Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
11.08.2020 14:08

Nenechajte si ujsť najväčší zlatý poklad na Bratislavskom hrade - výstavu Poklad Inkov!

V nádherných priestoroch Rytierskej siene Bratislavského hradu je otvorená svetová výstava Poklad Inkov. Mystika dávnych rituálov a uctievanie zlata, ktoré kedysi ohromili španielskych dobyvateľov, vzbudzuje údiv a úctu dodnes. Príďte si vychutnať atmosféru zlata aj vy a vaši žiaci!

Unikátna expozícia na ploche viac ako 1000 m2 ukazuje viac než sto originálnych exponátov pochádzajúcich z dôb dávnych civilizácií Južnej Ameriky. Prevoz vystavených exponátov, na ktoré sa do Peru chodili pozerať desiatky miliónov ľudí z celého sveta, sa konal pod záštitou prezidenta Peru. Ide o zlatý poklad nevyčísliteľnej hodnoty, ktorý bude návštevníkom k dispozícii v priestoroch Bratislavského hradu niekoľko nasledujúcich mesiacov. 

Odhalíte,  kadiaľ prišli do Ameriky prví ľudia, aké plodiny pestovali, aké zvieratá chovali a ako sa prispôsobili rozmanitým prírodným podmienkam na celom kontinente. Nevynecháte veľkú stredoamerickú civilizáciu Mayov a Aztékov s ich vyspelou kultúrou a najmä najväčšiu indiánsku civilizáciu - Ríšu Inkov, ktorú prezentujú originálne zlaté exponáty.

Medzi tie najcennejšie patrí veľká posmrtná zlatá maska zdobená smaragdmi symbolizujúca nesmrteľnosť. Maska váži takmer 2 kg, a okrem ceny samotného zlata má nesmiernu duchovnú hodnotu. Uvidíte päť historických korún dávnych vládcov, zlaté ruky v nadživotnej veľkosti a ďalšiu unikátnu hrobovú výbavu. Okrem toho máte možnosť vidieť veľké množstvo rituálnych predmetov, ako sú obetné nože, poháre, či obrovské náhrdelníky, ktoré nosili kňazi počas obradov, či ďalšie úžasné inštalácie. Zaujímavý je napríklad veľký model bájneho mesta Machu Picchu, zlatý trón samotného vládcu Inkov, či kópia Slnečnej brány od jazera Titicaca.

 

 

 

Výstava sa taktiež venuje prvým španielskym conquistadorom a zmenám, ktoré priniesli americkému kontinentu. Ich zaoceánske plavby boli oveľa viac než len vojnovými výpravami. Španieli vtedy aj s veľmi primitívnymi navigačnými pomôckami doslovne objavovali nové svety. 

 

 

 

Pre žiakov 1. stupňa a predškolákov je súčasťou výstavy "Dobrodružný chodník". Deti dostanú hraciu kartu plnú zábavných obrázkov, maľovánok a tajničiek. Hravou formou sa tak dozvedia veľa informácií nielen o Ríši Inkov. 

 


Pre žiakov 2. stupňa a študentov stredných škôl sme pripravili pracovné listy, ktoré obsahujú zhrnutie celej výstavy a vedomostný kvíz. Pre študentov bude zadarmo k dispozícii aj audioguide - zvukový sprievodca, ktorý vás prevedie celou výstavou.

Na výstave spolupracuje SNM - Historické múzeum. Usporiadateľom výstavy je spoločnosť JVS Group, ktorá do Bratislavy priniesla výstavy ako Cosmos Discovery, Titanic či Tutanchamon.

 

Viac informácií na www.pokladinkov.sk alebo infolinka  0918 117 118

Súvisiace články

25.02.2019 08:18

Februárová vedecká kaviareň na tému autizmus

Pozývame vás do februárovej vedeckej kaviarne, v ktorej sa bude diskutovať o autizme ako o vážnej neurovývinovej poruche, ktorej výskyt za posledné desaťročia celosvetovo dramaticky stúpa.
12.03.2018 10:40

Témou veľtrhu Nábytok a bývanie bude zdravé, štýlové a moderné bývanie

Súčasťou podujatia je aj tretí ročník veľtrhu Moderné drevodomy a 21. ročník výstavy nábytkového dizajnu Fórum dizajnu – „KO.LEKCIE“
12.06.2019 14:52

Slováci sa v prieskume zhodli na tom, že pohyb iba na telesnej výchove deťom nestačí

V dnešnej dobe nie je ničím výnimočný fakt, že deti už neholdujú športu tak ako kedysi. Až 97 % Slovákov sa jednoznačne zhodlo na tom, že deťom nestačí pohyb len na telesnej výchove, ktorá prebieha dvakrát týždenne. Vyplynulo t...