Blog
0

Hradisko Valy láka návštevníkov v každom ročnom období

Hradisko Valy patrí k známym turistickým atrakciám obce Bojná, nachádzajúcej sa v južnej časti Považského Inovca a sčasti na Nitrianskej pahorkatine, v údolí potoka Bojnianka, v okrese Topoľčany.

Návštevníci Hradiska  majú možnosť zažiť históriu na vlastné oči. Cestou k vstupnej bráne Hradiska, a aj v jeho samotnom priestore, nás sprevádzajú atmosféru podkresľujúce drevené sochy.

Po prejdení vstupnou bránou Hradiska sa ocitneme v zrekonštruovanej dedinke s drevenými obydliami, do ktorých môžeme vstúpiť a živo si predstaviť, ako žili naši predkovia.

Rozsiahly archeologický výskum, vykonávaný Archeologickým ústavom SAV v Nitre , ktorý začal  v roku 2007, prináša mnoho zaujímavých poznatkov o živote obyvateľov tohto hradiska.

Bolo odkrytých viacero základov obydlí a výrobných dielní niekdajších obyvateľov. Časť artefaktov z hradiska Valy patrí do obdobia rozkvetu Pribinovho Nitrianskeho kniežatstva. Nálezy dokladajú kresťanskú vieru obyvateľov. Našli sa tu aj pozlátené plakety so sakrálnymi motívmi, bronzový zvon, kovania s motívom kríža a i. K zaujímavým artefaktom dokazujúcim, že na hradisku Valy žili aj obyvatelia vyšších spoločenských vrstiev patria náušnice a závesky. Z  nálezov vyplýva, že Hradisko Valy bolo v minulosti dôležitým výrobným, obchodným a misijným strediskom a sídlom slovanskej spoločenskej elity.

Pre tých, ktorí si  návštevu Hradiska Valy ešte len plánujú, prinášame pár aktuálnych fotografií.

text a foto: PaedDr.Helena Rusnáková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu