Späť na zoznam
Externé
Autor: Alžbeta Jánošíková
19.10.2020 18:53

Krásy Kysúc ožívajú v novej pripravovanej publikácii

Vznik pripravovanej knihy Čadca a okolie z neba má podnietiť rozvoj cestovného ruchu na Kysuciach. Netradičné pohľady na tajomné doliny a magické kopce na hornom toku rieky Kysuca podporia návštevnosť tohto neobyčajne vzácneho regiónu. Publikácia sa stane aj vhodnou pomôckou pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.

Realizátori projektu leteckého fotografovania Slovensko z neba chcú vydaním ojedinelej publikácie o meste Čadca a jej okolí pomôcť rozvoju turizmu v našej domovine. "V dôsledku prijatia ekonomických opatrení v situácii, ktorej čelíme v tomto období, sa turizmus stáva na jednej strane existenčne ohrozeným odvetvím, no na tej druhej veľmi vyhľadávaným. Ľudia majú už dosť počúvania negatívnych správ a aspoň počas voľných dní si chcú spríjemniť chvíle so svojou rodinou nejakým výletom do prírody," konštatuje Andrea Farkašová, média manažérka vydavateľstva CBS.

Vydavateľstvo už od roku 2013 vydalo stovky titulov s leteckými snímkami regiónov Slovenska, Česka a dokonca aj Poľska. V týchto dňoch pracuje na tom, aby netradičným spôsobom z vtáčej perspektívy priniesla publikácia čitateľom pohľad na Hornokysuckú zem, jej husto zalesnené stráne vrchov, z ktorých je dychberúci výhľad tak, ako ich doteraz nepoznali. Zároveň sa stanú inšpiráciou pre poznávací výlet mnoho turistov.

"Pohorie Javorníky ponúka niekoľko turistických trás, ktoré má vyhodu v množstve výdatných snehových zrážok v zimnom období. Preto aj Veľká Rača v Kysuckých Beskydách je veľkým lákadlom zimných športov. Čím sa môže pýšiť Čadca je netradičný prírodný unikát, ktorý nemá vo svete obdoby. Skalné gule – megonky vyzerajú z pohľadu vtákov ako len tak pohodené obrovské balvany vajcovitého tvaru medzi lesmi. To, čo vidíte ako na dlani je múzeum kysuckej dediny Vychylovka. Múzeum, ktoré keď navštívite, máte zároveň aj príjemnú prechádzku na čerstvom vzduchu. Úchvatný pohľad sa naskytne pri pohľade na vodnú nádrž Novú Bystricu rozvetvujúcu sa do tvaru, ktorý pripomína otvorenú čelusť," opisuje Andrea Farkašová.

Ako ďalej uviedla, v publikácii nebudú chýbať ani kultúrne pamiatky, zaujímavé turistické miesta a obce, ktoré sú navštevované najmä Poliakmi. "Pohľad na kaplnku Panny Márie v Turzovke či kalváriu v Oščadnici prináša neuveriteľný pokoj a samotný duchaplný zážitok. Rozloha tunajších obcí, skrývajúcich sa medzi Kysuckými Beskydami vytvárajú prírodnú scéneriu, do ktorej chcete ihneď zavítať. Hraničný priechod Svrčinovec zase ukáže, ako sa kľukatí cestná komunikácia do našich susedov. Nebudú chýbať ani zábery na obce Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Klokočov, Podvysoká a pozrieme sa aj na pútnické miesto Živčákovú v Korni, námestie v Čadci či rozhľadňu na Bobovci," spresňuje obsah pripravovanej publikácie Andrea Farkašová.

Kniha Čadca a okolie z neba bude mať aj poučný význam a taktiež didaktický. Knihu môžu využívať aj žiaci ako didaktickú učebnú pomôcku pri dejepise či zemepise. Pri tvorbe sa môže podieľať aj široká verejnosť. Ako dodala Andrea Farkašová: "každý kto má záujem, nás môže kontaktovať za účelom upriamenia pozornosti na jedinečné miesto či pútavú atrakciu vo svojom okolí. Budeme vďační za každý tip a podnetný nápad pre tvorbu tejto publikácie. Priestor pre prezentáciu poskytujeme samosprávam, spoločnostiam a zariadeniam cestovného ruchu, ktorým dávame možnosť zviditeľniť sa a pridať im tak vyššiu hodnotu."

Zdroj text:  Mgr. Andrea Farkašová

Manažérka múzea, media manažérka

Zdroj foto: cbs.sk

                 vku-mapy.sk

Súvisiace články

02.04.2018 08:00

Túžite po protislnečných, dekoračných či bezpečnostných fóliách? Firma KlimaFol všetko zariadi.

KlimaFol je mladá dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť pôsobiaca na východnom Slovensku. Zaoberajúca sa predajom a aplikáciou protislnečných, dekoračných a bezpečnostných fólií na okná, dvere a iné sklenené výplne v lokalite Koš...
10.08.2017 07:59

Roboty, ktoré radia pri hrách so žolíkovými kartami

Môžu byť spoločníkmi, navigátormi, alebo nenahraditeľnými pomocníkmi – tieto funkcie dnes plnia automatické systémy  v podobe smartfónov, virtuálnych postavičiek či robotov. V budúcnosti budú tieto systémy stále viac zvyšovať k...
21.06.2019 09:38

Ocenenie Učiteľ Slovenska prináša príbehy inšpiratívnych pedagógov

Na Slovensku máme veľa aktívnych učiteľov, ktorí sa rozhodli o svoje skúsenosti a dosiahnuté výsledky podeliť nielen so svojimi kolegami, ale aj s verejnosťou. 70 pedagógov sa zapojilo do 2. ročníka ocenenia Učiteľ Slovenska, k...