Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
08.02.2018 15:34

Maj odvahu, zmeň Slovensko i seba

Zmysluplný spoločenský dopad? Bez autentickej skúsenosti a dôkladného poznania problému to nejde.

Šéf Google Slovensko a členka prezidentského tímu odporúčajú Teach for Slovakianajintenzívnejší program osobnostného a profesionálneho rozvoja, ktorý Ti ponúka reálny dopad a rast.
 

Program Teach for Slovakia sa pripravuje na spustenie piateho ročníka. Hľadá aktívnych absolventov vysokých škôl všetkých odborov a mladých profesionálov, ktorí chcú rozvíjať svoj potenciál, majú radi výzvy a zároveň chcú, aby ich práca mala reálny dopad. 
 
„Pre mladého človeka je to životná príležitosť ako sa o sebe veľa naučiť a rozvinúť svoje zručnosti, ktoré sú kľúčové, ak chce niekto uspieť a naštartovať svoju kariéru zmysluplne," hovorí Rasťo Kulich, šéf Google Slovensko. Program aktívne podporuje od jeho vzniku v roku 2014. V minulosti v Google spolupracovali s absolventmi programu.

„Je dôležité, aby účastníci navnímali situáciu v našom vzdelávacom systéme a zároveň zbierali skúsenosti aj z iných sfér. Takto budú pripravení viesť efektívne systémové zmeny, ktoré Slovensko veľmi potrebuje," vysvetľuje Stanislav Boledovič, zakladateľ programu Teach for Slovakia. Podľa medzinárodných prieskumov sa kvalita nášho vzdelávania zhoršuje, situácia je kritická najmä pre deti z najchudobnejších rodín.

__________

Kariéra so zmyslom

Anežka Karľa má za sebou dva roky v škole, po ktorých sa zúčastnila stáže v Kancelárii prezidenta SR. „Je pre mňa veľmi obohacujúcou skúsenosťou spoznať ako funguje verejná správa, a prepojiť to s tým, čo som zažila v škole. Je kľúčové, aby sa ľudia, ktorým záleží na lepšej budúcnosti Slovenska spájali. A práve vďaka tejto stáži som mala možnosť s takýmito motivovanými ľuďmi spolupracovať," hovorí. Spoluzakladala iniciatívu #somtu a momentálne pracuje v tíme Teach for Slovakia, kde pripravuje ďalší ročník letnej školy.

__________
 

Cieľom programu je budovať komunitu lídrov, ktorí poznajú reálne problémy a majú odvahu viesť systémové zmeny. „Prvé dva roky spoznávajú realitu v školách, majú jedinečnú príležitosť dať šancu deťom, ktoré systém bežne opomína. Po dvoch rokoch absolventi pracujú na zmenách spoločne cez ambasádorský program pričom pôsobia v biznise, médiách, verejnej správe, školstve a rozbiehajú vlastné neziskové projekty," hovorí absolventka programu Mária Leitnerová, v súčasnosti riaditeľka ambasádorského programu. 
 
Dôvody, pre ktoré sa mladí zapájajú, sú rôzne. Niektorí hľadajú spôsob, ako po vysokej škole naštartovať svoj pracovný život, iní hľadajú ľudí s rovnakým zápalom, majú chuť posúvať Slovensko vpred a ďalší chcú pomôcť konkrétnym deťom.

 

„Mal som ponuky z Cambridgu a ministerstva zahraničných vecí, ale vnímal som problémy v našom vzdelávacom systéme. Chcel som s tým niečo urobiť a zároveň pracovať na sebe a program mi to dal. Naučil som sa okrem iného zvládať prácu pod brutálnym stresom a s ťažkým tímom, time management, plánovať úlohy, a videl som, ako som cez svoju prácu inšpiroval ďalších," spomína Arnold Kiss. Po ukončení dvoch rokov pôsobil v Inštitúte pre aktívne občianstvo, dnes pracuje v spoločnosti Maxman Consultants a popri tom sa venuje iným vzdelávacím projektom.

Ako sa prihlásiť?

Prvý krok je registrácia na web stránke. "Následne sa vám ozve člen tímu Teach for Slovakia, s ktorým si môžete prejsť svoje otázky ohľadne programu. Uchádzači, ktorí prešli naším assassment centrom, priznávajú, že to bola pre nich výzva, ale zároveň to bol pre nich zážitok a veľa sa o sebe naučili," hodnotí Lenka Svoradová, ktorá má na starosti výberový proces. 
 
Teach for Slovakia je súčasťou prestížneho medzinárodného programu Teach for All, ktorý úspešne funguje v 46 krajinách na šiestich kontinentoch sveta. Program prepája desaťtisíce ľudí z verejného a súkromného sektora, ktorým záleží na vzdelávaní. Účastníci sa na dva roky stávajú učiteľmi a inšpirovaní skúsenosťami z tried ďalej pracujú na vízii, aby raz všetky naše deti mali šancu v živote uspieť. 

Chop sa svoje šance

Program prináša množstvo benefitov: 

  • Osobnostný rast – 240 hodín školení, 90 hodín mentoringu.
  • Profesionálne školenia – komunikácia, problem solving, vízia a mnoho ďalších.
  • Reálny dopad – zmysluplná práca, konkrétne deti, systémové zmeny.
  • Network zaujímavých ľudí z verejného a súkromného sektora.

 

www.teachforslovakia.sk, www.facebook.com/teachforslovakia, www.instagram.com/teachforslovakia


 

Súvisiace články

02.03.2018 13:01

Firmy majú stále záujem o absolventov IT odborov či ekonómov

Výber správneho študijného odboru môže mladým ľuďom zaručiť, že po skončení školy nebudú mať problém zamestnať sa. Najžiadanejšou vysokoškolskou kvalifikáciou je naďalej odbor IT technológií, dopyt zamestnávateľov je aj po abso...
02.08.2017 08:29

EÚ podporí konzumáciu mlieka, ovocia a zeleniny v školách

BRATISLAVA - V Európskej únii platí oddnes nový program na podporu konzumácie mlieka, ovocia a zeleniny v školách. Školy ho začnú uskutočňovať od prvého dňa školského roka 2017/2018. Program vznikol zlúčením dvoch súčasných pro...
25.02.2019 08:18

Februárová vedecká kaviareň na tému autizmus

Pozývame vás do februárovej vedeckej kaviarne, v ktorej sa bude diskutovať o autizme ako o vážnej neurovývinovej poruche, ktorej výskyt za posledné desaťročia celosvetovo dramaticky stúpa.