Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
10.08.2017 07:59

Roboty, ktoré radia pri hrách so žolíkovými kartami

Môžu byť spoločníkmi, navigátormi, alebo nenahraditeľnými pomocníkmi – tieto funkcie dnes plnia automatické systémy v podobe smartfónov, virtuálnych postavičiek či robotov. V budúcnosti budú tieto systémy stále viac zvyšovať kvalitu života ľudí. Vedcov preto zaujíma, nakoľko im vieme dôverovať. Na Ústave informatiky SAV sú v týchto dňoch dva NAO roboty (s menami Tereza a Monika), ktoré hrajú s účastníkmi experimentu kartovú hru.

Ilustračná foto - zdroj: Internet

„Chceme zistiť, či hlasové prispôsobovanie sa automatických systémov užívateľovi dokáže ovplyvniť dôveru užívateľa voči týmto systémom. Robíme to tak, že vytvárame niekoľko scenárov interaktivity medzi človekom a automatickým systémom," hovorí docent Štefan Beňuš, ktorý je vedúcim projektu a pôsobí na Ústave informatiky SAV a Filozofickej Fakulte UKF v Nitre.

Pri každom ťahu sa účastník experimentu pýta jedného z robotov, akú kartu by mu poradil, aby si ju vybral. Cieľom užívateľa je nahrať čo najviac bodov na základe hlasových rád od robotov. Reč robotov sa manipuluje tak, aby sa jeden z nich prispôsoboval hlasu užívateľa.

„Výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné. Niektorí ľudia preferujú hlasy, ktoré sa im prispôsobujú a viac im dôverujú. Iní naopak preferujú hlasy, ktoré sa im neprispôsobujú, čo má tiež zmysel v komunikačnej teórií," hovorí Štefan Beňuš.

Projekt rieši Štefan Beňuš spolu s tímom už tretí rok, pričom ho podporuje americká vládna agentúra Air Force Office for Scientific Research. Partnermi projektu sú Ústav informatiky SAV, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenská technická univerzita a zahraniční partneri - Univerzita v Buenos Aires a Columbia University v New Yorku.

„Tento projekt je v našich podmienkach výnimočný a aj preto sa snažíme pokračovať ďalej. Chceme si zaobstarať komunikačnú robotickú hlavu, ktorá už predstavuje úplne iný typ interakcie človeka a automatického systému. Pri nej budeme môcť do výskumu zahrnúť aj emotívne výrazy tváre, žmurkanie či zmenu pohľadu," dodáva Štefan Beňuš.

 

Viac informácií ponúka video:

https://www.facebook.com/SlovenskaAkademiaVied/

 

Kontakt:

Doc. Mgr. Štefan Beňuš, PhD., vedecký pracovník Ústavu informatiky SAV  (sbenus@ukf.sk)

 

Súvisiace články

07.08.2019 10:20

Historický rekord! Až 86 kín nasadí nový slovenský film „Kto je ďalší?“ v premiérový víkend!

Film Kto je ďalší? bude premietať viac kín ako veľké americké blockbustre. Nepremietajú ho len kiná, ktoré sú zatvorené alebo v rekonštrukcii. V prvý, premiérový víkend (22.-25. august 2019) to bude historicky najväčší počet sl...
10.02.2018 14:28

Základná škola v Japonsku chce zaviesť uniformy od Armaniho

Tokijská verejná základná škola plánuje zaviesť žiacke uniformy z produkcie módneho domu Giorgio Armani v cene 80-tisíc jenov za kus (v prepočte približne 600 eur).
09.12.2019 16:53

Vyberáme notebook na Vianoce: dôležitá je konštrukcia i využitie

Vyznať sa na dnešnom trhu notebookov je pomerne oriešok. V prípade, že vyberáte taký stroj ako darček, môže sa to javiť ako neriešiteľná úloha. Poďme sa spoločne pozrieť, aké máte možnosti.