Späť na zoznam
Externé
Autor: Soňa Kaletová
15.12.2020 10:35

Turisti a cykloturisti v Malej Fatre sa dočkajú podrobnej turistickej mapy

Jeden z najnavštevovanejších národných parkov sa dočká svojej aktualizovanej turistickej mapy. Legendárne zeleno-žlté mapy majú už viac než 72 ročnú tradíciu.

Kolektív kartografov sa rozhodol aktualizovať územie Národného parku Malá Fatra, a tak vytvoriť podrobnú turistickú mapu. Každému turistovi či návštevníkovi národného parku môže byť mapa nápomocná práve pre rôzne tipy na výlety. „Keďže turisti vyhľadávajú v Malej Fatre čo najpodrobnejšie informácie, túto mapu spracúvame v mierke 1:25 000, ako jednu z mála. Územie je tak prehľadnejšie, podrobnejšie a dá sa z neho lepšie vyčítať zaujímavá atrakcia alebo priebeh samotnej turistickej trasy," hovorí vydavateľ máp a letec Milan Paprčka.

Počas aktualizácie turistickej mapy sa všetky informácie a mapové dáta získavajú priamo v teréne. Manažér projektu Pavol Suchár pracuje na aktualizácii mapy štyri mesiace. „V rámci aktualizácie spolupracujem najmä z miestnymi samosprávami, podnikateľmi v cestovnom ruchu a tiež miestnymi turistickými organizáciami. Častokrát sú to ale aj individuálni nadšenci, pre ktorých je tento región naozaj srdcovou záležitosťou a s hrdosťou pomáhajú spresňovať údaje v našich mapách a aj vďaka ním sa väčšinou znovuobjavia už zabudnuté miesta alebo opravia históriou zdeformované názvy," spresňuje Suchár.

Aktualizovanie turistických trás je uskutočnené formou spolupráce s Klubom slovenských turistov. Množstvo turistov sa venuje aj cyklistike a zase viacerí cyklisti obľubujú aj turistiku. Tým, že vznikali požiadavky od partnerov, samotných turistov a cyklistov, sa výrobcovia rozhodli doplniť aj cyklotrasy do turistických máp. Preto od roku 2017 nadviazali spoluprácu aj so Slovenským cykloklubom (SCK). V súčasnosti každú vydanú turistickú mapu korektúruje SCK, aby boli cyklotrasy aktuálne. Tak má mapa vyššiu pridanú hodnotu ako aj pre turistu, tak aj pre cyklistu.

V Národnom parku Malá Fatra sa nachádza nespočetné množstvo tipov na výlet či turistiku. 1709 metrov meria najvyšší vrch Veľký Kriváň a láka turistov z celého Slovenska nielen v lete, ale i zime. Úchvatná Vrátna dolina, rodisko slovenskej legendy Juraja Jánošíka či tiesňavy sú ideálnym miestom pre oddych, spoznávanie a načerpanie energie. „Sám pochádzam z Kysúc, takže pohorie Malej Fatry je mojim takpovediac domovským pohorím, ktoré som pravidelne navštevoval od detských rokov s rodičmi, cez dospievanie s kamarátmi až po výlety s vlastnou rodinou. Napriek tomu a vďaka tejto práci, stále znovu objavujem nové úžasné pohľady a inšpirácie na ďalšie chvíle strávené v nádhernej prírode. Možno aj preto, že teraz sa v tejto prírode pohybujem v každom čase a počasí, čo v spojení s prebiehajúcou jeseňou a nastupujúcou zimou umožňuje vidieť región Malej Fatry v plnej nádhere a rozmanitosti, tak ako ho poznajú len miestni obyvatelia. Všetkým môžem len vrelo odporučiť, nenechávajme si cestovanie len na letné a slnečné dni, každý čas a počasie má svoj neopakovateľný pôvab a prinesie potešenie a poznanie počas celého roka," hovorí Pavol Suchár.

Fotografie k turistickej mape na stiahnutie: uschovna.cz
Audionahrávka vydavateľa mapy na stiahnutie: uschovna.cz

Zdroj text: Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Zdroj foto: Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Súvisiace články

21.02.2018 12:25

Slovenčina žije aj v metropole EÚ - vďaka systému Európskych škôl

Slovenský jazyk žije aj v Bruseli, kde deti slovenských úradníkov z inštitúcií EÚ a deti slovenských diplomatov majú šancu vzdelávať sa v materčine v rámci systému Európskych škôl (EŠ). Uviedla to pre TASR učiteľka slovenčiny K...
29.05.2018 08:35

V Prešove vyhlásili krajskú súťaž stredoškolských časopisov

Tvorivé novinárske tímy zo stredných škôl Prešovského kraja sa môžu zapojiť už do 6. ročníka Súťaže stredoškolských časopisov. Tú každoročne organizuje Prešovský samosprávny kraj (PSK), Regionálna organizácia Slovenského syndik...
31.08.2018 19:22

Na robotickej olympiáde v Mexiku zožal slovenský tím veľký úspech

Pätica slovenských stredoškolákov, ktorá v Mexiku súťažila na medzinárodnej robotickej olympiáde, má už dobojované. A čo je najlepšie, náš tím neobišiel na tohtoročnej FIRST Global naprázdno. Študenti získali 18. augusta prestí...