Blog
0

„Grafiky a ešte niečo navyše“

„Grafiky a ešte niečo navyše“ je názov najnovšej výstavy v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch.

Autorom vystavovaných diel je Novozámčan, povolaním lekár, Branislav Kunčák, ktorý sa popri svojej práci venuje výtvarnému umeniu. Očarila ho grafika a to najmä linoryt: „Ani neviem, či si grafiky našli mňa, alebo ja grafiky …“.
Braňo Kunčák sa grafickej tvorbe venuje už takmer desaťročie.

Od kurátorky výstavy Eriky Vojčiakovej sa dozvedáme, že Braňo Kunčák mal prvýkrát možnosť svoje grafiky vystaviť na samostatnej výstave v roku 2019 v Regionálnom osvetovom stredisku v Nových Zámkoch. V roku 2020 získal za grafickú tvorbu hlavnú cenu 57. ročníka celoštátnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum.
Jeho námetmi sú momenty z jeho života, ktoré často sám komentuje textom, ktorý typicky priamo vkladá do obrazu, pričom komentár je skoro vždy vtipným odľahčením situácie, niekedy aj čierny humor.

K zaujímavostiam výstavy patria kresby, ktoré pochádzajú z prvej a druhej vlny pandémie, kedy aj sám autor ochorel na covid a bol viac krát v karanténe. Kresby zachytávajú zážitky, pocity a myšlienky z týchto období. Sú teda výtvarnou reflexiou toho, čo sa týka v poslednej dobe bytostne aj nás všetkých. Kresby sú zrealizované ceruzkou, tenkou fixkou a sú kolorované farebnými ceruzkami alebo temperkami.
Vernisáž výstavy sa konala dňa 16.augusta, za dodržania protiepidemických opatrení Slávnostnú atmosféru podujatia umocnil Robert Virág hrou na klavíri.

Výstavu, ktorú si môžeme pozrieť do konca septembra 2021, vo svojom príhovore veľmi kladne ohodnotila aj Helena Bohátová, riaditeľka Knižnice Antona Bernoláka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu