Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
10.04.2018 13:59

Medici vyučovali vo svojej Škole zdravia deti aj dospelých

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovali v sobotu 7. apríla 2018 v čase od 10. do 18. hodiny v košickom Auparku tretí ročník Školy zdravia. Šlo o preventívnu akciu pre širokú verejnosť realizovanú v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zameranú na rôzne oblasti zdravia.

V šiestich infostánkoch informovali medici návštevníkov nákupného centra o rôznych témach týkajúcich sa zdravého životného štýlu a prevencie, pričom si mohli overiť nielen niektoré svoje zdravotné parametre, ale aj vedomosti.

Do akcie sa zapojilo 37 študentov všeobecného lekárstva a dvaja študenti zubného lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ, ktorí sa venovali stovkám návštevníkov v infostánkoch nazvaných Zdravie v číslach, Nemocnica u medvedíka, Prvá pomoc, Antitobacco, Dobrák od kosti a Zdravý úsmev.

Autorka foto: Anna Jenčová, študentka LF UPJŠ 

Najväčší záujem z ich strany bol o „Zdravie v číslach", kde si nechalo odmerať krvný tlak 170 a pomer tuku a svalstva prístrojom okolo 250 ľudí. „Záujem zistiť z kvapky krvi hladinu cukru a cholesterolu malo vyše 270 ľudí. Hodnoty glykémie mali poväčšine fyziologické, no u niektorých boli mierne zvýšené – v takýchto prípadoch sme návštevníkom poradili, ako sa dá cukor v krvi znížiť a upozornili ich na možné riziká," hovorí jedna z organizátoriek Školy zdravia Anna Jenčová, študentka 3. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

„Je potešujúce, že až 217 ľudí si chcelo obohatiť svoje poznatky o podaní prvej pomoci a ochotne si vyskúšali na figurínach správnu techniku kardiopulmonálnej resuscitácie. Bolo pre nás veľkým prekvapením, že o toto stanovište nemali záujem iba
dospelí, ale aj veľa detí, ktoré vedeli podať prvú pomoc často krát lepšie ako ich rodičia. Okrem oživovania sme im poradili, čo robiť s človekom v bezvedomí a tiež ako ošetriť rôzne poranenia,"
hovorí štvrtáčka Lucia Hanušínová, vedúca Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice, ktorý podujatie organizoval.

 

 

 

Na stanovišti Antitobacco sa návštevníci mohli informovať o škodlivosti nikotínu a rakovine pľúc. Študenti odmerali asi 70 fajčiarom hodnoty oxidu uhoľnatého z vydychovaného vzduchu a každý účastník mal možnosť vymeniť cigaretu za zdravé jabĺčko.

V nemocnici u medvedíka sa deti zbavovali strachu z bielych plášťov. Viac než sto malých doktorov ošetrovalo plyšových medveďov na rôznych nemocničných oddeleniach. "Začali sme u očného, kde si deti kontrolovali zrak, ďalej sme pokračovali na oddelenie chirurgie. Tam sme deti obliekli do chirurgického oblečenia a na plyšových medveďoch predvádzali operácie. Na oddelení zdravej stravy potom triedili zdravé a nezdravé jedlá do košíkov a posledné stanovište, ktoré sme spolu s nimi absolvovali, bola traumatológia. Mali k dispozícií niekoľko rôznych obväzov, ktoré mohli použiť pri obväzovaní poranených končatín plyšového macka," hovorí Simona Michaláková, študentka 3. ročníka UPJŠ LF.

 

 

 

Novinkou v tohtoročnej Škole zdravia bolo stanovište s názvom Zdravý úsmev, kde študenti zubného lekárstva ukazovali návštevníkom správnu techniku čistenia zubov a dávali im rady ako si udržať zdravý a krásny úsmev. Návštevníci na tomto stanovišti ako darček dostali zubnú kefku. Ďalšou z noviniek bol infostánok Dobrák od kosti s informáciami o darcovstve kostnej drene. „Mnoho ľudí bolo spočiatku vystrašených, preto sme im podrobne vysvetlili ako darcovstvo kostnej drene prebieha a oni pochopili, že sa naozaj nie je čoho báť. Kládli sme dôraz nato, že často krát darovanie krvotvorných buniek darcu nestojí nič, iba pár hodín času, no môže niekomu zachrániť život. Návštevníci mali taktiež možnosť zaregistrovať sa priamo na mieste do Národného registra darcov kostnej drene, čo urobilo až 17 zo všetkých oslovených, čo je pre nás veľký úspech," poznamenáva Lucia Hanušínová.

Sobotňajšia Škola zdravia mala u návštevníkov nákupného centra veľmi dobrý ohlas. Ľudia študentom kládli množstvo otázok a veľakrát im aj porozprávali o svojich zdravotných problémoch, pričom odchádzali s odporúčaniami, ako ďalej postupovať. Nemálo návštevníkov prisľúbilo, že si po tejto akcii bude na svoje zdravie dávať väčší pozor a viac o neho dbať, čo bol hlavný cieľ podujatia. 

RNDr. Jaroslava Oravcová
PR manažérka

Súvisiace články

26.05.2020 08:50

Dotknite sa vedy naživo. Zážitkové centrum vedy Aurelium opäť otvorené

Od dnes, 26. mája 2020, bude opäť verejnosti prístupné Zážitkové centrum vedy Aurelium. Štvrtá fáza uvoľňovacích opatrení súvisiacich s pandémiou COVID-19 umožnila znovu otvoriť brány ZCV Aurelium pre verejnosť. Centrum vedy ...
04.12.2019 09:27

Letná brigáda animátora alebo inštruktora

Venovať sa v práci svojim koníčkom a spriateliť sa s ľuďmi z celého sveta...takto vyzerá ideálne leto!
26.06.2017 08:30

INKLÚZIA v slovenskej škole - realita či utópia?

Dňa 15.6. sa v Senci uskutočnil už 6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 4 ... a stále sa rád učí. Ústrednou témou konferencie bola inklúzia vo vzdelávaní v  kontexte narastajúcich sociálnych a spolo...