Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
05.03.2018 09:16

Študenti opäť pomáhajú obciam riešiť problémy s vodou

Súťaž Pre vodu organizuje Nadácia Ekopolis, uzávierka prijímania návrhov je 22. marca

Tri týždne majú mladí ľudia a študenti na to, aby sa zapojili do 3. ročníka súťaže Pre vodu, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis pod záštitou ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa.

Súťaž, ktorá prepája mladých ľudí a študentov s tými, ktorí chcú riešiť konkrétne problémy s vodou vo svojich mestách a obciach, má prispieť k zodpovednému a efektívnemu nakladaniu s vodou prostredníctvom opatrení šetrných k prírode.

___________

Samosprávy, združenia a firmy nominovali do súťaže osem problémov s vodou, návrhy na ich riešenie musia súťažiaci poslať do 22. marca.

___________

"Hľadáme zaujímavé riešenia na vytvorenie jazierka pre zvýšenie biodiverzity v priemyselnom areáli čistiarne odpadových vôd pri Banskej Bystrici, obnovu ramena rieky Hron pri Rudne, využitia prameňa v Košiciach či analýzu vzniku povodní v obci Utekáč," informovala Martina B. Paulíková z Nadácie Ekopolis.

Jednou z riešených situácií je revitalizácia jazierka v zámockom parku Hlohovec, ktoré je dnes zanedbané a samospráva mesta čaká na návrhy, ako upraviť okolie, vyriešiť prítok a odtok vody, dosiahnuť biologickú rovnováhu a celkovo kvalitu vody v jazere. Ďalšie zadanie sa týka udržateľného spôsobu hospodárenia s úžitkovou vodou v komunitnej záhrade vo Zvolene, ktorá sa nachádza v bývalých kasárňach na Balkáne.

Súťažiaci študenti a mladí ľudia si môžu vybrať jedno zo zoznamu ôsmich zadaní, ktoré sú zverejnené na webovej stránke www.sutazprevodu.sk. Môžu však spracovať aj svoj vlastný nápad, ktorý bude mať inovatívny a inšpiratívny prínos pre zodpovedné hospodárenie s vodou.

Do finále v rámci otvorenej kategórie postúpia najlepšie projekty, ktoré budú autori prezentovať pred odbornou porotou. Zapojené samosprávy a organizácie dostanú po skončení súťaže návrhy riešení a budú ich môcť využiť pre riešenie problémov s vodou tak, ako budú potrebovať.

Zdroj: SITA

Súvisiace články

14.09.2018 14:38

Výstava výtvarných prác študentov SSUŠAT

Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby bude prezentovať výstavu výtvarných prác študentov na tému HOMMAGE à KLIMT, SCHIELE, MOSER v CC Centre v Petržalke 4. - 24.10.2018 vernisáž 4.10.2018 o 14 h.
06.03.2018 10:27

Fenomén čistých autoskiel, alebo kam sa vyparila lietajúca háveď?

Európa zažíva bezprecedentnú stratu biologickej rozmanitosti. Napriek čiastkovým úspechom pri ochrane niektorých veľkých cicavcov a rastlín dosiaľ zlyhávame pri ochrane najpočetnejšej zložky suchozemskej prírody: hmyzu. Entomol...
26.03.2018 13:02

Súťaž Stvárni knihu 2018 III. ročník

Tretí ročník súťaže začína 1. marca 2018 v Mesiaci knihy. Prihlasovať sa môžete do 31. mája 2018.