Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
25.03.2018 12:50

Najviac si ubližuje ten, kto neodpustí

Počet mladých dospelých, ktorí potrebujú pomoc a poradenstvo po odchode z detského domova každoročne stúpa. Úsmev ako dar poukazuje na to, že nedostatočné vysporiadanie sa s minulosťou bývalých domovákov negatívne ovplyvňuje a trauma z opustenia rodičmi im komplikuje život, aj vzťahy. Organizácia chce zmeniť tento stav a preto usporiadala konferenciu ,,Ako viesť deti k odpusteniu“, na ktorej diskutovali odborníci z oblasti psychológie, sociálnej práce a vzdelávania.

Len vedomosti a zručnosti nestačia. Úspešnosť mladých dospelých, ktorí sa musia po odchode z detského domova postaviť na vlastné nohy závisí aj od toho, ako sa vysporiadajú s traumou odlúčenia od rodiny a s pocitom, že ich opustili mama alebo otec.

,,Aby mohli žiť život oslobodený od minulosti, potrebujú pochopiť, vyjadriť bolesť a hnev a nakoniec odpustiť. Nielen oni, všetci sme spútaní krivdami a ranami z detstva. Naša konferencia ponúkla teórie, ale aj praktické návody, ako uzdraviť naše vzťahy," hovorí Magdaléna Biznárová, psychologička Úsmevu ako dar.

 

Konferenciu o odpustení v Liptovskom Mikuláši pripravilo združenie Úsmev ako dar

Odborníci sa zhodujú na tom, že proces odpustenia nie je jednoduchý, ale je dôležitý pre to, aby bol človek spokojnejší a šťastnejší. ,,Odpustenie nie je emócia, je to rozhodnutie a mnoho ľudí sa mu vyhýba. Následkom toho však pociťujú nedôveru, nie sú schopní riešiť konflikty či nadväzovať vzťahy a často bývajú chorí psychicky alebo aj fyzicky. Najviac si ubližuje ten, kto neodpustí," dodáva Jolana Nátherová, sociálna pracovníčka, ktorá sa orientuje na rómsku komunitu v Banskej Bystrici.

 

Riaditeľ Detského domova Necpaly Ladislav Adamovič patril k hosťom na konferencii

Na konferencii vystúpil aj Ladislav Adamovič, riaditeľ Detského domova Necpaly, ktorý je sám bývalý domovák. ,,Privítal som, že sa začíname verejne zaoberať s témou odpustenia, na druhej strane si však uvedomujem jej intimitu. Nájsť správny čas, kedy zranené dieťa máme viesť k odpusteniu, si vyžaduje veľkú dávku pochopenia a osobného záujmu o dieťa," hovorí Ladislav Adamovič. ,,Aj pre mňa osobne bolo dôležité, aby som odpustil. Trvalo to asi šesť rokov, kým som si uvedomil, že moja minulosť príliš ovplyvňuje moju realitu a treba s tým niečo robiť," dodáva.

Konferencia Ako viesť deti k odpusteniu bola súčasťou projektu Podpora duševného zdravia u detí, ktorý Úsmev ako dar realizoval s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR. Pre verejnosť bolo pripravené podujatie Večer odpustenia a zmierenia v Ružomberku, na ktorom vystúpili hudobní hostia ako rómska chválová skupina F6, ESPÉ – Július Slovák či Lamačské chvály. O svoje svedectvá sa podelili rímskokatolícky kňaz Marián Kuffa, spevák Paľo Drapák či bývalý domovák Atilla Szajkó, autor hymny detí z detských domovov.

 

Adela Vinczeová moderovala Večer odpustenia a zmierenia

,,Nemám konkrétnu skúsenosť s odpúšťaním, ale myslím si, že život v neodpustení je ťažký a začarovaný. Ako kráčať po kolená v piesku. Človek sa nikam neposunie a keď, tak len pomaly a s veľkou námahou. Stojí za to odpúšťať," zamyslela sa Adela Vinczeová, ktorá večerom sprevádzala.

____________

Úsmev ako dar sa už 35 rokov stará o to, aby deti mohli bezpečne vyrastať v rodinách, ideálne tých vlastných. Vykonáva terénnu sociálnu prácu, posilňuje systémovú svojpomoc širokých rodín, pripravuje a sprevádza náhradných rodičov, buduje centrá pre obnovu rodiny a zariadenia núdzového bývania, či domy na polceste pre mladých bez rodinného zázemia, poskytuje opusteným deťom oporné vzťahy, napĺňa ich potreby v oblasti voľného času a osobnostného rozvoja, sieťuje kompetentných odborníkov a podieľa sa na tvorbe legislatívnych noriem. Plnohodnotné a harmonické detstvo v kruhu  rodiny je nezastupiteľnou hodnotou ako pre každé dieťa, tak pre celú spoločnosť. Táto hodnota si zaslúži našu ochranu a deti, ktorým ju nemôžu sprostredkovať vlastní rodičia, si zaslúžia našu podporu. Programy spoločnosti Úsmev ako dar vznikli a trvajú práve preto, aby podporu deťom a ich rodinám dlhodobo prinášali.

Súvisiace články

06.11.2018 17:56

Čarovné vianočné trhy na zámku Schloss Hof

Vianoce – bezpochyby tie najobľúbenejšie a najkrajšie sviatky v roku – sa nezadržateľne blížia. Unikátnym miestom, na ktorom si môžete plnými dúškami vychutnať čarovnú predvianočnú atmosféru, je aj malebný zámocký areál Schloss...
22.08.2017 12:28

VEDECKÝ VEĽTRH PO DRUHÝKRÁT NA SLOVENSKU

Nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ďalšími školami a inštitúciami sa rozhodla usporiadať dňa 14. septembra 2017 v Bratislave už 2. ro...
05.10.2017 11:54

Potrebujeme vakcíny proti vírusom?

Pozývame vás do októbrovej vedeckej kaviarne, v ktorej budeme diskutovať o  vírusoch  a o potrebe očkovania proti nim, ale aj o tom, prečo sa nedajú vyrobiť univerzálne vakcíny.