Späť na zoznam
Externé
Autor: Alžbeta Jánošíková
26.10.2020 13:30

Jozef Banáš ponúka novinku Nádherná smrť v Altaji

Jozef Banáš, autor viacerých bestsellerov, prichádza s novinkou Nádherná smrť v Altaji, ktorá je akýmsi motivačným príbehom o tom, kde hľadať skutočné šťastie a spokojnosť. „Žijeme v materiálnom matrixe a myslíme si, že šťastie sa rovná bohatstvo, šťastie sa rovná sláva atď. Ale nevieme si uvedomiť, že keď budeme stále súťažiť, naháňať sa za niečím, konzumovať a snažiť sa byť lepší ako iní v tom materiálnom zmysle, tak to nám šťastie určite neprinesie."

Hlavný hrdina príbeh Martin Vodnár je úspešný podnikateľ. Je to manžel, otec a dosiahol azda všetko, o čom sníval: majetok, úspech, obdiv okolia. Napriek tomu nie je šťastný. Rodina sa mu rozpadá, nenašiel cestu ani k manželke a svojim dvom deťom, stráca zmysel života. Má nepokojné sny, stále niečo hľadá, do jeho dní a nocí vstúpil strach. Uvedomil si, že sa zaradil do zničujúceho kolobehu súťaže, z ktorého sa vytratilo šťastie.

„Šťastie nenájdeš mimo seba. Ak nie si šťastný vo svojom vnútri, vonkajší svet ťa šťastným neurobí. Môžeš prejsť celý svet a všade budeš nešťastný..."

Po oslave narodenín v New Yorku sa zatúla k múzeu ruského maliara Nikolaja Rericha. Stretne tam altajského šamana Četa Čelpana a rozhovor s ním ho inšpiruje podstúpiť strastiplnú cestu za prerodom. Rozhodne sa prežiť svoju smrť a letí do ďalekého Altaja, štyrikrát rozsiahlejšieho ako Alpy.

Altaj je najväčšou nekropolou na svete, má viac ako štyridsaťtisíc mohýl. Aj preto je tým pravým miestom na „sokratovské" debaty medzi Martinom a Četom, bývalým vysokoškolským profesorom. Nerozprávajú sa však o smrti fyzickej, ale o smrti pýchy, ega, žiadostivosti a najmä strachu. Slobodní budeme iba vtedy, keď sa ho zbavíme.

Knihu Nádherná smrť v Altaji si prečítal aj prezident Microsoft Európa a globálny stratég Jan Mühlfeit: „Príbeh hlavného hrdinu Banášovho románu je o tom, ako sa zbaviť strachu. Proces očisty od závislosti od ega – strachu nespočíva v hľadaní príčin okolo nás, ale v skúmaní seba samého, v hľadaní odpovede vo svojom vnútri a napokon v nájdení zmyslu života..."

Nádherná smrť v Altaji z vydavateľstva Ikar rozpráva o nás všetkých. O smrti nášho ega, žiadostivosti a pýchy – len táto smrť nás dokáže naplniť a urobiť šťastnými. Preto v názve nádherná smrť... „Je to presne ako v Biblii, kde sa hovorí, že keď chceš naliať víno do mecha, tak musíš to staré, pokazené vyliať. Čiže aj my musíme zabiť ten náš doterajší život, ktorý je plný povrchnosti, materializmu a pozlátka, aby sme v sebe zrodili niečo nové, lepšie," tvrdí Jozef Banáš aj pre podcast Knižný kompas, v ktorom s moderátorom rozobrali jeho najnovší román.

Jozef Banáš po Tibete a Nepále (Kód 9), Kašmíre (Kód 1) a Bhutáne (Kód 7) odkrýva tajomstvá Altaja a ruského mystika Nikolaja Rericha. Jeho novinka Nádherná smrť v Altaji je veľmi autentický román – napokon, sám autor prešiel cez mongolský Altaj až do sibírskeho Altaja a zažil naozaj dramatické chvíle.

Prečítajte si úryvok z knihy Nádherná smrť v Altaji:

„Prečo zažívajú niektorí ľudia toľko nešťastia, biedy, zármutku?" spýtal sa Martin.
„Sú to dlžníci, ktorí splácajú svoj dlh, aby naplnili zákon rovnováhy. To čo kedysi vzali iným oni, alebo ich rodičia, je teraz brané im. A naopak, to čo dali iným sa im vracia. Odolávať pokušeniam, dávať, dokáže len silný."
„Ako sa dá takáto sila dosiahnuť?"
„Odriekaním sa, zbavovaním sa. Nie však zbytočného, ale toho, čo potrebuješ. Len to je skutočné dávanie. Podeliť sa o posledný pohár vody, len to je dar a nie, keď sa zbavíš vody, ktorej máš toľko, že nevieš čo s ňou. My sa nazdávame, že bájna krajina Bielovodie, ktorú Rerich všade spomína, je duchovná realita, čo nám však bráni v tom, aby bola aj skutočná? Bájne, snehobiele hory, za ktorými sa ukrýva, to je náš hmotný svet, ktorý nám bráni preniknúť k nášmu duchu. Prekonať tie hory, prekonať hmotné prekážky sa podarí len človeku s čistým srdcom. Tam objavíš večne platný zákon lásky, zákon príčiny a následku, zákon rovnováhy."

Milan Buno, knižný publicist

Nádherná smrť v Altaji: https://www.bux.sk/knihy/581984-nadherna-smrt-v-altaji.html

 

Súvisiace články

21.06.2019 09:38

Ocenenie Učiteľ Slovenska prináša príbehy inšpiratívnych pedagógov

Na Slovensku máme veľa aktívnych učiteľov, ktorí sa rozhodli o svoje skúsenosti a dosiahnuté výsledky podeliť nielen so svojimi kolegami, ale aj s verejnosťou. 70 pedagógov sa zapojilo do 2. ročníka ocenenia Učiteľ Slovenska, k...
08.04.2018 09:52

Víziou budúcnosti sú stroje, ktoré uľahčia život ľuďom

Víziou budúcnosti sú podľa odborníkov stroje, ktoré pomôžu ľuďom v rôznych životných situáciách. Ide napríklad o robotické včely na opeľovanie stromov či roboty, pomáhajúce hendicapovaným v domácnosti alebo spolupráca drona a p...
20.02.2018 12:50

Letom svetom so včelami v Malokarpatskom múzeu v Pezinku

Dňa 7.12. 2017 otvorilo Malokarpatské múzeum v Pezinku v spolupráci so včelárskym múzeom, Včelárskou Pasekou v Kráľovej pri Senci, veľmi zaujímavú výstavu Tisícročná včela. Vystavené exponáty a sprievodné artefakty z rôznych ma...