poskytne priestor aj pre iné náučné workshopy, ktoré sa sústreďujú na predávanie vedomostí praxou, nie teóriou. Na festivale si teda budete môcť aj zatancovať, či potrápiť mozog stolnými hrami. Kultúrny program – súčasťou festivalu budú taktiež aj koncerty a premietanie filmov, ktoré sú buď priamo v cudzích jazykoch, alebo sa nimi zaoberajú.

Vystavovatelia – jazykové inštitúcie, vydavateľstvá, či iné organizácie budú počas oboch dní festivalu prítomné s nádielkou produktov, materiálov, či ponúk pre ľudí, ktorí sa o jazyky zaujímajú a chcú si s nimi prehĺbiť kontakt.

Inými slovami, LingvaFest'2019 bude festival plný kvalitného obsahu, ktorý môže inšpirovať každého, kto má záujem učiť sa cudzie jazyky, ale aj pre tých, ktorí sa im aktívne nevenujú, nevedia ako začať, či hľadajú motiváciu. Nezáleží na tom, či ovládate jeden, alebo desať jazykov, veríme, že na našom podujatí si na svoje príde každý a odnesie si z neho nové vedomosti.

Tešíme sa na Vás!

LingvaFest

web

facebook

______

Minuloročné promo video:

Organizátori podujatia:

 • Edukácia@Internet
 • Ekonomická univerzita v Bratislave
 • Slovenská esperantská federácia

Hlavný partner podujatia:

 • Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Hlavný mediálny partner:

 • RTVS: Radio Slovakia International

O organizátorovi:

Medzinárodné občianske združenie Edukácia@Internet so sídlom v Partizánskom, ktoré podujatie iniciovalo a organizuje, stojí aj za viacerými úspešnými bezplatnými portálmi na učenie sa jazykov: vytvorilo a prevádzkuje napríklad stránku slovake.eu, prvý bezplatný mnohojazyčný online kurz slovenčiny pre cudzincov. Úspešne funguje aj podobný kurz nemeckého jazyka deutsch.info alebo češtiny mluvtecesky.net aj ruštiny russky.info alebo esperanta lernu.net a pripravuje sa portál na výučbu poľštiny polski.info. Väčšinu vzdelávacích webov podporila Európska komisia cez program Erasmus+.

Súvisiace články

03.02.2018 13:23

Budúci scénografi pripravujú svoju prvú výstavu

Študenti odboru scénická dekoračná tvorba a reprodukčná maľba ŠÚV Košice chystajú svoju prvú výstavu s názvom Scénografia 1. V pondelok 5.2.2018 vo Výmenníku Brigádnická predstavia svoje práce verejnosti.
29.03.2020 16:22

Aktuálny výskum košických psychológov: Ľudia s vyššou toleranciou neistoty pociťujú nižšie ohrozenie koronavírusom

Na začiatku platnosti celoštátnych preventívnych opatrení (pred dvoma týždňami) len tretina oslovených uviedla nosenie rúška, dnes sú samozrejmosťou. Respondenti spočiatku vnímali riziko nakazenia sa koronavírusom ako skôr nízk...
12.03.2018 10:40

Témou veľtrhu Nábytok a bývanie bude zdravé, štýlové a moderné bývanie

Súčasťou podujatia je aj tretí ročník veľtrhu Moderné drevodomy a 21. ročník výstavy nábytkového dizajnu Fórum dizajnu – „KO.LEKCIE“