Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
26.03.2020 12:29

Prieskum: Ovocie a zeleninu jedáva každodenne čoraz viac detí, ale v malom množstve

Bez lepku, bez laktózy, bez čokolády, niekedy dokonca aj bez ovocia či zeleniny. Aj s takýmito stravovacími obmedzeniami sa musia v dnešných dňoch čoraz častejšie pasovať nielen dospelí, ale aj deti. Na aktuálny stav stravovacích obmedzení, ale aj na to, či deti na Slovensku jedia dostatok ovocia a zeleniny, sa v najnovšom prieskume pozrel projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“, ktorý je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí.

Deti by mali jesť nielen zdravo, ale aj pestro. Pravdou však je, že pestré stravovanie detí, môže byť pre niektorých rodičov doslova nesplniteľnou úlohou. V dnešnej dobe sa totiž u detí čoraz viac vyskytujú stravovacie obmedzenia rôzneho druhu. Prieskum ukázal, že každé desiate dieťa vo veku 8 až 11 rokov trpí nejakou formou stravovacieho obmedzenia, kvôli ktorému musí pravidelne vynechávať zo svojho jedálnička hneď niekoľko druhov potravín. Pozitívnym zistením je, že v porovnaní s výsledkami prieskumu z roku 2017, narástol počet týchto detí len o 1 %.

Alergia na laktózu, ovocie či zeleninu, dokonca diabetes

Prieskum si bližšie posvietil aj na to, aké formy stravovacích obmedzení mávajú deti najčastejšie. Ukázalo sa, že najviac deti trpia alergiou na laktózu, celkom ich bolo až 41 %. Avšak aj napriek tomu, že s touto intoleranciou bojujú deti najčastejšie, ich počet sa oproti zisteniam z roku 2017 znížil až o 10 %. Veľmi časté sú, prekvapivo, aj stravovacie obmedzenia spojené s ovocím a zeleninou, ktorými trpí až 19 % detí. Táto zložka potravy by pritom mala predstavovať dôležitú súčasť vyváženého detského jedálnička plného vlákniny, antioxidantov, minerálov, enzýmov či iných zdraviu prospešných vitamínov.

Medzi ďalšie stravovacie obmedzenia u detí v tomto veku patrí podľa prieskumu histaminovaná intolerancia (13 %), bezlepková diéta (11 %), alergie všeobecne (10 %), čokoláda (5 %), reflux (2 %) či akútna pankreatitída (1 %). Zaujímavosťou je aj zistenie, že diabetesom trpia 2 % týchto detí, čo predstavuje oproti predošlým zisteniam polovičný nárast.

Photo by Kristina Tripkovic on Unsplash

Takmer polovica detí jedáva ovocie a zeleninu každý deň

Počet týchto detí sa v porovnaní s rokom 2017 zvýšil až o 6 %. Prieskum poukázal aj na to, že konzumácia ovocia a zeleniny závisí najmä od veku detí, ale aj od príjmov a vzdelania rodičov. Každodenný prísun ovocia a zeleniny mávajú totiž najčastejšie práve deti z 3. a 4. ročníkov základných škôl (51 %) a taktiež deti, ktorých rodičia majú vysokoškolské vzdelanie (52 %).

Na druhej strane, už menej pozitívnym zistením je, že deti síce konzumujú ovocie a zeleninu častejšie, no v badateľne menšom množstve.  Až 63 % detí zje len 1 porciu za deň, čo predstavuje oproti roku 2017 nárast až o 10 %. Pokles bol zaznamenaný u detí, ktoré zjedia denne 2 – 3 porcie ovocie a zeleniny, aktuálne to je 35 %.


Projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem" je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí. Zameriava na propagáciu vyváženého životného štýlu, správnych stravovacích návykov a pohybu. V aktuálnom školskom roku sa do projektu zapojilo 10 843 žiakov zo 104 škôl z celého Slovenska. Prednášky realizujú lektori z regionálnych pracovísk Úradu verejného zdravotníctva SR. 

Prieskum realizovala agentúra NMS Market Research na vzorke 991 respondentov, ktorými boli rodičia detí vo veku 8 až 11 rokov. Odborným partnerom projektu „Viem, čo zjem" je Úrad verejného zdravotníctva SR. Viac informácii nájdete na www.viemcozjem.sk.


 

Súvisiace články

05.05.2018 19:55

Skauti v Nitre zabojujú za slobodu a demokraciu

Nitra sa po roku opäť stane dejiskom napínavej akčnej nočnej hry NIMEH, ktorú organizujú skauti z 23. zboru Nitrava v Nitre. Podobne ako vlani, aj v tento májový víkend sa účastníci vrátia do čias, keď Slovenskom otriasali hrôz...
01.05.2018 10:10

Študenti a absolventi chcú byť expertmi vo svojom odbore

Viac než polovica opýtaných slovenských študentov a absolventov (53 %) by sa radšej stala expertom vo svojom odbore než manažérom. Kvôli kariére a práci by bolo viac ako 75 % slovenských respondentov ochotných presťahovať sa za...
05.02.2018 17:09

Na zimnej univerziáde bude súťažiť 500 vysokoškolákov v 13 športoch

Približne 500 športovcov z 19 slovenských univerzít bude tento rok súťažiť v 13 športoch na Zimnej univerziáde Slovenskej republiky 2018. Podujatie sa uskutoční od 5. do 9. februára a organizovaním bola na základe rozhodnutia M...