Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
08.02.2018 07:13

Na rozvoji školstva v Hainburgu sa podieľajú aj Slováci v jeho obecnej rade

Rakúske prihraničné mesto Hainburg sa v tomto volebnom období úspešne rozvíja aj vďaka aktivite Slovákov, ktorí sa dostali do zastupiteľstva po prvý raz v jeho novodobej histórii.

Ako uviedol pre TASR poslanec Rastislav Pavlík, týka sa to predovšetkým školstva, kultúrno-sociálnej oblasti, ako aj ekonomiky.

"V minulom roku sme vybudovali dve školské zariadenia, ktoré súvisia so životom Slovákov v meste, v prvom prípade ide o dostavbu budovy k Ľudovej škole (Volksschule), kde pribudli štyri triedy s obslužnými priestormi nad starou telocvičňou, a inovovala sa infraštruktúra. Okrem toho sme vybudovali aj úplne nový Kindercampus, kde je jedna špeciálna trieda pre hendikepované deti, dve triedy pre deti v jasliach a štyri triedy družiny," povedal Pavlík s tým, že z takmer 400 detí v Ľudovej škole, čo je v našom ponímaní prvý stupeň základnej školy, využíva služby školskej družiny asi stovka detí, pretože poplatok za družinu si nemôže dovoliť každý rodič.

Školská komisia Obecnej rady v Hainburgu tiež vyšla v ústrety požiadavkám rodičov v materskej škole na Burgenlandstrasse, kde chodia prevažne slovenské deti a predĺžila jej prevádzku o hodinu. „Pôvodne tam deti mohli byť do štvrtej popoludní, ale v tomto školskom roku sa čas pobytu v škôlke predĺžil do 17.00 h," doplnil Pavlík.

V Hainburgu sú v súčasnosti tri škôlky. Počet detí, ktoré v nich tento školský rok ukončia dochádzku a nastúpia v školskom roku 2018/2019 do prvej triedy základnej školy, si vyžiada otvorenie piatich prvých tried. "Dnes už podľa počtu detí v materských školách vieme, že päť tried v základnej škole budeme musieť otvoriť aj v školskom roku 2019/2020," uzavrel Pavlík.  

Zdroj: TASR

Súvisiace články

14.02.2018 17:43

Záujem Slovákov o doučovateľov výrazne rastie

Ide najmä o príležitosť pre učiteľov zlepšiť si svoj plat.
02.09.2019 21:58

Viete, kde na Slovensku ľudia najviac riskujú životy pri selfie?

Nový slovenský film Kto je ďalší? otvára aj kontroverznú tému fotografií na smrteľne nebezpečných miestach. Najviac extrémnych selfie na Slovensku má Tomášovský výhľad, na Instagrame vyše 7000! Koľko lajkov stojí ľudský život?
05.10.2017 11:54

Potrebujeme vakcíny proti vírusom?

Pozývame vás do októbrovej vedeckej kaviarne, v ktorej budeme diskutovať o  vírusoch  a o potrebe očkovania proti nim, ale aj o tom, prečo sa nedajú vyrobiť univerzálne vakcíny.