Späť na zoznam
Externé
Autor: Soňa Kaletová
21.12.2020 16:16

Výstava Odvrátená strana Slovenska v SNM

Otvorenie novej výstavy s autorským sprievodom online
Slovenské národné múzeum, v spolupráci s prírodovedcom, fotografom a dokumentaristom Tomášom Hulíkom, pripravilo výstavu o súčasnom stave kultúrneho a prírodného dedičstva na Slovensku – Odvrátená strana Slovenska. Slávnostné otvorenie online, spojené s autorským sprievodom výstavou, bolo možné sledovať na YouTube Slovenské národné múzeum / SNM a na Facebooku inštitúcie dňa 17. decembra 2020 o 17.00 h.

Slovensko vie byť čarovné. Naši predkovia po stáročia pretvárali podobu krajiny. Ľudia si postupne z okolitej prírody brali čoraz viac. Krajec, ktorý sme si zo svojho okolia napokon odkrojili spôsobil, že Slovensko má dnes aj svoju odvrátenú tvár.

Výstavnému projektu v Slovenskom národnom múzeu predchádzalo desať rokov práce autora na rovnomennom filmovom dokumente. „Výstava prostredníctvom 230 fotografií , ortofotomáp a faktografického materiálu ukazuje stav krajiny, kde totalitný režim zanechal stopy na stave životného prostredia, hmotnej kultúry, ale aj v myslení ľudí a vedomí celej spoločnosti. Toto dedičstvo je tak veľké, že sme ho ani tridsať rokov po Nežnej revolúcii nedokázali eliminovať," hovorí autor výstavy Tomáš Hulík.

Konfiškácie pôdy, majetku a znárodnenie po roku 1948 popretŕhali vzťahy človeka k dedovizni, vlastnej roli, chalupe, obci, ako aj k pamiatkam, ktoré si predkovia po stáročia odovzdávali z generácie na generáciu. Živelný rozmach industrializácie v 50. rokoch 20. storočia spôsobil závažné environmentálne záťaže životného prostredia.

Vyrástli betónové monumenty v štýle socialistického realizmu. Vzniklo aj množstvo unikátnych architektonických diel, ale náš vzťah k nim je rozpačitý. Vysoké prevádzkové náklady a nevyhovujúce technológie veľkorysých realizácií bránia ich súčasnému využitiu. Chátrajú a stávajú sa korisťou developerov. Pamiatky našej viac ako tisícročnej histórie zasiahli rovnaké dejinné zvraty. Rodové sídla šľachty – hrady, zámky a kaštiele, sa bez svojich majiteľov stali predmetom drancovania, sídlami polepšovní, starobincov a skladov jednotných roľníckych družstiev. Novú nádej nepriniesli ani reštitúcie po roku 1989. V podobnej situácii sa nachádza aj kultúrne dedičovo v rukách štátu. Každá štvrtá národná kultúrna pamiatka je v súčasnosti narušená či v dezolátnom stave. Pôvodné slovenské dediny, osady a lazy vymierajú. V krajine minerálnych žriedel dochádza k devastácii vzácnych kúpeľných objektov.

V súčasnosti pokračujeme v negatívnych tendenciách systémom – po nás potopa. Väčšinu potravín dovážame, teda nechováme a nepestujeme. Ornú pôdu, pasienky a lesy meníme na stavebné parcely. Ničíme vzácne biotopy a prirodzené prostredie chránených druhov. Suroviny vyvážame do zahraničia a hotové výrobky dovážame späť. Konzumujeme, znečisťujeme a vo veľkom hromadíme odpad.

Odvrátená strana Slovenska je príbehom o tom, čo sme zdedili, stratili a čo na tomto našom Slovensku vlastne všetci robíme. Toto dedičstvo nás poznačilo viac, než sme si schopní priznať. Jeho stopy sú všade okolo a predovšetkým v nás.

„Výstava Tomáša Hulíka je smutným obrazom súčasnosti. Ukazuje náš vzťah k prírodným i kultúrnym pamiatkam a spôsob, ako sa staviame k najväčším hodnotám našich predkov. Je nesmierne poučná pre nás všetkých. Budem rád za každého návštevníka, v ktorom vyvolá emócie a odhodlanie tento stav zvrátiť", uviedol generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Výstavný projekt v sídelnej budove SNM v Bratislave, doplnený o rovnomenný filmový dokument a niekoľko zbierkových predmetov z múzeí SNM i od súkromných zberateľov, je možné v bežnom prevádzkovom režime múzea navštíviť od 17. decembra 2020 do 23. mája 2021.

Zdroj text: Zuzana Vášáryová, vedúca Centra múzejnej komunikácie

Zdroj foto: Zuzana Vášáryová, vedúca Centra múzejnej komunikácie

Súvisiace články

07.10.2017 11:51

Východ Slovenska prejavil o súťaž Roadshow veľký záujem

Včera sa skončil prvý týždeň putovnej časti Roadshow 2017 - súťaže, ktorú pripravil a realizuje Úrad vlády SR pre študentov stredných škôl s cieľom priblížiť mladým ľuďom tematiku podpory eurofondov a inšpirovať ich v príprave ...
30.06.2017 08:27

Do projektu zdravej výživy „Viem, čo zjem“ sa zapojili tisíce žiakov základných škôl

Vytúžený koniec školského roka je už tu. Žiaci sa naučili množstvo nových vedomostí a  v tomto školskom roku sa navyše priučili aj zásadám zdravej výživy. Až stovka základných škôl bola súčasťou prvého ročníka projektu „Viem, č...
22.04.2020 09:40

Čaká vás nakupovanie obuvi pre dieťa cez internet? Dodržte tieto pravidlá a vhodnú veľkosť či strih neminiete.

Nakupovanie obuvi pre dieťa možno predstavuje pre niektorých rodičov určitú výzvu, no častokrát tieto pocity prežívame zbytočne. Ak si človek osvojí pár dobrých rád, ide to hravo aj cez internet.