Späť na zoznam
Externé
Autor: Soňa Kaletová
23.11.2020 12:16

Turiec je súčasťou čarovnej knihy

Novovydaná fotopublikácia predstavuje čaro Turčianskej kotliny a jej nezameniteľného okolia. Úchvatné zábery zachytávajú krásu tohto kúska raja, v ktorom sa v minulosti prelievali vlny prehistorického mora. Viac než dvadsať slovenských fotografov, traja autori a redaktori v spolupráci s vydavateľstvom edície Čarovné Slovensko vytvorili jedinečnú publikáciu, prezentujúcu to najčarovnejšie, čo sa v Turci nachádza.

„Kvôli situácii, ktorej čelíme v týchto týždňoch, išiel cestovných ruch do úzadia. Preto hlavnou myšlienkou tejto fotopublikácie je podpora rozvoja turizmu v turčianskom kraji," hovorí fotograf a pilot Milan Paprčka.

Vydavateľstvo už od roku 2013 vydalo stovky titulov rôznych edícií na Slovensku, Česku a dokonca aj v Poľsku. V týchto dňoch poskytuje pre čitateľov unikátny Čarovný Turiec, ktorý reprezentujú čarovné fotografie impozantnej prírody, kultúrnych pozoruhodností a fotografie pestrej spleti koreňov národnej kultúry a folklóru.

Spoluautor knihy a manažér projektu Vladimír Híreš strávil pri príprave tejto knihy návštevami Turca celých šesť mesiacov. Jeho pocity a vzťah k tejto časti Slovenska opisuje takto: „Na každý deň strávený v tomto prekrásnom regióne som sa vždy priam tešil. Zažil som ho postupne vo všetkých farbách roka. Musím povedať, že Turiec je skutočným skvostom a srdcom Slovenska. Čarovná rieka Turiec so svojimi prítokmi a zákutiami tvorí ozajstnú turčiansku záhradku a tá je zo všetkých strán obkolesená vencom vysokých hôr Veľkej, Malej Fatry a Kremnických vrchov. Ale ešte úžasnejšie je, že všade stretávate srdečných a úžasných ľudí, ktorí sú na svoj Turiec hrdí a nosia ho vo svojom srdci."

Vyše tisíc štvorcových kilometrov tejto vysokými horami obkolesenej kotliny však pokrýva taká malebnosť, že to tu mnohí prezývajú „Turčianska záhradka". Ako pevné hradby celú oblasť Turca ohraničujú Kremnické vrchy, pohorie Žiar a fatranské hrebene. Nespútanosť doslova rozprávkovej krajiny pretínajú údolia cez Národné parky v Malej i Veľkej Fatre. Z Martinských Holí sa mest Martin javí ako uzavreté mestečko v krajine zázrakov. Jazero neďaleko obce Šútovo dýcha prímorskou atmosférou. Vodné plochy, v ktorých sa ukrýva tichý život, sa prostredníctvom čarovných záberov zdajú akoby namaľované na obraze. O tomto všetkom a ešte čosi viac, je kniha Čarovný Turiec.

„Čitateľ zažije prostredníctvom listovania si tejto knihy nielen prírodnú nespútanosť, ale aj ľudovú architektúru a históriu kraja v čarovnom svete Turca. Pre tých, ktorí nemajú možnosť získať hotovú knihu, poskytujeme online listovač, kde si môžu prelistovať a detailne pozrieť každú čarovnú stranu," dodáva Andrea Farkašová, média manažérka.

Online listovač: www.cbs.sk
 

Zdroj text: Mgr. Andrea Farkašová Manažérka múzea, média manažérka

Zdroj foto: Mgr. Andrea Farkašová Manažérka múzea, média manažérka

Súvisiace články

15.11.2019 11:28

Veľký prieskum: Ako sú na tom deti a technológie?

Elektronické zariadenia sú neoddeliteľnou súčasťou našej doby. Sú praktické, užitočné aj zábavné. Prístup k nim majú čoraz mladšie deti. Máme čísla, ktoré prezrádzajú, koľko detí do päť rokov má prístup k mobilom, tabletom či p...
23.09.2019 08:59

Škola v prírode? Už len s Wachumbou!

"Ďakujeme za veľmi príjemný týždeň strávený v ŠvP. My aj naši žiaci sme boli spokojní, všetko sa nám páčilo, ubytovanie, strava, animátori, ústretovosť personálu. Ešte raz veľká pochvala."
15.07.2019 08:34

Falošný profil na sociálnej sieti láka od dievčat nahé fotografie, aj o tom je nový slovenský film Kto je ďalší?

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší? Aktuálna filmová snímka je nakrútená podľa skutočných aj keď kontroverzných príbehov. Ako námet slúžila aj reálna instagramov...