Po rokoch neúspešných snáh sa Múzeu školstva a pedagogiky sídliacemu v Bratislave pred pár mesiacmi podarilo presťahovať na nové miesto svojho pôsobiska. Priestory tak začne verejnosti sprístupňovať v roku 2020, kedy si pripomína päťdesiatročnicu od svojho vzniku.
Budova v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, ktorú Múzeum školstva a pedagogiky získalo do užívania bola v minulosti živou školou. Za podpory vtedajšieho prezidenta Tomáša G. Masaryka ju otvorili v roku 1926. Po výstavbe nových škôl v tejto mestskej časti v 60. rokoch, bola využívaná najmä na mimoškolskú činnosť žiakov.
Od objavenia budovy pracovníkmi múzea v roku 2013 po oficiálne prevzatie ubehlo niekoľko rokov. Na to, aby v nej mohlo sídliť múzeum a malo možnosť realizovať všetky odborné múzejné činnosti, bolo nutné priestory budovy rekonštruovať. Po dvoch rokoch stavebných prác v interiéroch, sa do nej koncom roka 2019 Múzeum školstva a pedagogiky aj so zbierkovým fondom presťahovalo. Priestor prešiel čiastočnou rekonštrukciou a aktuálne prebieha konsolidácia celého múzejného pracoviska, vrátane zbierok a ich uloženia. Budova sa tak postupne začne otvárať aj smerom k verejnosti a to v roku, kedy si jediné špecializované múzeum pre dejiny školstva a pedagogiky na Slovensku pripomína 50 rokov od svojho vzniku.
V prvých mesiacoch roka 2020 si múzeum pripravilo program vo virtuálnom priestore. Na webovej stránke msap.sk v krátkom kalendáriu s názvom 1970 | 2020 pripomína päťdesiatročnú históriu múzea, doplnenú pestrým fotoarchívom zobrazujúcim zákulisie práce v múzeu. Online je možné si prezrieť i divácky mimoriadne úspešné autorské výstavné projekty z cyklu Osobnosti v školských laviciach. Tie v plnej verzii sprístupnilo na msap.sk/výstavy/online. Spomienky známych slovenských osobností, ktoré boli prezentované ako výstavy v období rokov 2006 – 2016, zachytávajú ako si na školu spomínajú známi slovenskí herci, spisovatelia, filmoví režiséri či športovci.
Posledným virtuálnym programom s názvom 50 z kabinetu na msap.sk je prezentácia vybraných päťdesiatich zbierkových predmetov z fondu múzea, ktoré pochádzajú z obdobia rokov 1918 – 1938. Ide o zbierky trojrozmerného, knižného, časopiseckého, listinného, fotografického a filmového charakteru. Múzeum ich získalo z celého územia Slovenska – zo škôl všetkých stupňov, od učiteľov, súkromných osôb, zo starožitností či antikvariátov a kolektív pracovníkov múzea práve tieto školské zbierky v roku 2018 prezentoval v podobe katalógu, čím si pripomínal 100. výročie vzniku 1. ČSR.
Od jesene začne múzeum postupne otvárať svoje brány a sprístupní časť nových priestorov. Návštevníci sa môžu tešiť na výstavy Speváci v školských laviciach či Fenomén reštaurovania. Oba výstavné projekty doplní pestrý sprievodný programom za účasti speváckych hviezd v prípade prvej výstavy i odborníkov a záujemcov z oblasti konzervovania a reštaurovania pamiatok v prípade druhej výstavy. Múzeum sa zapojí aj do podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa bude konať v náhradnom termíne v polovici novembra.
Informovala Mgr. Zuzana Kunšteková