Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
20.02.2018 12:50

Letom svetom so včelami v Malokarpatskom múzeu v Pezinku

Dňa 7.12. 2017 otvorilo Malokarpatské múzeum v Pezinku v spolupráci so včelárskym múzeom, Včelárskou Pasekou v Kráľovej pri Senci, veľmi zaujímavú výstavu Tisícročná včela. Vystavené exponáty a sprievodné artefakty z rôznych materiálov prezentujú chov včiel v minulosti, ako aj moderné prostriedky a technológie využívané pri chove včelích rodín v súčasnosti.

O existencii včiel v našom svete sú dôkazy desiatky miliónov rokov staré ako napríklad skameneliny alebo včelie jedince zaliate v živici stromov, ktoré skameneli a premenili sa na jantár. Z viacerých druhov včiel len včela medonosná bola na takom vývojovom stupni, že si dokázala vyhľadať úkryt pred nepriaznivými klimatickými a poveternostnými podmienkami v dutinách stromov, skál, či v jaskyniach. Tu si stavala hniezda chránené pred nepriaznivým počasím doby ľadovej. Chlad ju naučil tvoriť zimný chumáč a nazhromažďovať väčšie zásoby medu, ktorý bol potrebný pre úspešné prezimovanie.                                           

 Od vzniku ľudskej spoločnosti celé tisícročia človek vyhľadával divo žijúce spoločenstvá včely medonosnej  - včelích hniezd a oberal ich o zásoby veľmi zdravého, výživného, chutného, sladkého i liečivého produktu – o med.                   

 Dnešný spôsob včelárenia je včelárstvom racionálnym s využitím vedeckých poznatkov a výsledkov z dlhoročných výskumov života včelích spoločenstiev.  

____________

Všetky tieto informácie poskytuje zmienená výstava, ktorej je doplnená vzdelávacím programom pre žiakov materských, základných a stredných škôl.

____________

Program je prispôsobený  vekovej i vedomostnej úrovni malých i veľkých návštevníkov. Program je členený na niekoľko tematických celkov a z každého celku vyplývajú úlohy alebo zadanie pre školákov.

   Úvod programu je vyplnený privítaním návštevníkov a vzájomným predstavovaním pre docielenie nadviazania osobnejšieho kontaktu a komunikácie s cieľovou skupinou.

   V prvej výstavnej miestnosti sa v krátkom dialógu s deťom sa vysvetľujú pojmy včela robotnica, včelia kráľovná, trúd, ich život a význam pre človeka. Skutočnosť sa prirovnáva k rozprávkam ako napríklad Včielka Maja alebo pán Včielka. Na záver tejto úvodnej časti si deti vyrobia vlastné menovky. Na kúsok žltého papiera napíšu svoje meno a štipcom vo farbách včely si ho pripnú na odev. Týmto spoločným znakom sa trieda stáva včelou rodinou.           

__________

 Mohli sa stretnúť dinosaurus a včela? To je otázka, na ktorú budeme s deťmi hľadať odpoveď prostredníctvom časovej osi.

__________

Súčasťou programu je i ukážka živých včiel v prenosnom úli. Tento živý exponát svojou názornosťou povie viac ako všetky obrázky, fotografie či makety.    Po presune do nasledujúcej výstavnej miestnosti sa deti oboznámia s predátormi a škodcami včiel.        

Po krátkej diskusii o škodcoch včiel príde na rad úloha. V nej deti riešia pomocou doštičiek s obrázkami vecí a živočíchov, čo patrí a súvisí s úľom a čo nie. Po dokončení príde zvažovanie, či sa obrázky správne umiestnili a zároveň prečo niektoré obrázky vecí a zvierat do úľa nepatria.                                           

Pre deti je zaujímavá tiež debata, či aj včielky tancujú. Osmičkovým alebo kruhovým letom dáva včela prieskumníčka ostatným včelám lietavkám informáciu, kde sa nachádza peľ a nektár určitého druhu kvetov. Podľa včelej choreografie si aj deti vyskúšajú takýto včelí tanec a niekoľkokrát si ho zopakujú.                             

Postupne sa prechádza ďalšími miestnosťami výstavy, kde sa nachádza medvedí brloh, bannery s textami, kde sú opisy včelích produktov ako napríklad med, vosk, včelia materská kašička a propolis. O práci včelára malým návštevníkom povie viac jeho kancelária, kde si vedie záznamy o včelích rodinách, je tu vystavený jeho ochranný odev a odborná literatúra, kde je všetko to, čo sa týka práce včelára.                             

V poslednej sieni je pre deti pripravená medovníková chalúpka a práve tu na deti čaká najviac úloh a kreatívnych aktivít. Chalúpka je zatiaľ prázdna, čaká na deti, ktoré vytvoria svoje varianty medovníkovej výzdoby. Maketa, ktorú si deti vytvoria, je z papiera a prilepí sa na chalúpku. Tak sú aj ich dielka súčasťou výstavy. Následne, ak je ešte čas, vytvoria si z voskových medzistienok sviečky. Celý postup sa vysvetlí a hotovú sviečku si môžu vziať na pamiatku. Počas tvorby deťom múzejná pedagogička číta jednu kapitolu z obľúbenej rozprávkovej knižky Medvedík Pú od autora A. A. Millne.  

______________                  

 Pútavý a kreatívny vzdelávací program určite zaujme všetky vekové kategórie, keďže skúsené múzejné pedagogičky ho vedia prispôsobiť tej ktorej cieľovej skupine a zvýšiť náročnosť podľa veku a vedomostí malých i veľkých návštevníkov. 
    Výstava spolu s programom potrvá do konca marca 2018 a tešíme sa na Vašu návštevu. 

_____________


                        Text a foto: Mgr. Miroslava Žažová
 

Galéria

Súvisiace články

14.09.2018 14:38

Výstava výtvarných prác študentov SSUŠAT

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby bude prezentovať výstavu výtvarných prác študentov na tému HOMMAGE à KLIMT, SCHIELE, MOSER v CC Centre v Petržalke 4. - 24.10.2018 vernisáž 4.10.2018 o 14 h.
10.04.2018 13:59

Medici vyučovali vo svojej Škole zdravia deti aj dospelých

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovali v sobotu 7. apríla 2018 v čase od 10. do 18. hodiny v košickom Auparku tretí ročník Školy zdravia. Šlo o preventívnu akciu pre širokú verejnosť realizovanú v spolupráci ...
12.03.2018 10:40

Témou veľtrhu Nábytok a bývanie bude zdravé, štýlové a moderné bývanie

Súčasťou podujatia je aj tretí ročník veľtrhu Moderné drevodomy a 21. ročník výstavy nábytkového dizajnu Fórum dizajnu – „KO.LEKCIE“