Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
07.09.2018 18:03

TRETÍ ROČNÍK VEDECKÉHO VEĽTRHU sľubuje netradičný a zaujímavý zážitok z vedy

Už o niekoľko dní, 14. septembra 2018, sa námestie NC Eurovea v Bratislave stane dejiskom 3. ročníka Vedeckého veľtrhu, na ktorom sa tentokrát predstaví približne 40 vystavovateľov.

Vedecký veľtrh prináša celodenný zábavný program pre deti a mládež, v rámci ktorého budú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Podujatie je určené najmä pre deti a mládež školského veku (6-18 rokov), no zaujímavé je aj pre učiteľov, rodičov a širokú verejnosť. Program veľtrhu je zameraný na povzbudenie záujmu slovenskej mládeže o význam vedy v každodennom živote a prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch.

Medzi vystavovateľmi budú mať svoje zastúpenie vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré vo svojich stánkoch návštevníkov presvedčia, že veda je všade okolo nás, a že je potrebná v každodennom živote.

„Som rád, že Vedecký veľtrh sa postupne stáva pravidelne organizovaným podujatím, ktoré prispieva k popularizácii vedy na Slovensku. Aj tohto roku sme zaregistrovali veľký záujem škôl, združení, klubov, ale aj firiem a organizácií, ktoré sa chceli zúčastniť Vedeckého veľtrhu ako vystavovatelia. Verím, že aj program tohto ročníka bude pestrý a zaujímavý pre všetkých návštevníkov bez ohľadu na vek" vyjadruje svoje presvedčenie Charles Peake, nositeľ myšlienky Vedeckého veľtrhu a zakladateľ n.o. VEDA NÁS BAVÍ.

Brány 3. ročníka Vedeckého veľtrhu sa slávnostne otvoria 14. septembra 2018 (piatok) o 9:30 hod.

Návštevníci veľtrhu sa môžu tešiť napríklad na rôzne ukážky z oblasti robotiky a elektrotechniky. Chýbať nebude prehliadka rôznych robotov, auto na vodíkový pohon, elektromobil, či formula. Oblasť chémie bude zastupovať niekoľko vystavovateľov, ktorí predvedú vizuálne efektné pokusy. Ani tohto roku sme nezabudli na návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o astronómiu. Za priaznivého počasia budú môcť pozorovať slnko, alebo si v planetárnej kopuli pozrieť zaujímavé filmy nielen o vesmíre.

Vo viacerých stánkoch natrafíte aj na populárnu skratku 3D; či už v súvislosti s 3D hlavolamami, 3D prezentáciami, virtuálnou realitou s 3D okuliarmi, alebo 3D tlačou, ktorú bude prezentovať niekoľko 3D tlačiarní, a tak sa budú môcť návštevníci oboznámiť s rôznymi typmi 3D tlače.

Okrem toho sa dozvedia ako si poskladať počítač a navrhnúť webovú stránku. Vedomosti a logiku si budú môcť všetci overiť pri logických úlohách a hrách spoločnosti Mensa Slovensko či neziskovej organizácie Veda nás baví. A to zďaleka nie je všetko...

Ani tohto roku nebude chýbať populárna dronová show a o zábavu sa postará aj kúzelník Talostan.

Vedeckým veľtrhom budú návštevníkov sprevádzať známi moderátori Richard Vrablec a Ivan Bindas alias Binďo.

Vedecký veľtrh v Bratislave organizuje nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Cieľom veľtrhu je hravou formou priblížiť vedu študentom a žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým.

"Vedecký veľtrh je jedným z podujatí, ktoré môže u detí v rannom veku vzbudiť záujem o vedu. Páči sa mi, že sem prichádzajú mladí ľudia, ale aj deti, ktoré nejedného vystavovateľa prekvapia svojimi znalosťami a vedomosťami. Mladí ľudia sú budúcnosťou krajiny a ja verím, že sú medzi nimi nádejní vedci, ktorí raz svojou prácou prispejú k vyššej kvalite nášho života" – povedal prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied.

Patrón Vedeckého veľtrhu: prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied Juraj Draxler, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR

Hlavní partneri: MATADOR HOLDING, a.s., MOBILE Swan, a.s.

Partneri: BIONT, a.s., BVS, a.s., CVTI SR, DANONE spol. s r.o., EUROVEA, PROMO ACTIVITY, s.r.o., SKYMOVE, s.r.o., Slovenské elektrárne, a.s., MSC – SUZUKI Slovensko, o.z., Západoslovenská energetika, a.s.FUSION, s.r.o.

Hlavní mediálni partneri: Best FM Rádio, TASR, Denník N

Súvisiace články

05.02.2018 17:21

Svetový deň bez mobilu je v tomto roku zameraný na vodičov a študentov

Nezodpovedné správanie vodičov, ktorí používajú mobilný telefón počas šoférovania, je jednou z tém 18. Svetového dňa bez mobilného telefónu. Pripadá na 6. februára, vo Francúzsku je program pripravený na 6.-8. februára.
utorok 08:50

Dotknite sa vedy naživo. Zážitkové centrum vedy Aurelium opäť otvorené

Od dnes, 26. mája 2020, bude opäť verejnosti prístupné Zážitkové centrum vedy Aurelium. Štvrtá fáza uvoľňovacích opatrení súvisiacich s pandémiou COVID-19 umožnila znovu otvoriť brány ZCV Aurelium pre verejnosť. Centrum vedy ...
11.12.2018 18:18

Talent. Objaviť ten svoj je šťastie pre každého aj pre celý svet

Kampaň #Objav svoj talent! vznikla ako slovenský komunitný projekt v rámci Európskeho týždňa odborných zručností. Ohlasom však kampaň prerástla aj študujúcich stredoškolákov, keď sa zapájali absolventi a podporovatelia talentov.