Späť na zoznam
Externé
Autor: Veronika Trojáková
24.04.2018 08:36

Prihlásiť svojho favorita do súťaže Strom roka možno do konca apríla

Do konca apríla je možné nominovať kandidátov do súťaže o titul Strom roka 2018. Svoj obľúbený strom môžu do súťaže prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie.

Cieľom súťaže je vzbudiť záujem o životné prostredie, no predovšetkým zviditeľniť staré, majestátne a vzácne stromy. Hlavným organizátorom ankety je Nadácia Ekopolis, patronát nad súťažou po siedmykrát drží spevák Peter Lipa.

Z prihlásených stromov vyberie v polovici mája odborná komisia 12 finalistov a ich fotografie a príbehy budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne už tradične v júli na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra.

Hlasovať bude možné formou hlasovacieho lístka, esemesky, na webovej stránke nadácie, aj na sociálnej sieti Facebook. V októbri súťaž vyhodnotia a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2018. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku a finančný príspevok na ošetrenie 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú 300 eur, môžu byť použité na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Víťazný strom postúpi do medzinárodnej súťaže Európsky strom roka, v ktorej bude zastupovať Slovensko.

Stromom roka 2017 sa stala 120-ročná jabloň domáca, odroda Citrónové zimné Zabudišovské, ktorá rastie pri ceste pri obci Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom) v časti Zabudišová. Stará jabloň je pamiatkou na dávnych ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, vzácnu a dnes takmer zabudnutú regionálnu odrodu. Strom na jar vždy bohato kvitne, na jeseň poskytuje bohatú úrodu jabĺk. V súťaži Európsky strom roka, v ktorej o titul bojovalo 13 stromov, skončila jabloň na šiestom mieste.

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2018 sú zverejnené na www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka.

Súvisiace články

26.02.2019 08:02

Mladí dospelí z detských domovov si vyskúšali svoje nákupné zručnosti v Kauflande

Spolupráca Kauflandu a Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar pokračuje aj v tomto roku.
26.02.2018 09:41

Študenti si môžu nájsť prácu na univerzitnom veľtrhu na "zimáku"

Nájsť si prácu, brigádu či stáž môžu študenti Univerzity Mateja Bela (UMB), ale i široká verejnosť na podujatí Zo školy na zimák – Univerzitný deň pracovných príležitostí, ktoré sa uskutoční 27. februára od 14.00 h na banskobys...
03.04.2018 08:00

Špeciálna ponuka zo ŠEVT-u pre všetkých učiteľov

Milá pani učiteľka, milý pán učiteľ, milá pani vychovávateľka! Koncom roka 2017 sme do Vašej školy poslali balíček s obálkou aj pre Vás. Dostala sa ku Vám? Ak nie, opýtajte sa na ňu kolegov alebo p. riaditeľa/ p. riaditeľky.