Späť na zoznam
Externé
Autor: Veronika Trojáková
24.04.2018 08:36

Prihlásiť svojho favorita do súťaže Strom roka možno do konca apríla

Do konca apríla je možné nominovať kandidátov do súťaže o titul Strom roka 2018. Svoj obľúbený strom môžu do súťaže prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie.

Cieľom súťaže je vzbudiť záujem o životné prostredie, no predovšetkým zviditeľniť staré, majestátne a vzácne stromy. Hlavným organizátorom ankety je Nadácia Ekopolis, patronát nad súťažou po siedmykrát drží spevák Peter Lipa.

Z prihlásených stromov vyberie v polovici mája odborná komisia 12 finalistov a ich fotografie a príbehy budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne už tradične v júli na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra.

Hlasovať bude možné formou hlasovacieho lístka, esemesky, na webovej stránke nadácie, aj na sociálnej sieti Facebook. V októbri súťaž vyhodnotia a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2018. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku a finančný príspevok na ošetrenie 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, tiež získajú 300 eur, môžu byť použité na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Víťazný strom postúpi do medzinárodnej súťaže Európsky strom roka, v ktorej bude zastupovať Slovensko.

Stromom roka 2017 sa stala 120-ročná jabloň domáca, odroda Citrónové zimné Zabudišovské, ktorá rastie pri ceste pri obci Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom) v časti Zabudišová. Stará jabloň je pamiatkou na dávnych ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, vzácnu a dnes takmer zabudnutú regionálnu odrodu. Strom na jar vždy bohato kvitne, na jeseň poskytuje bohatú úrodu jabĺk. V súťaži Európsky strom roka, v ktorej o titul bojovalo 13 stromov, skončila jabloň na šiestom mieste.

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2018 sú zverejnené na www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka.

Súvisiace články

04.09.2018 18:15

Poľovnícke dni 2018 na hrade Modrý Kameň

Slovenské národné múzeum-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v spolupráci Obvodnou poľovníckou komorou Veľký Krtíš, Slovenským poľovníckym zväzom, okresnou organizáciou Veľký Krtíš a Lesmi SR pripravilo v sobotu 8. septembra 20...
07.02.2018 07:28

Vznikajúci mládežnícky parlament má byť poradným orgánom primátora

V Šali vznikol v týchto dňoch mládežnícky parlament. Jeho hlavnou úlohou bude zastupovať žiakov základných a stredných škôl a komunikovať s radnicou. "Mal by byť poradným orgánom primátora," vysvetlila Erika Kollerová z mestské...
08.10.2017 17:39

INFOKOMPAS - Navigácia bludiskom dezinformácií

Učíte na strednej škole? Pripravujeme pre Vás tvorivý workshop vedený Dávidom Králikom, zameraný na vytvorenie zážitkových aktivít k výuke informačnej gramotnosti a kritického myslenia.