Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
24.04.2018 18:26

Súťaž Učiteľ Slovenska pomôže objaviť lídrov a profesijné vzory

Príležitosť ukázať svetu, že máme vynikajúcich, šikovných a svojmu povolaniu oddaných učiteľov. Snaha posilniť status profesie a sebavedomia pedagógov, lebo ich práca má vplyv na celú našu spoločnosť. Také sú ciele prvého ročníka národného kola prestížnej svetovej súťaže Global Teacher Prize, ktorá štartuje už v máji.

Postavenie učiteľov je pre našu budúcnosť veľmi dôležité, zaslúžia si našu pozornosť a podporu. Od mája sa preto môžu aj naši pedagógovia uchádzať o možnosť stať sa Učiteľom Slovenska, následne o titul najlepšieho učiteľa na svete a získať milión dolárov. „Jedno staré príslovie hovorí, že ak je tma, vidno hviezdy. Naše školstvo je už dlhý čas v zatemnení. Je nesmierne dôležité, aby sme si všímali tých, čo do tmy vnášajú svetlo. Ocenenie Učiteľ Slovenska chce širokej verejnosti ukázať, že aj na Slovensku máme skvelé učiteľky a učiteľov, ktorí sú hrdinami v školstve," vysvetlil Juraj Hipš, zakladateľ Komenského inštitútu, ktorý dostal licenciu na organizovanie súťaže. 

Otvorenie diskusie o tom, kto je dobrým a kto priemerným učiteľom

 

 

 

Do národného kola súťaže Učiteľ Slovenska sa môžu prihlásiť učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch.

Nominovať ich však môže aj široká verejnosť, prihlášky sa dajú poslať do konca júna. ,,Verím, že vďaka súťaži objavíme učiteľov, ktorí môžu byť lídrami a profesijnými vzormi pre ostatných pedagógov. Môže otvoriť diskusiu o tom, kto je dobrým učiteľom a kto iba priemerným či dokonca slabým. Myslím si, že súťaž postupne ukáže, že učiteľ môže byť dobrý a úspešný mnohými rôznymi spôsobmi, že tejto profesii je vlastná pluralita metód a ciest vedúcich k cieľu," povedal Vladimír Burjan, šéfredaktor časopisu Dobrá škola a odborník na vzdelávanie.

Jedným z hlavných hodnotiacich kritérií môžu byť výsledky študentov v triede, či vytváranie inovatívnych a efektívnych vzdelávacích postupov, ktoré mladým zabezpečia životné či pracovné zručnosti. ,,Dodnes si spomínam na svoju prvú pani učiteľku, ktorú som mala ako prváčka, jej priezvisko bolo vtedy pre mňa zvláštne. Celkovo som mala šťastie na učiteľov, lebo každý z nich ma niekam v živote posunul," povedala herečka Mirka Partlová. ,,Najväčšie prekvapenie ma čakalo na VŠMU – Emília Vášáryová, Martin Huba, Peter Mankovecký! Vďaka nim som zistil, že sa nemusím učiť preto, že to odo mňa chce pedagóg, ale preto, že ma to baví, že teraz je tá možnosť a učitelia sú mi ochotní venovať čas a pozornosť. Aby si študenti práve toto uvedomili, to by malo byť poslaním vzdelávania," doplnil herec Lukáš Latinák, ktorý sa stal spolu s Mirkou Partlovou ambasádorom Učiteľa Slovenska. 

Význam ocenenia vyzdvihol  aj pápež František

Celosvetovú súťaž Global Teacher Prize vyhlasuje už štyri roky Varkey Foundation pod záštitou šejka Mohameda bin Rašída al-Maktúma, premiéra Spojených arabských emirátov a emira Dubaja, ocenenie sa udeľuje výnimočnému učiteľovi, ktorý výrazne prispel k rozvoju vzdelávania. Tento rok si ho odniesla Andria Zafirakou z Veľkej Británie, ktorá pracuje s deťmi pochádzajúcimi z rôznych etník a najskromnejších sociálnych pomerov. Podarilo sa jej povzbudiť študentov, aby si našli cestu k angličtine, dokázali spolu komunikovať a riešiť svoje problémy.

Víťaza Global Teacher Prize vyhlasujú každoročne na slávnostnej ceremónii v Dubaji, zapojených býva okolo 173 krajín. Ocenenie výhercom v minulosti odovzdali bývalý americký prezident Bill Clinton, expert na prežitie v divočine Bear Grylls, majster sveta a pilot Formuly 1 Lewis Hamilton.

Projekt nadchol aj pápeža Františka a ceremoniálu sa zúčastňujú hollywoodske hviezdy ako Charlize Theron, Salma Hayek či Matthew McConaughey. Význam a dôležitosť vzdelávania vnímajú aj firmy, inšpiratívne príbehy slovenských učiteľov spoznáme vďaka podpore Slovak Telekomu a ZSE. Víťaza 1. ročníka národného kola Učiteľ Slovenska organizátori vyhlásia v októbri, čaká ho odmena 5. 000 euro a cesta na finále Global Teacher Prize 2019 do Dubaja. 

Informácie o národnom kole súťaže Učiteľ Slovenska nájdete na: http://www.ucitelslovenska.sk 
Viac informácií o Global Teacher Prize nájdete na: http://www.globalteacherprize.org
 

Súvisiace články

25.04.2018 09:34

Slovenské kolo medzinárodnej súťaže RC modelov vodíkových áut má za sebou úspešný 2. ročník

Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave privítalo 18. a 19. apríla 2. ročník úspešnej súťaže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC_SK), určenej pre všetky stredné odborné školy na Slovensku. Vybrané školy finančne po...
03.05.2018 09:43

Medici na roadshow poučili o správnom čistení zubov viac ako 6000 ľudí

Naučiť ľudí za pomoci inštruktáže správnu techniku čistenia zubov je cieľom najväčšej preventívnej akcie v oblasti ústneho zdravia na Slovensku, ktorá v stredu vrcholí v Košiciach. Roadshow nazvaná Spolu za zdravý a krásny úsme...
03.02.2018 13:23

Budúci scénografi pripravujú svoju prvú výstavu

Študenti odboru scénická dekoračná tvorba a reprodukčná maľba ŠÚV Košice chystajú svoju prvú výstavu s názvom Scénografia 1. V pondelok 5.2.2018 vo Výmenníku Brigádnická predstavia svoje práce verejnosti.