Blog
0

Novozámocké školstvo v zrkadle dejín

V novozámockom Múzeu Jána Thaina sú v rámci  podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva organizované zaujímavé podujatia pre návštevníkov múzea a milovníkov histórie. Pracovníci múzea pripravili študentskú súťaž „Žiacky sprievodca niekdajšou pevnosťou“ a sériu odborných prednášok, ktoré sa konajú každý utorok o 16.00 hodine v budove múzea na ulici M. R. Štefánika 58.

Prvá prednáška „Pamiatky na novozámockých delostrelcov“, ktorú pripravil historik Mgr. Pavol Rusnák sa uskutočnila v utorok, 6. 9. 2022.

Druhá prednáška, uskutočnená dňa 13. 9. 2022 niesla názov „Novozámocké školstvo v zrkadle dejín“. Historička múzea Mgr. Zsuzsanna Varga oboznámila účastníkov podujatia s kultúrnymi a vzdelávacími pomermi v oblasti školstva v meste Nové Zámky v 19. a 20.storočí. Účastníci podujatia  sa veľa dozvedeli o možnostiach a podmienkach štúdia a vyučovania v danom období. Prednášajúca vo svojej prednáške načrela do tajov vtedajšieho vzdelávacieho systému  a spestrila ju zaujímavou prezentáciou, obsahujúcou okrem  faktografických údajov aj množstvo historických fotografií približujúcich novozámocké školské budovy v rôznych obdobiach.

Tomu, že história školstva patrí medzi zaujímavé a často diskutované témy v radoch obyvateľov mesta, nasvedčovali i otázky účastníkov prednášky .

V mesiaci september sa uskutočnia ešte dve prednášky: Od prvých roľníkov k protitureckej pevnosti; Komjatický kaštieľ – (ne)existujúci svedok doby

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu