Späť na zoznam
Externé
Autor: UCN
12.01.2018 19:00

V roku 2017 hľadali školy vyše 3-tisíc zamestnancov

...nájsť ich je stále zložitejšie.

Počet voľných pracovných ponúk do slovenských škôl stúpol vlani oproti roku 2016 o 43 percent. Vyriešiť problém s nedostatkom pedagógov je však náročný, počet uchádzačov o takúto prácu totiž každý rok klesá. 

Portál Edujobs.sk zhŕňa pracovné ponuky v slovenskom školstve na jedno miesto. Štatistiky z roku 2017 pritom poukazujú na to, že práve vlani bola tá pomyselná „kopa" voľných pracovných ponúk v školstve vôbec najväčšia. Oproti predošlému obdobiu totiž stúpol počet inzerátov o viac ako tisíc. 

Chcete sa uplatniť v školstve? Teraz je tá najlepšia príležitosť

3350. Presne toľko pracovných ponúk uverejnili slovenské školy na portáli Edujobs.sk v roku 2017. Ako sa však ukázalo, množstvo z nich narazilo na hlavný problém dnešného trhu práce – nízky počet uchádzačov. O súčasnej situácii sa v médiách píše veľa. Nezamestnanosť klesla na historické minimum, čo spôsobuje, že zamestnávatelia majú stále väčší problém zohnať vhodných ľudí na voľné pracovné miesta. 

Počet pracovných ponúk slovenských škôl v jednotlivých rokoch
2015 1649
2016 2342
2017 3350
Zdroj: Edujobs.sk

V slovenskom školstve to však platí dvojnásobne. Práca pedagógov je v súčasnosti považovaná za neatraktívnu. Výkričníkom môže byť najmä skutočnosť, keď nízky záujem o túto prácu vidíme aj na absolventoch vysokoškolských učiteľských či pedagogických odborov.

Spojenie súčasnej situácie s nedostatkom pracovníkov na trhu práce a (ne)atraktivity slovenského školstva spôsobil, že v roku 2017 bola podľa Edujobs.sk vôbec najnižšia odozva na voľné miesta. Na jednu pracovnú ponuku totiž zareagovalo v priemere iba necelých 8 uchádzačov. Pre porovnanie, v roku 2016 to bolo 12 reakcií a ešte rok predtým dostala škola s jednou pracovnou ponukou takmer 16 životopisov.  

Priemerný počet reakcií na jednu ponuku v jednotlivých rokoch
2015 15,87
2016 12,02
2017 7,83
Zdroj: Edujobs.sk

Takmer tisíc škôl hľadalo v roku 2017 nového zamestnanca

V roku 2015 uverejnilo voľnú pracovnú ponuku na web vyše 560 škôl. V roku 2017 sa tento počet rozrástol až na 941 inštitúcií. Z tohto dôvodu preto môžeme usúdiť, že nedostatok učiteľov nie je problémom len „vyvolených" školských zariadení. Medzi tých, čo potrebujú zohnať a zaujať uchádzačov o prácu, sa tak zaraďuje stále viac škôl. 

Počet inzerujúcich škôl
2015 567
2016 760
2017 941
Zdroj: Edujobs.sk

Najväčší dopyt je po učiteľoch druhého stupňa základných škôl

Dáta zo spomínaného portálu tiež ukázali, že najčastejšie inzerujúcimi zamestnávateľmi sú práve základné školy. Dopyt po učiteľoch druhého či prvého stupňa bol tak v roku 2017 vôbec najväčší spomedzi všetkých pozícií. Záujem bol najmä o učiteľov angličtiny, slovenčiny, nemčiny, matematiky či informatiky.  

Pozície, na ktoré sa v roku 2017 hľadali zamestnanci najčastejšie
Učiteľ/ka 2. stupňa ZŠ 644
Učiteľ/ka 1. stupňa ZŠ 392
Učiteľ/ka SŠ 382
Učiteľ/ka MŠ 286
Učiteľ/ka ZUŠ 102
Zdroj: Edujobs.sk

Bohužiaľ, aj tu platí, že dopyt uchádzačov po takýchto pozíciách nie je vôbec oslnivý. Bez ohľadu na aprobáciu totiž na pozíciu učiteľa 2. stupňa zareagovalo v priemere iba 7 uchádzačov. Pri pozícii učiteľa 1. stupňa to bolo dokonca v priemere iba 5 uchádzačov, ktorých ponuka zaujala natoľko, aby škole poslali svoj životopis. 

Pozícia sekretárky lákala omnoho viac

Takýto nízky priemerný počet reakcií však nebol pri všetkých školských pozíciách. Najvyhľadávanejšou pracovnou ponukou z pohľadu uchádzačov sa stala pozícia sekretárky s priemerným počtom až 91 reakcií na jednu ponuku. V tomto prípade je však nutné podotknúť, že nejde o pedagogickú pozíciu.

TOP 10 pozícií s najvyšším počtom reakcií na 1 pracovnú ponuku
Sekretárka riaditeľa 91
Učiteľ/ka 2. stupňa ZŠ - dejepis, občianska náuka, slovenský jazyk a literatúra 53
Učiteľ/ka SŠ - psychológia, etická výchova, telesná výchova 45
Tajomník/čka 43
Učiteľ/ka SŠ - slovenská jazyk, občianska náuka 42
Informátor/ka 42
Učiteľ/ka SŠ - nemecký jazyk, slovenský jazyk, španielsky jazyk 37
Učiteľ/ka 2. stupňa ZŠ - dejepis, biológia, slovenský jazyk a literatúra 36
Učiteľ/ka SŠ - biológia, občianska náuka, telesná výchova 33
Učiteľ/ka 2. stupňa ZŠ - telesná výchova, občianska výchova, slovenský jazyk a literatúra 31
Zdroj: Edujobs.sk

 
Čo sa týka učiteľov, najväčší záujem bol najmä o aprobácie ako dejepis, občianska náuka, slovenský jazyk a literatúra či telesná výchova. Omnoho nižší záujem už bol o pozície pedagógov predmetov ako chémia, matematika či fyzika. Nájsť učiteľov na takéto predmety sa preto v roku 2017 javilo ako omnoho náročnejšie. 
Najnedostatkovejšia je Bratislava

Štatistiky ukázali, že takmer polovica pracovných pozícií v slovenskom školstve bola v minulom roku v Bratislave. Najľudnatejšie mesto na Slovensku má s učiteľmi problém už dlhodobo. Pravdou však je, že portál Edujobs.sk eviduje pribúdajúce problémy aj v ostatných regiónoch. 

Spomínaný web eviduje každoročne najväčšie množstvo pracovných ponúk počas leta. Vtedy sa školy snažia nájsť učiteľov na nový školský rok. Pravdou však je, že niektoré z nich majú tieto pracovné ponuky zverejnené dodnes, pretože stále nenašli vhodného kandidáta.  

Mestá s najväčším počtom ponúk
Bratislava 1502
Trnava 114
Senec 88
Košice 80
Malacky 78
Zdroj: Edujobs.sk

Predpoveď na rok 2018 pritom nie je vôbec oslňujúca. Odborníci očakávajú, že problém s nedostatkom učiteľov sa bude ešte zvyšovať. Môže za to najmä skutočnosť, v školách je pomerne veľké množstvo učiteľov v dôchodkovom veku. Vyučujúci budú navyše stále potrebnejší aj vďaka demografickej krivke. Môžeme totiž vidieť, že na vysoký počet detí nestačia ani súčasné kapacity materských škôl.

Nikola Richterová, PR v spoločnosti Profesia
 

Súvisiace články

20.05.2020 09:44

NÁRODNÁ ZOO BOJNICE ZÍSKALA MLADÉHO SAMCA TAKINA ZLATÉHO

Na základe požiadavky Zoo Liberec bol minulý týždeň skoordinovaný transport dvoch jedincov takina zlatého (Budorcas taxicolor bedfordi). Bojnická zoo transportovala 10 ročného samca Fošana do nemeckej Zoo Halle, kde ho čaká zar...
26.02.2019 07:58

Do Banskej Štiavnice opäť prídu filmári,

na Starom zámku budú natáčať Drakulu