Blog
0

Na stope detektívky

Po niekoľkomesačnej prestávke sa v Nových Zámkoch, za prísnych protipandemických opatrení, opäť dostávajú k slovu podujatia naplánované v rámci projektu Vzdušné Zámky 2020. Jedným z nich bola aj beseda so spisovateľmi, autormi detektívok Danielou Kapitáňovou ((Kniha o cintoríne, Vražda v Slopnej, Nech to zostane v rodine) a Petrom Šloserom ( Polícia v rukách mafie, Mafiánska poprava) . Beseda sa uskutočnila dňa 27. mája na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch. Podujatie sa konalo pod režijnou taktovkou Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch.

Daniela Kapitáňová vyštudovala divadelnú réžiu v Prahe, venuje sa aj písaniu. Z jej pera vzišli  úspešné detektívky, ako napr.: Vražda v Slopnej, Nech to zostane v rodine… Na stretnutí s čitateľmi priblížila účastníkom podujatia o.i. aj svoj pohľad na tento literárny žáner.

„Detektívka je nesmierne triedna záležitosť, ako rozprávka, pretože politicky korektná detektívka bola vždy …   Základ detektívky je, že je to premyslená vec, nikdy sa nespácha v afekte a keď sa spácha v afekte, tak celé pokračovanie je zakrývanie toho afektu…Detektívka niky nie je zabitie, vždy je vražda premyslená. A pretože sa predpokladá, že na premyslenú vraždu treba istý typ intelektu, už sa mu podsúva spoločenské postavenie. A preto hovorím, že detektívka je nesmierne triedna, pretože chudobný nikdy nie je zlý, chudobný je vždy dobrý a vždy bol vrah minimálne v stredne triede, dnes, odkedy je tá vlna tých škandinávskych severských detektívok, už nestačí, že je člen strednej triedy, už to má zásadne nadväznosť na politiku, ekológiu. Vrahom, či už objednávateľom, alebo aj vykonávateľom je vždy príslušník tej najvyššej spoločenskej vrstvy…“

Druhým hosťom podujatia bol spisovateľ Peter Šloser, vlastným menom Peter Chudý. Jeho prvou knihou bol román Mafiánska poprava, za ktorý získal ocenenie Panta Rhei Awards – Slovenský knižný debutant roka 2019. Čitateľskú verejnosť nemenej zaujala aj jeho druhá kniha nesúca názov Polícia v rukách mafie. Peter Šloser , bývalý policajt, ktorý stál pri zrode elitného policajného útvaru NAKA a kariéru ukončil s hodnosťou plukovník, píše knihy, ktoré sú inšpirované skutočnosťou má v hlave mnoho ďalších zaujímavých námetov, ktoré budú iste zaujímavým čítaním pre čitateľov.

Moderátormi podujatia boli zamestnani Knižnice Antona Bernoláka Ondrej Trepáč a Slávka Kodadová. Podujatie otvorila a na záver sa pozvaným spisovateľom kyticami kvetov poďakovala pani Helena Bohátová, riaditeľka Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu