Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
10.07.2017 08:49

Náklady študenta na život v Londýne

V dnešnom blogu by som vám chcel detailnejšie priblížiť, koľko prostriedkov by si mal človek pripraviť, ak by chcel študovať na vysokej škole v Londýne. Výdavky som rozdelil do štyroch základných kategórií – školné, ubytovanie, strava a doprava. Aby to nebolo len nudné čítanie, pokúsim sa spomenúť čo najviac zaujímavých faktov o Londýne a taktiež priložím pár svojich fotografií.

Pri takomto nápore ľudí na metro si človek s nostalgiou spomenie na slovenskú MHD

Výdavky:

Podľa svetového ekonomického fóra, je Londýn, po Ženeve a Zürichu, tretím najdrahším mestom na život v Európe. Preto asi nikoho neprekvapí, že aj keď väčšina Londýnčanov má omnoho vyššie platy ako ľudia žijúci v našom hlavnom meste, tak ich životná úroveň je veľmi podobná tej, akú maju majú Bratislavčania.

Budúcich vysokoškolákov asi bude najviac zaujímať školné. Všetky štátne univerzity v Anglicku stoja 9000 libier na rok, čiže za tri roky bakalárskeho štúdia zaplatíte 27 000 libier. Magisterský titul, ktorého získanie v Anglicku trvá 1 rok, je ešte o niečo drahší a jeho výška závisí od zvoleného kurzu. Samozrejme, to už nie je málo peňazí ani pre Britov, a preto je pomerne ľahké dostať študentskú pôžičku, ktorú začnete splácať až vtedy, keď váš ročný plat dosiahne 21 000 libier.

Ubytovanie je ďalšia veľká položka. Čo sa týka cien nájmov a nehnuteľností, Londýn je svetová špička. Podľa portálu Business Insider musí priemerný Londýnčan zarábať minimálne 140 000 libier ročne, aby si mohol dovoliť kúpiť priemerný byt v Londýne spolu s ďalšími nákladmi. Avšak priemerná mzda v Londýne je cca 30 000 libier, čo znamená, že stále viac ľudí býva v podnájme a kúpu bytu si môže dovoliť stále nižšie percento obyvateľov Londýna. Viac o tejto téme nájdete TU

Z tohto dôvodu väčšina zahraničných študentov, ktorých poznám, býva v študentských ubytovniach – internátoch, ktoré stoja týždenne približne od 180 libier a viac.

Strava je predposledná veľká položka, s ktorou treba rátať popri štúdiu v Londýne. Ja osobne čisto na stravu míňam týždenne v priemere okolo 120 – 150 libier, záleží to od toho, koľkokrát sa idem najesť do reštaurácie. Samozrejme, dá sa aj uskromniť a týždenne minúť na potraviny cca 60 – 70 libier. Potraviny v Londýne nie sú omnoho drahšie oproti potravinám na Slovensku, predávaných vo veľkých nákupných centrách (250 g kuracieho mäsa stojí v Tescu 2,5 libry, balík šunky okolo 1,5 libry).

Posledná položka je cestovanie. Najrýchlejší spôsob dopravy v Londýne predstavuje metro (Tube). Vlaky jazdia v 11 líniách v rozmedzí 2 – 3 minút, vďaka čomu prepravia každý deň cca 4,8 milióna cestujúcich! Pre lepšiu predstavu, koľko je to ľudí: letisko M. R. Štefánika v Bratislave prepravilo za celý minulý rok približne 1,5 milióna cestujúcich.  

Avšak pre ľudí ako ja, čo musia tento spôsob dopravy využívať každý deň, nejde o lacnú záležitosť. Mesačná „električenka" na zónu 1 a 2 (dokopy ich je 5) ma vyjde ako študenta so zľavou približne 86 libier. 

Pricestovať domov na Slovensko je možné takmer zo dňa na deň, keďže z Londýna sa dá priamym letom priletieť do Bratislavy alebo Košíc a letenky v nízkonákladovkách ako Ryanair alebo Wizz Air stoja niekoľko desiatok eur.

Ak si to na záver zrekapitulujeme, 9000 libier univerzita, ďalších cca 9000 ubytovanie  + strava (v závislosti od apetítu daného človeka) a cestovanie (minimálne letenky 2- až 3-krát do roka).

 

Ďakujem, že ste si opäť našli čas na môj blog, a ak by ste mali nejaké  otázky ohľadom štúdia alebo výdavkov, veľmi rád vám na ne odpoviem v komentároch. :)

 

 

 

Súvisiace články

07.02.2018 07:28

Vznikajúci mládežnícky parlament má byť poradným orgánom primátora

V Šali vznikol v týchto dňoch mládežnícky parlament. Jeho hlavnou úlohou bude zastupovať žiakov základných a stredných škôl a komunikovať s radnicou. "Mal by byť poradným orgánom primátora," vysvetlila Erika Kollerová z mestské...
17.05.2018 08:24

VŠMU pozýva na skladateľskú AsynChróniu

Tvorbu študentov kompozície konzervatórií, vysokých hudobných škôl a mladých skladateľov z celého Slovenska ponúkne všetkým záujemcom už od štvrtka Vysoká škola múzických umení (VŠMU) v Bratislave.
29.05.2018 08:35

V Prešove vyhlásili krajskú súťaž stredoškolských časopisov

Tvorivé novinárske tímy zo stredných škôl Prešovského kraja sa môžu zapojiť už do 6. ročníka Súťaže stredoškolských časopisov. Tú každoročne organizuje Prešovský samosprávny kraj (PSK), Regionálna organizácia Slovenského syndik...