Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
10.07.2017 08:49

Náklady študenta na život v Londýne

V dnešnom blogu by som vám chcel detailnejšie priblížiť, koľko prostriedkov by si mal človek pripraviť, ak by chcel študovať na vysokej škole v Londýne. Výdavky som rozdelil do štyroch základných kategórií – školné, ubytovanie, strava a doprava. Aby to nebolo len nudné čítanie, pokúsim sa spomenúť čo najviac zaujímavých faktov o Londýne a taktiež priložím pár svojich fotografií.

Pri takomto nápore ľudí na metro si človek s nostalgiou spomenie na slovenskú MHD

Výdavky:

Podľa svetového ekonomického fóra, je Londýn, po Ženeve a Zürichu, tretím najdrahším mestom na život v Európe. Preto asi nikoho neprekvapí, že aj keď väčšina Londýnčanov má omnoho vyššie platy ako ľudia žijúci v našom hlavnom meste, tak ich životná úroveň je veľmi podobná tej, akú maju majú Bratislavčania.

Budúcich vysokoškolákov asi bude najviac zaujímať školné. Všetky štátne univerzity v Anglicku stoja 9000 libier na rok, čiže za tri roky bakalárskeho štúdia zaplatíte 27 000 libier. Magisterský titul, ktorého získanie v Anglicku trvá 1 rok, je ešte o niečo drahší a jeho výška závisí od zvoleného kurzu. Samozrejme, to už nie je málo peňazí ani pre Britov, a preto je pomerne ľahké dostať študentskú pôžičku, ktorú začnete splácať až vtedy, keď váš ročný plat dosiahne 21 000 libier.

Ubytovanie je ďalšia veľká položka. Čo sa týka cien nájmov a nehnuteľností, Londýn je svetová špička. Podľa portálu Business Insider musí priemerný Londýnčan zarábať minimálne 140 000 libier ročne, aby si mohol dovoliť kúpiť priemerný byt v Londýne spolu s ďalšími nákladmi. Avšak priemerná mzda v Londýne je cca 30 000 libier, čo znamená, že stále viac ľudí býva v podnájme a kúpu bytu si môže dovoliť stále nižšie percento obyvateľov Londýna. Viac o tejto téme nájdete TU

Z tohto dôvodu väčšina zahraničných študentov, ktorých poznám, býva v študentských ubytovniach – internátoch, ktoré stoja týždenne približne od 180 libier a viac.

Strava je predposledná veľká položka, s ktorou treba rátať popri štúdiu v Londýne. Ja osobne čisto na stravu míňam týždenne v priemere okolo 120 – 150 libier, záleží to od toho, koľkokrát sa idem najesť do reštaurácie. Samozrejme, dá sa aj uskromniť a týždenne minúť na potraviny cca 60 – 70 libier. Potraviny v Londýne nie sú omnoho drahšie oproti potravinám na Slovensku, predávaných vo veľkých nákupných centrách (250 g kuracieho mäsa stojí v Tescu 2,5 libry, balík šunky okolo 1,5 libry).

Posledná položka je cestovanie. Najrýchlejší spôsob dopravy v Londýne predstavuje metro (Tube). Vlaky jazdia v 11 líniách v rozmedzí 2 – 3 minút, vďaka čomu prepravia každý deň cca 4,8 milióna cestujúcich! Pre lepšiu predstavu, koľko je to ľudí: letisko M. R. Štefánika v Bratislave prepravilo za celý minulý rok približne 1,5 milióna cestujúcich.  

Avšak pre ľudí ako ja, čo musia tento spôsob dopravy využívať každý deň, nejde o lacnú záležitosť. Mesačná „električenka" na zónu 1 a 2 (dokopy ich je 5) ma vyjde ako študenta so zľavou približne 86 libier. 

Pricestovať domov na Slovensko je možné takmer zo dňa na deň, keďže z Londýna sa dá priamym letom priletieť do Bratislavy alebo Košíc a letenky v nízkonákladovkách ako Ryanair alebo Wizz Air stoja niekoľko desiatok eur.

Ak si to na záver zrekapitulujeme, 9000 libier univerzita, ďalších cca 9000 ubytovanie  + strava (v závislosti od apetítu daného človeka) a cestovanie (minimálne letenky 2- až 3-krát do roka).

 

Ďakujem, že ste si opäť našli čas na môj blog, a ak by ste mali nejaké  otázky ohľadom štúdia alebo výdavkov, veľmi rád vám na ne odpoviem v komentároch. :)

 

 

 

Súvisiace články

04.09.2018 18:15

Poľovnícke dni 2018 na hrade Modrý Kameň

Slovenské národné múzeum-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v spolupráci Obvodnou poľovníckou komorou Veľký Krtíš, Slovenským poľovníckym zväzom, okresnou organizáciou Veľký Krtíš a Lesmi SR pripravilo v sobotu 8. septembra 20...
20.02.2018 10:11

Bol raz jeden kráľ...cisár a cár.

Dejiny ľudstva sú dejinami osobností a k rozhodujúcim aktérom v medzinárodných vzťahoch a diplomacii patrili európski panovníci. Učili nás, že to boli rozhodní muži, ktorí na obyčajných ľudí pôsobili tvrdo a neprístupne a diktá...
31.05.2018 09:18

Nové bioplasty z STU sa môžu rozložiť aj v pôde i vo vode

„Keď hovoríme o bioplastoch, rozumieme buď plast vyrobený z obnoviteľných zdrojov surovín alebo biologicky rozložiteľné plasty. Pre prírodu sú, samozrejme, najpriaznivejšie tie, ktoré sú aj z obnoviteľných surovín aj biologick...