Z domova
0

Najmilší koncert roka nenechal nikoho chladným

Kultúru a dobrosrdečnosť nezastaví ani pandémia. Svedčí o tom tohtoročný Najmilší koncert roka, ktorý si vďaka živému prenosu mohli užiť nie len diváci v Bratislave, ale z akéhokoľvek kúta Slovenska. Na jubilejnom 30. ročníku vystúpilo 60 detí z detských domovov a náhradných rodín a špeciálne číslo si pre nich pripravili aj Kully s Majselfom.

Za 30 rokov Najmilšieho koncertu roka, ktorý organizuje Úsmev ako dar, vystúpilo v regionálnych a celoslovenských kolách už viac ako 25 tisíc detí. Porota v tomto ročníku vyberala spomedzi 200 detí najväčšie talenty a do celoslovenského kola sa tak prebojovalo 60 detí zo 14 detských domovov a náhradných rodín. Pre deti to bolo prvé väčšie vystúpenie vzhľadom na prísne epidemické opatrenia v Centrách pre deti a rodiny.

„Najmilší koncert vznikol ešte skôr ako samotné občianske združenie – ešte v čase, keď sme len hľadali a rozmýšľali, ako najlepšie pomôcť deťom začleniť sa do bežného života,“ hovorí Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar. „A práve to, že na vystúpenie sa pripravujú počas celého roka, svoj voľný čas vyplnia zmysluplnými aktivitami, rozvíjajú svoj talent a trávia čas s kamarátmi.“

Ako povedal jeden zo zakladateľov Najmilšieho koncertu Juraj Hron „Začínali sme vianočnými koncertami a potom za nami prišli deti a vychovávatelia, že by sa chceli poďakovať umelcom a ukázať im, že aj deti z detských domovov sú šikovné. Všetky naše regionálne pobočky sú vždy veľmi ochotné koncerty organizovať, čomu sa veľmi tešíme. Deti vďaka vystupovaniu na koncertoch nabrali odvahu veriť v sami seba.“  

Na pódiu vystúpila aj šestnásťročná Kika, ktorá sa venuje spevu a hre na gitare a stala sa aj hviezdou reklamného spotu Úsmev ako dar, v ktorom príznačne prespievala úryvok známeho hitu IMT SMILE – Nedá sa ujsť. „Rodičia robili, čo mohli. Z dlhov sme sa ale nevedeli dostať. Úsmev ako dar nám pomohol, aby sme sa mali lepšie a ja som sa mohla venovať tomu, čo ma baví,“ skonštatovala mladučká speváčka Kika. Účinkujúcich domovákov pozdravili a podporili aj tí bývalí, ktorí dnes už pracujú v rôznych sférach. Viacerí z nich sa udomácnili v Úsmev ako dar ako napríklad aktuálny výkonný riaditeľ Úsmevu Štefan Adamjak alebo programová riaditeľka Emília Bezáková.

Spolu s malým Nikolasom Kollárom vystúpili aj jeho menovec Kuly a Majself, ktorí podporujú Úsmev ako dar a deti z detských domovov pravidelne. „Najmilšie na tomto koncert je pre mňa ten pocit, ktorý dáva deťom z detských domovov, že aj oni sú hviezdy a majú šancu zabodovať. Začleniť sa do života bez toho pocitu, že človek má domov, kam sa môže vrátiť, musí byť hrozne náročné,“ povedal spevák Mário „Kuly“ Kollár.

Prečo sa vlastne Najmilší koncert organizuje už 30 rokov najlepšie vystihli slová mladého tanečníka Mariána z OZ Nádej deťom: „Ten potlesk z publika je pre nás veľmi povzbudzujúci, sami si často neveríme. Zožať takto úspech a mať takúto skúsenosť nás posúva vyššie. Dúfame, že sa takto budeme môcť stretávať aj naďalej.“

Úsmev ako dar už 30 vykonáva terénnu sociálnu prácu, posilňuje systémovú svojpomoc širokých rodín, pripravuje a sprevádza náhradných rodičov, buduje centrá pre obnovu rodiny a zariadenia núdzového bývania, či domy na polceste pre mladých bez rodinného zázemia, poskytuje opusteným deťom oporné vzťahy, napĺňa ich potreby v oblasti voľného času a osobnostného rozvoja, sieťuje kompetentných odborníkov a podieľa sa na tvorbe legislatívnych noriem. Plnohodnotné a harmonické detstvo v kruhu  rodiny je nezastupiteľnou hodnotou ako pre každé dieťa, tak pre celú spoločnosť. Táto hodnota si zaslúži našu ochranu a deti, ktorým ju nemôžu sprostredkovať vlastní rodičia, si zaslúžia našu podporu. Programy spoločnosti Úsmev ako dar vznikli a trvajú práve preto, aby podporu deťom a ich rodinám dlhodobo prinášali.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu