Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
24.09.2019 12:27

Štvrtý ročník projektu „Viem, čo zjem“ opäť prichádza do slovenských škôl.

Tentokrát však aj s úplne novým digitalizovaným obsahom

Rodičia sa neustále snažia o to, aby malo ich dieťa zdravú stravu, minimum alergénov či cukru. Potom sa však dostane do školského kolektívu a po čase sa rozbehne štafeta stravovacích „hriechov" plná sladkostí a nezdravých jedál, ktorých následkom môže byť pri nedostatku pohybu aj obezita. Preto sa spoločnosť Nestlé rozhodla priniesť aj tento rok na slovenské základné školy už 4. ročník projektu „Viem, čo zjem". Aké novinky tento ročník do škôl prinesie a ako sa môžu školy do projektu bezplatne prihlásiť? 

Projekt „Viem, čo zjem" sa každý rok teší obrovskej obľube. Minulý ročník prilákal až 107 základných škôl s počtom viac ako 10 000 žiakov z rôznych kútov Slovenska. Aktuálne štartuje už 4. ročník a do škôl prináša nové digitalizované lekcie. Vďaka nim si žiaci z 3. – 7. ročníkov osvoja zásady zdravej a vyváženej stravy, zorientujú sa v zložení potravín, správnom spôsobe ich konzumácie či skladovania, ale aj spoznajú riziká, ktoré so sebou prináša nesprávna výživa. 

„Spoločnosť Nestlé si uvedomuje hrozby, ktoré prináša nesprávna výživa či nedostatok pohybu u detí. Uvedomujeme si však aj to, že dnes už pri výučbe žiakom nestačí len pasívne prijímať informácie. Preto sme sa rozhodli povýšiť tento ročník projektu o level vyššie a spojiť tak osvetu zdravého stravovania so šiestimi digitalizovanými lekciami, vďaka ktorým sa budú o témach vzdelávať ešte zábavnejšie ako doteraz. Veríme, že projekt bude aj tento rok žiakov motivovať k pozitívnej zmene," hovorí Ľubica Novotná, manažérka pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko. 

Súčasťou projektu budú po prvýkrát nielen nové a rozšírené lekcie, ale aj prepracované edukačné materiály a pracovné listy v digitalizovanej podobe. Úvodné školenie bude prebiehať pod taktovkou Úradu verejného zdravotníctva SR a po prvýkrát bude zamerané na tému „Hygiena potravín". Vďaka nej sa žiaci naučia správne čítať informácie z obalov potravín, dôkladne ich skladovať, ale aj s nimi hygienicky narábať pred samotnou prípravou jedla. V prepracovanej a digitalizovanej forme bude aj ďalších 5 lekcií, z ktorých si vyberá samotná škola. Okrem už známych lekcií, ako je „Ovocie a zelenina", „Vyvážená strava", „Riziká zlého stravovania" či „Pitný režim" do projektu pribudla aj nová lekcia „Energia". V nej budú môcť deti bližšie nazrieť do sveta živín, ktoré potrebujú k tomu, aby mali dostatok energie na šport a zábavu, či učenie. 

Pridanou hodnotou projektu budú aj tento rok dve kolá zábavných súťaží zameraných na kreativitu a pohyb, za ktoré môžu žiaci zo zapojených škôl získať pre svoju triedu, okrem atraktívnych cien, aj body do celkového hodnotenia. Hlavnou cenou v celkovej bodovacej súťaži je príspevok pre školu na zakúpenie cvičebných pomôcok v hodnote 500 eur.

Základné školy sa do projektu „Viem, čo zjem" môžu bezplatne zapojiť vyplnením online prihlášky na webovej stránke www.viemcozjem.sk. Školy môžu prihlásiť ľubovoľný počet tried z 3. – 7. ročníkov.

Projekt „Viem, čo zjem" je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí.  Odborným partnerom projektu „Viem, čo zjem" je Úrad verejného zdravotníctva SR a Společnost pro výživu. Viac informácií o projekte je dostupných na internetovej stránke www.viemcozjem.sk.

Súvisiace články

22.10.2019 13:16

Takmer 140 000 slovenských a českých žiakov pripravuje záložku do knihy pre svojho rovesníka

V rámci októbra ako Medzinárodného mesiaca školských knižníc si 139 566 slovenských a českých žiakov pripravuje záložku do knihy pre svojho rovesníka. Žiaci z 1 330 základných škôl, osemročných gymnázií a rôznych stredných škôl...
22.02.2018 10:00

Veľká praveká súťaž pre základné školy

Získajte „praveký“ zájazd pre Vašu triedu do Múzea praveku Slovenska v Bojniciach - 8. ročník celoslovenskej súťaže pre základné školy
05.02.2018 17:21

Svetový deň bez mobilu je v tomto roku zameraný na vodičov a študentov

Nezodpovedné správanie vodičov, ktorí používajú mobilný telefón počas šoférovania, je jednou z tém 18. Svetového dňa bez mobilného telefónu. Pripadá na 6. februára, vo Francúzsku je program pripravený na 6.-8. februára.