Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
20.04.2018 08:41

Na Slovensko dorazila Invázia gigantov

Najväčšie a najkrajšie stavby z celej Európy. Fun park a zábavná zóna na výstave modelov z lego® kociek.

V priestoroch Galéria bývania STYLA Bratislava sa dnes otvorila jedna z najväčších mobilných výstav z lego kociek.

Usporiadatelia jej dali impozantný názov: INVÁZIA GIGANTOV. Návštevníci na rozlohe 2 500 m2 môžu vzhliadnuť viac ako 100 modelov, na ktoré sa použilo práve 7 miliónov lego kociek. Organizátori mysleli aj na rozvoj kreativity, a tak pripravili zábavnú zónu: Fun Park v rozlohe 500 m2. 

 

„Invázia gigantov" je kľúčovou myšlienkou Medzinárodnej mobilnej výstavy modelov z LEGO® kociek. Jedinečná expozícia na Vás zapôsobí svojou veľkosťou a rôznorodosťou prezentovaných modelov. Niektoré modely sú vzhľadom na svoju veľkosť obrovské, zatiaľ čo iné sú gigantické v prenesenom zmysle slova. „Na výstave prezentujeme sochy známych osobností zo sveta športu, kultúry, filmu a rozprávok vytvorené v mierke 1:1 – čiže gigantov vo svojom odbore,"  hovorí Rafał Szymański, organizátor výstavy.

___________

Celá myšlienka vznikla pred niekoľkými rokmi, po tom ako si Rafał Szymański všimol pozitívne zmeny pri správaní a rozvoji svojho syna. Uvedomil si, ako stavanie lego kociek dopomáha ku koncentrácií a rozvoju detskej logiky. „Syn bol veľmi neposedný, nevedel pri ničom vydržať. Stavanie modelov z lega kociek bola činnosť, kde bol pokojný a dokázal sa sústrediť." 

___________

Budete tvorivejší, sústredenejší a ešte sa aj zabavíte. 

Lego už nie je len detská hračka, ale plnohodnotný nástroj na vzdelávanie. Rozvíja kreativitu detí a taktiež schopnosť pracovať v skupinách.

„Na našej škole sme boli v minulosti zapojený do projektu: Škola Hrou, kde sme využívali aj lego na hodinách ako didaktickú pomôcku. Napríklad: na matematike, pri násobilke, na slovenskom jazyku, na hodinách angličtiny, kde sa deti učili farby a dopĺňali si slovnú zásobu. Farebná stavebnica bola rovnako aj pomôckou pri liečbe porúch sústredenosti. Deti sa viac na hodinách naučili", hovorí Ivana Franková, ZŠ Železničná. 

Vo fun zóne si potom podľa vlastných predstáv skladali deti svoje modely. Rozvíjali si logické myslenie, tvorivosť a sústredenosť. „Táto výstava mňa a mojich spolužiakov veľmi potešila a stala sa pre nás nezabudnuteľným zážitkom. Najprv tvorím podľa plánika a potom podľa vlastnej fantázie. Tak ma to najviac baví.", dodala Peťka Töröková z 2D. ZŠ Železničná.  

Výstava nesie tri hlavné myšlienky:

Hlavnou myšlienkou - Mobilná výstava. Chceli sme, aby výstava bola pojazdná a mohli sme ju priblížiť ľudom aj za hranicami Poľska. Preto nám bolo od začiatku jasne, že naša výstava má byť mobilná. Je na to špeciálne upravená.  

Vzdelavanie - hrať sa a učiť zároveň. Usilujeme sa podporovať takýto štýl zábavy. Je úplne v protiklade k neustálemu sedeniu pred počítačom. Invázia Gigantov deti nielen zabáva, inšpiruje , ale aj rozvíja. 

Interaktivita a tlačidlá - veľa modelov obsahuje tlačidlá, vďaka ktorým sa dá spustiť, naštarovať daný mechanizmus zabudovaný k niektorým exponátom. 

„Pretože od začiatku bolo hlavnou myšlienkou zorganizovať podujatie s kockami LEGO®, ktoré by bolo jediné svojho druhu, priviezli sme do Bratislavy najlepšie exponáty z celej Európy," dodáva Szymański.

Výstava je rozdelená na 12 tématických častí.

Z viac ako 100 impozantných modelov vyberáme tie najpozoruhodnejšie:

Vozidlo hrdinu z filmu Batman™

Pre fanúšikov super hrdinov je pripravené veľké lákadlo – kópia sedemmetrového vozidla Batmana™. Okrem Batmobilu, ktorý bol vytvorený z 900 000 kociek, môžete obdivovať aj postavu Batmana™ postaveného v mierke 1:1. Príbeh človeka – netopiera dopĺňa obrovské mesto Gotham City. Jazdiaci automobil Batmana™, jeho jaskyňa, mrakodrap Wayne Tower a vlaky ovládané rôznymi tlačidlami sú len časťou tohto impozantného interaktívneho modelu vybudovaného z 500 000 kociek. 

Titanic

Stavba, ktorá je vytvorená v mierke 1:25 z pol milióna kociek, má výšku 3 metre a dĺžku 11 metrov. Model Titanicu je vypracovaný do najmenších detailov a návštevníci okrem obdivovania vonkajšieho tvaru lode budú tiež mať možnosť nazrieť do jej vnútra. 

Helicarrier

Fiktívna lietajúca lietadlová loď agentúry obrany S.H.I.E.L.D., ktorá má dĺžku viac ako 5 metrov a objavuje sa v amerických komiksoch a filmoch o super hrdinoch. 

Human Body - netradičná hodina biológie

Fascinujúce modely, ktoré ukazujú zloženie sústav človeka a vnútorných orgánov, umožňujú najmladším získať informácie o fungovaní ľudského tela a starší si môžu overiť svoje znalosti z anatómie a fyziológie. Učenie uľahčia a spríjemnia exponáty z kociek LEGO®. K obdivu sú aj detailne vypracované základné ľudské orgány, ako mozog a srdce, dýchacia, tráviaca a oporná sústava.

Najvyšší človek v histórii

Verná napodobenina postavy Roberta Wadlow'a – najvyššieho človeka v histórii, ktorý meral 272 cm. Na vytvorenie sochy týchto rozmerov v mierke 1:1 nebol použitý žiadny vnútorný rám. Model sa skladá len zo samých kociek - bolo použitých viac ako 100 000 lego kociek. 

ALEJ ŠPORTOVÝCH HVIEZD - NEOBVYKLÁ PREMIÉRA

Na výstave v Bratislave sa konalo slávnostné odhalenie sochy Petra Sagana vytvorenej kompletne z LEGO® kociek. Cyklista je zobrazený v dúhovom drese majstra sveta. Socha je postavená v mierke 1:1 zo 70 000 kociek. Celková príprava trvala od samotného začiatku vzniku myšlienky 2 mesiace. Sochu Sagana stavalo 7 ľudí a celková dĺžka postavenia samotnej sochy bola 7 týždňov.

Martina Navrátilová

Socha tenisovej hráčky, ktorá je jednou z najvýznamnejších predstaviteliek tohto športu, bola vytvorená z 50 000 kociek LEGO®. Postava výnimočnej Češky, ktorá je v rebríčku tenisových hráčiek všetkých čias na druhom mieste, je vypracovaná do najmenších detailov. Socha je 173 cm vysoká a predstavuje hráčku v typickom oblečení tenistky a v charakteristických zlatých okuliaroch.

Veľká zóna Star Wars®

Nezabudlo sa ani na špeciálnu zónu a fanúšikov Hviezdnych vojen - Star Wars®. Návštevníci tu nájdu viac ako 100 modelov spojených s najslávnejšou ságou na svete. Star Wars® District je bohatá zbierka originálnych exponátov zobrazujúcich najznámejšie lode, scény, postavy, zbrane, základne a bitky z tejto kultovej série. 

Star Destroyer

Hitom výstavy a najdôležitejším modelom v zóne Star Wars® je autorský model, ktorý zobrazuje impozantnú vesmírnu loď Star Destroyer známu z série Hviezdnych vojen. Náš autorský model na Vás urobí dojem svojou veľkosťou a dôrazom na detaily. Rozmery: dĺžka 202 cm, šírka 125 cm, výška 58 cm, hmotnosť viac ako 50 kg. 

Zóna rozprávok

Nielen na tých najmladších čaká nádherná, farebná a radostná krajina rozprávok. Deti tu môžu okrem iného obdivovať začarovanú krajinu poníkov, ostrov z filmu „Angry Birds", tajomný a čarovný svet z rozprávky „Alica v krajine zázrakov" a mnoho ďalších.

Zóna fantasy

Svet mágie, jedinečnosti a fantázie, ktorý poznáme z hier a filmov, vytvorený z kociek. Objavte fantastické kráľovstvá elfov, tvorov, vesmírnych pirátov a iných bytostí v zóne fantasy! Sledujte nekonečné bitky medzi dobrom a zlom! 

Super hrdinovia

Nezabudnuteľné zážitky Vám zaručia postavy super hrdinov vytvorené v mierke 1:1. Môžete obdivovať postavy Spidermana™ a Iron Mana™. Z LEGO® kociek sme pre Vás vytvorili nielen fiktívne postavy, ale aj slávneho umelca Johanna Sebastiana Bacha v životnej veľkosti.

FUN PARK – zábavná zóna s kockami

Medzinárodná výstava modelov z LEGO® kociek poskytuje nielen deťom, ale aj dospelým možnosť jedinečnej zábavy. Na špeciálne vyhradenej ploche FUN PARKu s rozlohou 500 m2 na deti čaká zóna s kockami DUPLO, stolíky pre zábavu s kockami LEGO®, priestor pre budovanie veľkých konštrukcií z obrovských kociek, rovnako ako mnoho ďalších lákadiel. Na našej výstave v Bratislave môžu deti "písať" a „maľovať" kockami a autíčka, ktoré si sami poskladajú, budú môcť pretestovať na špeciálne pripravených zjazdových tratiach a rampách.

Otvorenie výstavy pre verejnosť sa bude konať 14. apríla o 10:00 hod. a výstava potrvá do 15. júla 2018, denne od 10:00 do 20:00 hodiny.  

Podrobné informácie a predaj online vstupeniek sú dostupné na webovej stránke: www.vystavakociek.eu.  
 

Súvisiace články

22.02.2018 10:00

Veľká praveká súťaž pre základné školy

Získajte „praveký“ zájazd pre Vašu triedu do Múzea praveku Slovenska v Bojniciach - 8. ročník celoslovenskej súťaže pre základné školy
17.05.2017 09:42

NASES organizuje regionálne školenia

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) pravidelne organizuje školenia zamerané na prácu s elektronickými schránkami pre verejnú správu aj pre súkromné osoby. Najbližšie budú školenia prebiehať v Banskej Byst...
31.08.2018 09:08

Slávnosť hliny. Keramická Modra 2018

Slovenské národné múzeum-Múzeum Ľudovíta Štúra v spolupráci s Modranskou besedou o.z., mestom Modra a Slovenskou ľudovou majolikou usporiada 30. augusta – 1. septembra 2018 v Modre už X. ročník podujatia Slávnosť hliny. Keramic...