Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
05.05.2018 19:55

Skauti v Nitre zabojujú za slobodu a demokraciu

Nitra sa po roku opäť stane dejiskom napínavej akčnej nočnej hry NIMEH, ktorú organizujú skauti z 23. zboru Nitrava v Nitre. Podobne ako vlani, aj v tento májový víkend sa účastníci vrátia do čias, keď Slovenskom otriasali hrôzy diktatúry a vraždenie ľudí bolo na dennom poriadku. Skauti z celého Slovenska sa popasujú s fašistickým režimom a upozornia na témy, ktoré sú, žiaľ, aktuálne aj dnes.

NIMEH 2018: 5.5.-6.5. 2018 , Kňazský seminár Nitra

Cieľom NIMEHu 2018 je pomocou neformálneho vzdelávania, aktivít a hier priblížiť nedávnu históriu Slovenska a osudy skautingu v Slovenskom štáte počas 2. svetovej vojny.

Čo je NIMEH

NIMEH (NItrianska MEstská Hra) je jedinečná koncepcia nočnej hry, kde sa mladí ľudia učia neformálnou formou udalosti späté s dejinami Slovenska, ktorá sa koná v 2. májový víkend.

NIMEH poukazuje na príbehy bežných ľudí zo všetkých sociálnych vrstiev danej doby

NIMEH sa prvýkrát uskutočnil 6.5. - 7.5. 2017 v Nitre s celkovým počtom zúčastnených ľudí 62. Prvý ročník NIMEHu sa niesol v duchu doby nedávno minulej, roku 1989. Konkrétne sa zameriaval na slobodu a demokraciu v kontraste s totalitným režimom, ktorý prevládal pred novembrom 1989 v bývalom Československu. 

V čom je NIMEH výnimočný?

NIMEH je tvorený silným príbehom hlavnej postavy, ktorá bojuje za svoje ideály proti systému, proti všetkým. Zúčastnení sa prenesú do sveta hlavnej postavy vďaka príbehom obyčajných ľudí, ktorí v danej dobe žili a sú zo všetkých spoločenských vrstiev. Týchto rozličných ľudí spája jedna vec – ich sny, ideály a vzťah k hlavnej postave. Príbeh hlavnej a vedľajších postáv dopĺňa neopakovateľné čaro a atmosféra noci, ktorá v sebe skrýva zlo, temnotu, zvláštne zvraty a nečakané rozuzlenia.

NIMEH sa každý rok odohráva v určitom roku, kedy sa stali významné udalosti a poukazuje  na dlhú tŕnistú cestu, ktorá tieto veľké udalosti našich dejín sprevádzala. Taktiež nezabúdame na hrdinov bežných dní.

Časový harmonogram:

5.5. 2018:

 • 14:30 - 15:30 - príchod účastníkov
 • 15:00-16:00 spoznávacie aktivity
 • 16:00-16:30 svätá omša
 • 16:00-17:00  čistenie hradného kopca
 • 17:00- 17:45 hry, aktivity, spoznávacie hry
 • 17:45-18:30 slávnostný skautský nástup, poučenie o bezpečnosti
 • 18:30- 19:00- večera
 • 19:00- In medias res – vpadnutie do deja, úvodná scéna, libreto, jadro príbehu
 • 19:30 - začiatok hry 
 • 19:30-3:00- tímy navštevujú jednotlivých ľudí- stanoviská

6.5.2018:

 • 3:10- vyhodnotenie
 • 3:30 - slávnostný skautský nástup
 • 8:00 budíček
 • 8:30 raňajky

O čom je NIMEH 2018?

Hlavným hrdinom je Slovák, mladý žid, ktorý mal byť deportovaný do koncentračného tábora aj so svojou rodinou.

Cestou sa mu ale podarilo vyskočiť - jeho rodine nie. A tak sa sám vracia späť do svojho mesta - Nitry, kde má ešte zopár priateľov a rodinných známostí, keďže jeho rodina pred arizáciou vlastnila banku. Po príchode do Nitry sa dozvie, že na hrade má mať prejav prezident k novým členom Hlinkovej mládeže (HM) – skautom, ktorí boli nedobrovoľne nútení vstúpiť do týchto radov. Na hrad (za účastníkmi) stihne prísť skôr ako samotný prezident a ako bývalý skaut ich požiada o pomoc, keďže on sa nikde na verejnosti ukázať nemôže. Po ňom príde prezident Tiso, ktorý uvíta nových členov HM svojou slávnostnou rečou. Spomedzi účastníkov bude vybraných 10 ľudí, ktorí budú postavení k stene – odsúdení na smrť zastrelením za to, že údajne nechcú byť členmi HM.

Týmto účastníkom sa ale podarí premôcť strelca a utečú. Po tejto scéne budú ľudia vyslaní do mesta, kde budú musieť ako prvé nájsť svojich členov tímu, ktorým sa podarilo utiecť pred smrťou. Postupom času sa budú premiestňovať po stanovištiach, na ktorých budú priatelia a známi hlavnej postavy. Tí účastníkom rozpovedia svoj životný príbeh a postoj k fašistickému režimu na Slovensku.

Ďalej si účastníci budú musieť obhájiť svoj nesúhlasný názor s režimom a to plnením rôznych úloh na týchto stanovištiach. Zúčastnení začnú pretkávať sieť kontaktov a pripravovať miestnu vlnu odporu voči fašizmu, pričom sa alegoricky pripájajú k SNP – celé je to predzvesť SNP – pomyselné prejavenie nesúhlasného názoru a odporu - pomyselná katarzia ľudí v tejto dobe. Po prejdení stanovíšť sa účastníci dostanú na hrad, kde bude mať prejav povereník z Nemecka, pričom počas jeho prejavu tam pribehne skupinka povstalcov a unesie ho.

Po tejto scéne  sa objaví hlavá postava so záverečnou rečou, kde sa poďakuje účastníkom za prejavenie svojho charakteru. Opíše s historickým odstupom veci, ktoré sa v období Slovenského štátu udiali a nemali by sa opakovať. Po jeho záverečnej reči nasleduje vyhodnotenie a ocenenie prvých  3 tímov.

https://www.facebook.com/NITRAVANIMEH/
https://www.nitrava.sk/nimeh 

O čom bol NIMEH 2017 


Prvý ročník NIMEHu sa zaoberal prípravou  Nežnej revolúcie a životom ľudí počas komunizmu. Zachytával príbeh mladého odporcu režimu – Romana, ktorého zatkla polícia (ŠtB) kvôli jeho nesúhlasu  s režimom. Mladý recidivista bol zatknutý na Prvomájovom sprievode 1989, ktorý narušil hlásaním: Sloboda rovnosť bratstvo! Po zatknutí bol predvedený na výsluch, ktorý už naživo sledovali účastníci. Romanovi sa z  výsluchu  podarilo ujsť za cenu, že musel zastreliť  strážnika zbraňou, ktorú mu vytiahol spoza opasku. Účastníci sa jeho konaniu mohli len mlčky prizerať. Po tejto dráme  im pred budovou, v ktorej sa táto udalosť odohrala, boli vysvetlené pokyny a vydali sa do mesta na stanovištia. Na každom stanovišti ich čakal človek, ktorý im rozpovedal svoj životný príbeh a dôvod, prečo nemá rád režim. Ich úlohou bolo vystopovať Romana. Počas prechodu stanovišťami sa účastníci preniesli na stranu odporcov režimu, ktorým pomáhali sa spojiť. Keď to zistila ŠtB, tak ich sledovala dodávka s agentmi. Tí ich mohli hocikedy uniesť kvôli ich spiknutiu proti režimu. Dodávka ich následne odviezla na odľahlé miesto, kde prebehol výsluch. Odtiaľ museli nájsť svoj tím pomocou komunikácie cez telefón. Keď účastníci úspešne získali dôveru všetkých ľudí, tak zistili, kde sa Roman nachádza – na hrade. Tam im vysvetlil dôvody, prečo bojuje proti totalitnému režimu a podnietil v nich silu na začatie príprav na revolúciu. Počas jeho príhovoru k účastníkom ho tajná polícia zastrelila. Romanove telo bolo prekryté bielou plachtou. Každý účastník symbolicky namočil tulipán do červenej farby – krvi a položil ho na bielu plachtu. Farba krvi symbolizovala krv, ktorá pretiekla zbytočne počas totalitného režimu v ČSSR.

Slovenský skauting, 23. zbor Nitrava v Nitre
Na Hôrke 30, 94901 Nitra 
www.nitrava.sk

 

Autor: Jana Chrtianska
Video: Eva Novotná

Súvisiace články

09.10.2017 09:12

Výnimočný deň so VŠETKOVEDKOM

„Deti sa na Všetkovedka veľmi tešia, nevedia sa dočkať súťaže. V ten deň sa cítia výnimočne, lebo môžu predviesť svoje vedomosti, ...“ zhodnotila atmosféru súťaže učiteľka zo ZŠ.
05.12.2019 10:03

Národná zoo Bojnice chová najjedovatejšie zvieratá sveta, merajú iba pár centimetrov

K životu potrebujú vodu i suš. Ich pokožka musí byť stále vlhká. Prežili milióny rokov, dnes im hrozí vyhynutie...
27.07.2018 17:58

Vyhodnotenie súťaže Do práce na bicykli 2018 v rámci Bratislavy

Hlavné mesto sa aj v roku 2018 zaregistrovalo do národnej kampane Do práce na bicykli. Vo štvrtok 26. júla primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal počas slávnostného vyhlásenia výsledkov ocenil víťazov 5. ročníka tejto cyklistickej ...