Z domova
0

Gröhling: Pomôžeme rodičom a samosprávam. Na nové miesta v materských školách vyčleníme 5 miliónov eur

Ministerstvo školstva chce pomôcť rodičom aj samosprávam, a preto poskytne finančnú pomoc päť miliónov eur na zabezpečenie miest pre päťročné deti, ktoré v septembri nastupujú do materských škôl. Cieľom je poskytnúť predškolákom potrebnú starostlivosť aj v tých obciach a mestách, ktoré nedokázali vytvoriť dostatočné kapacity pre povinné predprimárne vzdelávanie.

V septembri nastúpia do materských škôl všetky deti, ktoré dovŕšili päť rokov svojho veku. Povinné predprimárne vzdelávanie schválila ešte predošlá vláda v roku 2019. Samosprávy mali teda dva roky, ktoré mali využiť na prípravu budovania kapacít.  Napriek tomu si je ministerstvo školstva vedomé, že niektoré mestá a obce by mohli mať problém s potrebnými kapacitami pre predškolákov.

Rezort preto samosprávam pomôže so zabezpečením miest v materských školách sumou päť miliónov eur. „Povinné predprimárne vzdelávanie znižuje mieru opakovania ročníka, znižuje predčasné ukončenie školskej dochádzky a najmä napomáha deťom. Taktiež im pomôže pripraviť sa a uspieť na základnej škole, zlepšuje ich sociálne a emocionálne zručnosti. Preto jeho zavedenie vo veku od piatich rokov dieťaťa podporujeme a považujeme za správne,“ zdôraznil minister školstva Branislav Gröhling.

Ministerstvo školstva na pomoc rodičom a samosprávam vyhlási rozvojový projekt „Predškoláci“ v hodnote dva milióny eur. Tieto financie budú môcť zriaďovatelia použiť na vybavenie nových tried a priestorov pre povinné predprimárne vzdelávanie. Pôjde najmä o učebné pomôcky a didaktické hračky, ale tiež nábytok či vybavenie kúpeľní a spální. Na jednu novú triedu vyjde približne 10-tisíc eur.

Ďalšie tri milióny eur poskytne ministerstvo školstva samospráve na pokrytie personálnych nákladov v približne 200 nových triedach materských škôl v období od septembra do decembra 2021. Vzhľadom na spôsob výpočtu podielových daní totiž mestá a obce ešte nebudú mať na účtoch dostatočné zdroje na zabezpečenie povinného predprimárneho vzdelávania.

„Takto chceme pomôcť najmä rodičom, aby sme vytvorili dostatok miest pre ich deti v materských školách,“ dodal šéf rezortu školstva B. Gröhling.

V nasledujúcich rokoch ministerstvo školstva podporí samosprávy v ďalšom rozširovaní kapacít materských škôl z prostriedkov vyčlenených v Pláne obnovy v objeme 110 miliónov eur a vďaka financiám z eurofondov.

O ďalšom rozšírení kapacít pre povinné predprimárne vzdelávanie aktuálne rokuje aj Národná rada SR. Ak parlament schváli poslanecký návrh novely školského zákona, v lokalitách s nedostatkom kapacít materských škôl budú môcť obce a mestá ponúknuť rodičom predškolákov aj iné priestory (napríklad triedy základných škôl). Podmienkou ich prevádzky však bude súhlas RÚVZ a príslušného orgánu miestnej štátnej správy v školstve.

Vzdelávať predškolákov by následne mohli aj registrované nesieťové zariadenia. Podmienkou by boli vyhovujúce priestory schválené RÚVZ, kvalifikovaný personál a výchovno-vzdelávací proces v súlade so Štátnym vzdelávacím programom.

Obe možnosti navrhované v zákone sú prechodné a počíta sa s ich platnosťou do 31. augusta 2024.

Tags: ,

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu