Z domova
0

Gröhling: Očkovanie je najlepšie riešenie, ktoré máme a verím, že tretiu vlnu spoločne zvládneme

Otvorené školy udrží čo najvyššia miera zaočkovanosti. Na Slovensku je počet zaočkovaných učiteľov, odborných zamestnancov a nepedagogických zamestnancov v školstve na úrovni 66 percent. Z celkového počtu 128-tisíc zamestnancov v školstve sa tak pre očkovanie rozhodlo približne 84 500 pracovníkov.

„Ďakujem veľmi pekne všetkým zamestnancom v školstve, ktorí sa zaočkovali, keď sme ponúkali prioritné očkovanie učiteľov cez rezort školstva, alebo využili možnosť vakcinácie klasicky cez čakáreň,“ ocenil minister školstva Branislav Gröhling.

V každom okrese je zaočkovaná viac ako polovica zamestnancov škôl. Výnimkou je iba Kysucké Nové Mesto, kde je ich podiel nateraz 49 %. Vyplýva to z údajov, ktoré rezortu školstva poskytlo NCZI z dát k 30. júlu tohto roka.

Najvyššiu zaočkovanosť učiteľov a zamestnancov škôl majú okresy Dunajská Streda (77 %), Šaľa (73 %), Bratislava (72 %) a Myjava (71 %). Nasledujú okresy Trnava, Komárno, Dolný Kubín a Prešov (70 %). Tesne nad polovicou sú Detva (54 %), Gelnica (55 %), Čadca (55 %) a Ilava (56 %).

Keďže epidemiológovia upozorňujú, že intenzita tretej vlny pandémie bude závisieť od rozhodnutia čo najväčšieho počtu ľudí pre vakcináciu, minister Gröhling zároveň odporúča nezaočkovaným školským zamestnancom, aby využili možnosť vakcinácie: „Dve tretiny vašich kolegov sa zaočkovali. Spolu s nimi aj 2 milióny Slovákov a 2 miliardy ľudí na svete. Vidíte lepšie riešenie? Ja nie, pretože som jednoznačne presvedčený, že je to najlepší postup, aký máme k dispozícii. Verím, že spoločne tretiu vlnu zvládneme.“

Je zrejmé, že práve školskí zamestnanci môžu byť ohrození šíriacim sa delta variantom koronavírusu kvôli častému kontaktu s veľkým počtom žiakov, prípadne tiež pre vyšší vek. Očkovaním tak ochránia nielen seba, ale prispejú k zníženiu šírenia vírusu a pomôžu urobiť školy bezpečnými pre všetkých.

Minister školstva Branislav Gröhling odštartoval ministerskú kampaň po Slovensku s názvom „Za otvorené školy“, ktorej cieľom je v predstihu pred začiatkom školského roka prezentácia výhod očkovania a povzbudenie ľudí v záujme čo najviac minimalizovať zatváranie škôl. Maratón stretnutí sa začal v Bratislavskom kraji. Okrem stretnutia so zriaďovateľmi minister školstva absolvuje stretnutia s rôznymi študentskými organizáciami, odborovými, profesnými a školskými organizáciami a takisto k 16. augustu zriadi aj ministerské call-centrum. Všetkými týmito krokmi sa rezort snaží zabezpečiť čo najbezpečnejšie školské prostredie.

Tags:

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu