Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
16.07.2020 13:18

LETO V ZNAMENÍ RÝCHLOSTI

Tábor FAJN- Fyzika Ako Ju Nepoznáme. je názov mestského denného tábora určeného pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií, vo veku 11 až 15 rokov, ktorý tento rok oslávi 15 rokov svojej existencie. Snahou organizátorov je priblížiť deťom fyziku tak, aby zmenili svoj postoj voči nej. Občianske združenie VAU, Katedra fyziky UKF v Nitre vytvorili jedinečný tábor, počas ktorého si deti každý rok „odnesú kus fyziky“.

Sme radi, že sme vôbec tento rok mohli tábor zorganizovať a tak sme sa pokúsili vybrať tému, ktorá by bola zaujímavá a zároveň decká sa ju učili v čase korony doma.  Témou tohtoročného tábora preto bude rýchlosť. 

Rýchlosť bude tento rok skúmať 32 detí v termíne 20. až 24. júla 2020 v priestoroch Fakulty prírodných vied UKF v Nitre, ale nie len tam. Decká zažijú rýchlosť aj na „vlastnej koži", keď budú skúmať rýchlosť motokár na motokárovej dráhe.

Tábor FAJN je inovatívnou formou ako vzbudiť u detí záujem o fyziku a prírodné vedy. Počas tábora budú mať deti možnosť objaviť aj v obyčajnej hre skryté záhady, fakty a javy z fyziky. Na aktivity, ktoré väčšina z nás berie ako samozrejmosť sa pozrú aj z iného uhla, a popritom objavia, že mobily a tablety môžu využívať aj na vzdelávanie a nielen na zábavu. 

Hlavná myšlienka tábora je rýchlosť. Deti búdu prvé tri dni tábora riešiť zaujímavé fyzikálne úlohy spojené s rýchlosťou. Ich úlohou je sa čo najlepšie zoznámiť s meraniami a postupmi riešenia rôznych úloh. Tieto vedomosti potom môžu zúročiť vo štvrtok na motokárovej dráhe v Dolnej Seči, kde budú počas celého dňa merať napr. akceleráciu v zákrute alebo zisťovať rozdiel medzi okamžitou a priemernou rýchlosťou motokári.

Hoci oslava nášho 15 rocného pôsobenia v rámci jedinečných fyzikálnych táborov je v tieni koronavirusu veríme, že deti si týždeň s rýchlosťou užijú, lebo určite prebehne veľmi rýchlo.

 


 

Súvisiace články

18.02.2020 12:42

Stačí 15-minútový pohovor a môžeš prežiť perfektné leto v Amerike!

Uvažuješ, že odídeš v lete na brigádu do USA, ale honia sa ti hlavou otázky ako si vybrať toho najlepšieho zamestnávateľa, ako sa do Ameriky dostať a ako prebieha pohovor do zamestnania? Vieš ako sa uistiť, že zvolená práca je ...
22.04.2020 09:40

Čaká vás nakupovanie obuvi pre dieťa cez internet? Dodržte tieto pravidlá a vhodnú veľkosť či strih neminiete.

Nakupovanie obuvi pre dieťa možno predstavuje pre niektorých rodičov určitú výzvu, no častokrát tieto pocity prežívame zbytočne. Ak si človek osvojí pár dobrých rád, ide to hravo aj cez internet.
03.10.2017 15:35

Už jedenástykrát hľadáme na celom Slovensku Expertov,

ktorí tušia, na ktorých miestach na zemeguli sa pretínajú rovník a nultý poludník. Zamýšľajú sa nad tým, či môže klamať ten, čo tvrdí, že nikdy neklame alebo prečo sa počas letných večerov tráva zarosí a prečo vzniká dúha. Vedi...