Späť na zoznam
Materské školy
Autor: UCN
09.05.2017 09:22

Ako sme mrkvičkovali

Občianske združenie Zalužka v spolupráci so Základnou a materskou školou v Zalužiciach zorganizovali pre žiakov prvého stupňa a škôlkarov čítanie s p. Mrkvičkom, ktorý zážitkovou formou predstavuje knihy detskému čitateľovi.

Foto: PaedDr. Anna Fejková

Po predĺženom víkende sa mladší i starší žiaci vrátili ráno do školy. Čo však netušili, bolo, že na nich už čaká pán Mrkvička s plným batohom kníh.

Žiaci prvého stupňa netrpezlivo čakali, čo sa bude diať, keď sa pred nich postavil cudzí pán s knihou v ruke. Už po niekoľkých minútach nastal zlom. P. Mrkvička nielenže deťom čítal, ale príbeh aj dramatizoval a nešetril otázkami smerujúcimi k deťom. Takto si ich úplne získal a deti sa stali súčasťou príbehu. Spolu riešili dedkoviny i zaháňali nudu s Kvakom a Čľupom.

Škôlkari mu pomáhali rozprávkami uspať malú Alicu, ktorej sa však spať nechcelo. Rozprávky škôlkarov natoľko zaujali, že keď si p. Mrkvička nachvíľu sadol, deti ho obkolesili a prosili, aby si mohli knihy ešte raz poobzerať. Najlepšie prišlo nakoniec, keď p. Mrkvička naučil deti čarovať s knihou. Triedou sa ozýval detský smiech, búchanie i radostné kričanie, teda všetko, čo kvalitné čarovanie s knihou potrebuje. 

Výborné na zážitkovom čítaní bolo aj to, že p. Mrkvička zaujal nielen malých poslucháčov, ale aj dospelých vtiahol do sveta fantázie.

„Predstavenie bolo veľmi pekné. Páčilo sa mi, že nešlo o tradičné čítanie z knihy, ale bola to istá komunikácia s deťmi prostredníctvom knihy s využitím dramatizácie a improvizácie. To znamená, že to bolo zamerané na čítanie s porozumením.  Myslím si, že deti to veľmi zaujalo, lebo po celý čas s p. Mrkvičkom komunikovali, improvizovali, odpovedali na otázky," vyslovila svoje postrehy zástupkyňa pre materskú školu Nataša Babincová.

Pán Mrkvička, vlastným menom Tibor Hujdič, sa týmito predstaveniami snaží navnadiť deti na čítanie konkrétnej knihy. „Kniha je pred detským divákom interpretovaná jedným hercom formou na pomedzí dramatizovaného a scénického čítania," dopĺňa Tibor Hujdič. „Práve tento kreatívny spôsob prezentácie kníh nás zaujal a sme radi, že deti p. Mrkvičku prijali veľmi pozitívne, až kamarátsky. Dúfame, že niekedy v budúcnosti opäť prijme naše pozvanie a znova otvorí deťom dvere do čarovného sveta kníh," zhodnotil Pavol Fejko, predseda občianskeho združenia Zalužka.

                                                                      

Text a foto: PaedDr. Anna Fejková

Galéria

Súvisiace články

29.05.2018 12:43

Mesto a dedina

Hovorí sa: "Lepšie je jedenkrát vidieť ako tisíckrát počuť." Presne tohoto hesla sa držíme v našej materskej škole pri oboznamovaní sa detí s rôznymi témami, aj pri zbieraní informácií o rozdieloch medzi mestom a dedinou. Naša ...
26.11.2017 15:30

Človek a svet práce... ... ďalší z kruhov poznania predškoláka

Hlavným cieľom tejto vzdelávacej oblasti je utváranie a rozvíjanie základných zručností dieťaťa zvládať úkony bežného dňa a zručností pri používaní nástrojov potrebných v bežnom živote, pričom dôraz sa kladie na rozvíjanie tých...
19.01.2020 22:59

Logické myslenie predškolákov preverí Malá Logická Olympiáda

Malá Logická Olympiáda predškolákov