PR
0

O odpade hravou formou: EKOALARM vás naučí ako na to

“Každá trieda v našej škole dostala vďaka projektu EKOALARM dva koše na triedenie odpadu – žltý na plasty a modrý na papier. Koše boli vyrobené z použitých kefiek, ktoré sme naďalej na škole zbierali, vďaka, čomu sme získali  ďalšie koše, ktoré sme umiestnili nielen do tried, ale aj do zborovne, riaditeľne a učební,“ spomína na pilotný ročník koordinátorka projektu Eko Alarm na Základnej škole s materskou školou Lúčky v okrese Ružomberok Martina Gejdošová. Dodáva, že tento rok sa škola chce opäť zapojiť do online formy. Pedagógovia totiž oceňovali aj to, že v pilotnom ročníku k nim na školu prišla i erudovaná lektorka, ktorá do tajov sveta odpadov zasvätila deti. Na škole potom vznikla akčná skupina 8 dievčat, ktoré následne šírili osvetu medzi spolužiakmi.

Koše do tried a zborovní

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica za podpory Nadácie Ekopolis aj tento rok prináša projekt do 380 škôl po celom Slovensku. Opäť budú mať príležitosť získať know-how ako vytváraniu odpadov predchádzať, prípadne skvalitniť alebo zaviesť triedenie odpadu na svojej škole.  Dnešný projekt priamo nadväzuje na pilot, ktorý sa realizoval v roku 2018, a je  pretvorený viac do on-line podoby.

„Sme presvedčení, že začať treba od škôl a vzdelávať deti tak, aby pre ne bolo samozrejmé odpad buď minimalizovať alebo aspoň správne triediť,“ vraví nová koordinátorka projektu Eko Alarm Katarína Lepešková.

„Vybraným 380 školám budú doručené koše z recyklovaného materiálu na trojzložkový separovaný zber (papier, plasty, bio alebo zmiešaný odpad) pre každú triedu a pokiaľ požiadajú, tak aj zborovňu či iné priestory. Vyše 70 z nich okrem toho dostane aj lektorovanie, mentorovanie, metodické materiály a podobne,“ dodáva Katarína Lepešková.

Cieľom je naučiť deti ako správne triediť, alebo ešte lepšie – čo najmenej vytvárať odpad. A vychovávať ich k samostatnému mysleniu a aktivite. V Lúčkach do celého procesu zapájali predovšetkým deti.

„V priebehu realizácie tohto projektu naše ,,školské lektorky“ vyhlásili školskú súťaž o triedení odpadu. Dievčatá v školskej hliadke námatkovo každý deň vždy v rôznom čase počas prestávok kontrolovali a bodovali naše nové modré a žlté koše, hodnotili , ktorá trieda ako separuje odpad, či využívajú získané informácie z lektoringu. Najlepšia trieda bola odmenená,“ dodáva Martina Gejdošová.

Prihlasovanie

Školy sa môžu hlásiť do projektu do konca júna 2021 na stránke ekoalarm.sk. Účastníkov vyberú zástupcovia CEEV Živica na základe údajov uvedených v registračnom formulári v priebehu júla 2021. Vybrané školy budú potom kontaktované prostredníctvom emailu na adresu riaditeľa/ riaditeľky a osoby zodpovednej za projekt do 15. augusta 2021.

Eko Alarm je príležitosťou pre školy byť skvelým príkladom pre žiakov, ale aj pre celý región.

Projekt EKOALARM je realizovaný cez Operačný program Kvalita životného prostredia a finančne podporený z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

 

 

Tags: ,

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu