Späť na zoznam
Externé
Autor: Soňa Kaletová
15.12.2020 10:35

Turisti a cykloturisti v Malej Fatre sa dočkajú podrobnej turistickej mapy

Jeden z najnavštevovanejších národných parkov sa dočká svojej aktualizovanej turistickej mapy. Legendárne zeleno-žlté mapy majú už viac než 72 ročnú tradíciu.

Kolektív kartografov sa rozhodol aktualizovať územie Národného parku Malá Fatra, a tak vytvoriť podrobnú turistickú mapu. Každému turistovi či návštevníkovi národného parku môže byť mapa nápomocná práve pre rôzne tipy na výlety. „Keďže turisti vyhľadávajú v Malej Fatre čo najpodrobnejšie informácie, túto mapu spracúvame v mierke 1:25 000, ako jednu z mála. Územie je tak prehľadnejšie, podrobnejšie a dá sa z neho lepšie vyčítať zaujímavá atrakcia alebo priebeh samotnej turistickej trasy," hovorí vydavateľ máp a letec Milan Paprčka.

Počas aktualizácie turistickej mapy sa všetky informácie a mapové dáta získavajú priamo v teréne. Manažér projektu Pavol Suchár pracuje na aktualizácii mapy štyri mesiace. „V rámci aktualizácie spolupracujem najmä z miestnymi samosprávami, podnikateľmi v cestovnom ruchu a tiež miestnymi turistickými organizáciami. Častokrát sú to ale aj individuálni nadšenci, pre ktorých je tento región naozaj srdcovou záležitosťou a s hrdosťou pomáhajú spresňovať údaje v našich mapách a aj vďaka ním sa väčšinou znovuobjavia už zabudnuté miesta alebo opravia históriou zdeformované názvy," spresňuje Suchár.

Aktualizovanie turistických trás je uskutočnené formou spolupráce s Klubom slovenských turistov. Množstvo turistov sa venuje aj cyklistike a zase viacerí cyklisti obľubujú aj turistiku. Tým, že vznikali požiadavky od partnerov, samotných turistov a cyklistov, sa výrobcovia rozhodli doplniť aj cyklotrasy do turistických máp. Preto od roku 2017 nadviazali spoluprácu aj so Slovenským cykloklubom (SCK). V súčasnosti každú vydanú turistickú mapu korektúruje SCK, aby boli cyklotrasy aktuálne. Tak má mapa vyššiu pridanú hodnotu ako aj pre turistu, tak aj pre cyklistu.

V Národnom parku Malá Fatra sa nachádza nespočetné množstvo tipov na výlet či turistiku. 1709 metrov meria najvyšší vrch Veľký Kriváň a láka turistov z celého Slovenska nielen v lete, ale i zime. Úchvatná Vrátna dolina, rodisko slovenskej legendy Juraja Jánošíka či tiesňavy sú ideálnym miestom pre oddych, spoznávanie a načerpanie energie. „Sám pochádzam z Kysúc, takže pohorie Malej Fatry je mojim takpovediac domovským pohorím, ktoré som pravidelne navštevoval od detských rokov s rodičmi, cez dospievanie s kamarátmi až po výlety s vlastnou rodinou. Napriek tomu a vďaka tejto práci, stále znovu objavujem nové úžasné pohľady a inšpirácie na ďalšie chvíle strávené v nádhernej prírode. Možno aj preto, že teraz sa v tejto prírode pohybujem v každom čase a počasí, čo v spojení s prebiehajúcou jeseňou a nastupujúcou zimou umožňuje vidieť región Malej Fatry v plnej nádhere a rozmanitosti, tak ako ho poznajú len miestni obyvatelia. Všetkým môžem len vrelo odporučiť, nenechávajme si cestovanie len na letné a slnečné dni, každý čas a počasie má svoj neopakovateľný pôvab a prinesie potešenie a poznanie počas celého roka," hovorí Pavol Suchár.

Fotografie k turistickej mape na stiahnutie: uschovna.cz
Audionahrávka vydavateľa mapy na stiahnutie: uschovna.cz

Zdroj text: Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Zdroj foto: Mgr. Andrea Farkašová, Manažérka múzea, media manažérka

Súvisiace články

26.05.2020 08:50

Dotknite sa vedy naživo. Zážitkové centrum vedy Aurelium opäť otvorené

Od dnes, 26. mája 2020, bude opäť verejnosti prístupné Zážitkové centrum vedy Aurelium. Štvrtá fáza uvoľňovacích opatrení súvisiacich s pandémiou COVID-19 umožnila znovu otvoriť brány ZCV Aurelium pre verejnosť. Centrum vedy ...
08.05.2018 20:19

Svet maľovaný nohami - nová výstava v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči

Aký je svet ... maľovaný nohami? Odpovedia vám v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči, ktoré aktuálne prináša výstavu hendikepovanej maliarky Pavlíny Csápaiovej – Triščovej, prostredníctvom ktorej zistíte, že aj ten Svet maľovan...
22.03.2018 12:38

Sieťoví odborníci sú v IT žiadaní

Odborníkov v oblasti počítačových sietí dnes potrebujú tak malé a stredné podniky, ako aj veľké nadnárodné spoločnosti. Budúcich profesionálov aktuálne preverila celoslovenská súťaž. Zúčastnilo sa jej takmer sto jednotlivcov z...